Týdenní přehled: Trhy pod tlakem nové mutace covidu


Poklidné obchodování v průběhu uplynulého týdne narušily zprávy o nové mutaci koronaviru, což na trzích vyvolalo paniku. Akciové indexy se tak ponořily hluboko do červených čísel.

Konkrétně zámořský S&P 500 v týdnu odepsal 2,2 % a zakončil lehce pod hladinou 4 600 bodů. Výrazněji klesal technologický Nasdaq, který ztratil dokonce 3,5 %. Pod ještě větším prodejním tlakem pak byly evropské akcie, když STOXX Europe 600 propadl o více než 4 %. Výhledy na poklidný týden z důvodu oslav Dne díkůvzdání a Black Friday se tak nenaplnily.

Důvodem výrazných poklesů byly zprávy o nové variantě covidu. Podle současných názorů by mělo jít o nakažlivější tzv. jihoafrickou mutaci, přičemž je otázkou, zda proti ní budou fungovat nyní používané vakcíny. To pochopitelně vyvolalo výprodej na trzích rizikových aktiv, a to zejména v Evropě, která je již nyní výrazně sužována pandemickou vlnou. Vlády jednotlivých zemí zavádějí nové ekonomické restrikce, což pro trhy rozhodně není dobrou zprávou.

Zajímavá čísla přišla z amerického trhu práce, kde počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl nejnižších hodnot od roku 1969. To znamená rostoucí pravděpodobnost rychlejšího utahování měnové politiky Fedu. Jeho zástupci totiž evidentně mají obavy ze současné inflace a dost možná tak urychlí konec kvantitativního uvolňování. V čele americké centrální banky i pro následující období zůstane současný předseda Powell, který obhájil svůj post před konkurenční kandidátkou Brainardovou. To je rovněž signál pro to si myslet, že by Fed mohl dříve přistoupit k utahování měnových kohoutů.

K restrikcím v minulém týdnu přistoupila i Česká národní banka, která zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Chce tak bojovat proti vysoké inflaci a místy až nezdravě rychlému růstu cen nemovitostí. Od dubna příštího roku tak opět bude po bankách vyžadovat dodržování stanovených limitů LTV (max. 80 %) a ukazatelů DTI a DSTI. To by mělo společně s růstem sazeb přispět k určitému ochlazení růstu cen nemovitostí v ČR. Na druhou stranu výraznější propad cen očekávat nelze. Kvalitních nemovitostí je na trhu velmi málo, navíc výrazně roste cena práce a stavebních materiálů.

V reakci na novou variantu koronaviru došlo k prudkému propadu cen ropy. Americký lehký typ WTI v pátek poklesl o 13 % na 68 USD/barel, severomořský Brent pak o 11 % na 73 USD. Jde o nejvýraznější pokles od dubna 2020 způsobený logickými obavami z ochlazení ekonomického růstu a poptávky po palivech. Naopak výrazně vzrostla implikovaná volatilita, konkrétně VIX vyšplhal na téměř 29 bodů, což jsou nejvyšší hodnoty od letošního února.

Investoři tak očekávají rozkolísané obchodování v příštích týdnech. Na trzích tak zřejmě bude rušno. Případné poklesy však vnímáme jako nákupní příležitost, zejména pro dlouhodobé investory. Ekonomika i firemní zisky v příštím roce pravděpodobně porostou, což přináší vysokou pravděpodobnost pokračování býčího trhu. A to i v kontextu inflace a nízkých výnosů na dluhopisech.

Je však pravdou, že se budeme muset připravit na vyšší kolísavost akcií než v uplynulém roce. Pokračování pandemie společně s výhledem na rychlejší utahování měnové politiky Fedu pravděpodobně přinese ochlazení doposud trvajícího vysokého optimismu na trzích. To neznamená, že by nyní měl přijít hluboký propad. Na druhou stranu se velmi pravděpodobně nebudou opakovat velmi silné akciové zisky z posledních let. Tím jen roste potřeba aktivní správy portfolia a výběru konkrétních akcií.

V nyní začínajícím týdnu bude sledovaný zejména vývoj okolo pandemie, který bude hlavním hybatelem dění na trzích. Za zmínku stojí i tradičně důležitý páteční report z trhu práce v USA. Tamní ekonomika podle odhadů v listopadu vytvořila 528 tisíc nových pracovních míst, což by mělo vést k poklesu míry nezaměstnanosti.

Graf týdne: Česko a Slovensko v zajetí koronaviru (denní počty nově nakažených v přepočtu na 1 mil. obyvatel), zdroj: covidtracker.fr


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek