Týdenní přehled: PPF na nákupech


Po mírné korekci vyvolané v předminulém týdnu změnou rétoriky Fedu se na akciové burzy vrátil optimismus. Indexy tak znovu překonávají nová maxima, k čemuž přispívá silné ekonomické oživení. Zajímavé dění po delší době probíhá i na pražské burze, zejména na akciích O2 a Monety.

Index S&P 500 v uplynulém týdnu připsal 2,7 % a zakončil na novém historickém maximu 4 281 bodů. Ještě lépe se dařilo tradičním převážně hodnotovým akciím z indexu Dow Jones, který posílil o 3,4 %. Jde o důsledek ekonomického oživení a velmi uvolněných měnových podmínek. Spotřebitelé se postupně vrací ke svým běžným návykům a opět začínají značnou část svých příjmů utrácet za služby. Pozitivním impulsem byla rovněž dohoda na infrastrukturním balíčku v USA s objemem okolo 580 mld. USD, které by měly být proinvestovány v příštích letech.

Silným tématem nadále zůstává inflace, kterou tlačí výše nedostatečná nabídka materiálů, celé řady výrobků i pracovní síly. Podle většiny investorů jde však jen o přechodnou záležitost, o čemž hlasitě ujišťuje i Fed. Tomu nasvědčuje i dění z posledních týdnů, když ceny některých komodit poklesly. Současné tempo růstu cen je však značné, o tom svědčí i report jádrové spotřebitelské inflace v USA (očištěné o ceny potravin a energií), která meziročně dosáhla 3,4 %, což jsou nejvyšší úrovně od roku 2008.

Podporou pro akcie jsou mimo jiné nadále rostoucí očekávání ohledně zisků firem zahrnutých v indexu S&P 500, které by měly v letošním roce zaznamenat nárůst o gigantických 40 %. Ještě v lednu se přitom očekával růst zisků „jen“ o 20 %. Rovněž tempo růstu HDP by mělo letos ve Spojených státech dosáhnout 7,5 % meziročně, což by znamenalo nejvyšší hodnoty za posledních 70 let.

Není se tak čemu divit, že index S&P 500 od začátku roku posílil o 14 %. Příklon investorů k rizikovým aktivům se projevuje i ve výnosech high-yield dluhopisů, které poklesly na nejnižší hodnoty od roku 2007. Trh je zaplaven levnými penězi a investoři se pro ně snaží najít alespoň trochu atraktivní uplatnění.

Zajímavé dění nabídla i domácí scéna, když ČNB poprvé od vypuknutí pandemie přistoupila k navýšení úrokových sazeb, konkrétně v případě klíčové 2T repo sazby o čtvrt procentního bodu na 0,5 %. Šlo o očekávaný krok, jehož prostřednictvím se snaží centrální bankéři tlumit inflační tlaky v domácí ekonomice. Do konce roku by měla ČNB zvýšit sazbu zřejmě ještě 2x, přičemž další zpřísnění měnové politiky nelze vyloučit už na srpnovém zasedání.

Investoři zaměření na pražskou burzu sledovali úterní mimořádnou valnou hromadu Monety, v jejímž rámci sice akcionáři schválili akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy, nicméně nepodpořili vydání nových akcií, které měly být použity k financování obchodu. Z transakce tak prozatím sešlo, nicméně PPF bude zřejmě nadále tlačit na dokončení celého dealu.

Investiční apetit PPF je totiž evidentně velmi silný. Hned o den později skupina oznámila snahu o vytěsnění minoritních akcionářů O2, když se skupině podařilo získat nemalý balík akcií za cenu až 264 Kč/akcie prostřednictvím zrychleného odkupu od velkých investorů. Nyní tak PPF ovládá více než 90 % společnosti, může zahájit kroky k vytěsnění a stažení telekomunikační společnosti z burzy. Pražský akciový rybník tak podle všeho opět prořídne, v tomto případě přijde o poměrně zajímavý defenzivní dividendový titul, což je rozhodně škoda.

V příštím týdnu bude nejsledovanější událostí páteční report z amerického trhu práce. V jeho rámci se očekává pokles míry nezaměstnanosti v USA na 5,7 % a tvorba 700 tisíc pracovních míst. Za zmínku stojí i čtvrteční meeting kartelu OPEC. Obchodování by však mělo být spíše klidnější, k čemuž dopomůže i začínající letní prázdninové období.

Graf týdne: ČNB poprvé od příchodu pandemie zvýšila úrokové sazby


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek