Týdenní přehled: akcie zpět na maximech


Optimismus ohledně rychlého oživení v minulém týdnu přehlušil obavy z inflace a nárůstu úrokových sazeb. Akcie ve Spojených státech tak opět vystoupaly na historická maxima. Vzrušení na poli mezinárodního obchodu způsobilo zablokování Suezského průplavu, klíčové námořní tepny mezi Evropou a Asií.

Nejsledovanější světový akciový index S&P 500 zakončil týden o 1,6 % výše na úrovni 3975 bodů, tedy prakticky na novém historickém maximu. Naopak nedařilo se technologickým akciím, které jsou nadále pod tlakem výběru předchozích silných zisků. Dobrou náladu v USA podporuje úspěšně probíhající vakcinace, když alespoň první dávku dostalo již 28 % Američanů. Pro srovnání v ČR byla očkována jen přibližně desetina obyvatel.

Obecně však za sebou máme poměrně klidný týden, který nepřinesl přelomové události. Zajímavé bylo sledovat pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti, o kterou požádalo 684 tisíc obyvatel USA, což je nejnižší číslo od začátku pandemie. Trh práce je tak evidentně na dobré cestě k postupnému zotavení. Stále však jde o velmi vysoké číslo, pro srovnání v nejhorších týdnech finanční krize 2008-2009 dosahoval počet žádostí okolo 650 tisíc.

Část Američanů tak podle všeho chce využít štědrých podpůrných balíčků, které dočasně podpory pro nezaměstnané zvyšují. V minulém týdnu zároveň do kapes obyvatel USA přistála další vlna stimulačních šeků (1400 USD na osobu), což by se mělo projevit na zvýšené spotřebě. Ani podprůměrně příjmoví či nezaměstnaní lidé v USA tak díky štědré fiskální politice hluboko do kapsy nemají.

Klidné vody rozvířily fotky zaklíněné nákladní lodi blokující Suezský průplav, velmi důležitou námořní tepnu o 2 týdny zkracující cestu mezi Asií a Evropou. Pro představu kanálem proplouvá 12 % veškeré světové námořní přepravy a jde tak o naprosto klíčový uzel. Ten je však byl zablokován kontejnerovou lodí Ever Given.

V oblasti tak uvízly stovky lodí převážejících nejrůznější zboží, od elektroniky, textilu až po ropu či zkapalněný plyn. K problému navíc dochází ve chvíli, kdy jsou námořní přepravní kapacity velmi napjaté a jejich cena meziročně vzrostla na několikanásobek kvůli situaci okolo pandemie. Koncem víkendu se naštěstí loď podařilo uvolnit.

V nyní začínajícím týdnu budou investoři nadále sledovat zejména vývoj dluhopisových výnosů, vakcinace a šíření koronaviru. Na většině vyspělých trhů nás čeká zkrácený obchodní týden kvůli oslavám Velkého pátku. Právě v pátek budou zveřejněna bedlivě sledovaná měsíční data z amerického trhu práce. Investoři čekají tvorbu 630 tisíc pracovních míst a pokles míry nezaměstnanosti na úroveň 6 %. Pro představu před příchodem pandemie se nezaměstnanost v USA pohybovala na 3,5 %, následně skokově vystřelila až na 14,8 %.

Zpět však k akciím a střednědobému výhledu. Po extrémním růstu na americkém akciovém trhu o 70 % za poslední rok se oči investorů nyní upínají k reálné ekonomice, jejíž vývoj by měl tyto silné zisky a vysoké valuace ospravedlnit. HDP Spojených států by se již letos mělo vrátit na úrovně před pandemií, k čemuž se přidají i silné korporátní zisky. Ve vzduchu však stále visí obavy z vyšší inflace a nárůstu úrokových sazeb.

Akcie se tak již dostávají do dražšího teritoria a investoři by se měli letos opět připravit na nadprůměrně vysokou volatilitu. Ta by však neměla narušit pokračování býčího trhu, zejména v kontextu extrémně uvolněných měnových a fiskálních politik. Vítr v podobě bezedné měnové expanze a všudypřítomných stimulů tak pravděpodobně bude foukat investorům do zad i nadále.

Graf týdne: Vývoj míry nezaměstnanosti v USA, %, zdroj: tradingeconomics.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek