Týdenní přehled: inflace tlačí úroky výše


Inflace nepřidělává vrásky na čele jen domácnostem a firmám, ale i centrálním bankéřům. Ti čím dál hlasitěji prohlašují odhodlání brzdit růst cen navyšováním úrokových sazeb.

Zámořské akcie za sebou mají pozitivní týden, když index S&P 500 připsal 1,8 % na úroveň 4 543 bodů. Trh USA tak již dokázal odmazat znatelnou část letošních ztrát a od začátku roku klesá bezmála o 5 %. Na burzách je však nadále patrná nervozita, boje na Ukrajině totiž pokračují za absence rýsující se mírové dohody. To dopadá na evropské akcie, které v případě širokého indexu STOXX Europe 600 odepsaly 0,2 %.

Jednou z hlavních událostí bylo vyjádření šéfa Fedu J. Powella o možném rychlejším zvyšování úrokových sazeb v USA. Důvodem není nic jiného než inflace dosahující 40letých maxim. To se výrazně propisuje do výnosů státních dluhopisů USA, které v případě 10letých jen za uplynulý týden vzrostly o více než 30 bazických bodů na hladinu 2,5 % ročně do splatnosti. To jsou nejvyšší úrovně za bezmála 3 roky. Prostor pro další růst je přitom vzhledem k očekávanému navyšování sazeb ze strany Fedu otevřen.

Na dalších dvou zasedáních totiž Fed pravděpodobně zvýší sazby vždy o 50 bazických bodů, přičemž letošní rok bychom podle současných očekávání měli zakončit v pásmu 2,5-2,75 %. To je výrazná změna oproti předchozím výhledům. K tomu lze čekat, že by Fed měl v příštích měsících přistoupit ke snižování své bilance, tedy k opaku kvantitativního uvolňování. Období nulových úrokových sazeb a extrémního přebytku dolarové likvidity tak zdá se pomalu končí.

Na druhou stranu příchod recese do USA není hlavním scénářem budoucnosti. Tamní trh práce je velmi robustní a domácnosti mají akumulované vysoké úspory, díky čemuž by měly tuto situaci zvládnout se ctí.

Zároveň vyjma pandemie poslední 3 recese v USA vznikly v situaci, kdy základní sazba Fedu byla nad úrovní 4 %, k čemuž máme daleko. Přesto lze očekávat určité ekonomické zpomalení, od čehož se odvíjí nižší očekávané výnosy na akciích než v posledních letech. Na druhou stranu historicky platilo, že v následujících 12 měsících po prvním zvýšení sazeb Fedem rostl S&P 500 v průměru o 8,3 %.

Na české scéně bude klíčové čtvrteční zasedání ČNB, v jehož rámci lze čekat další výrazný růst úrokových sazeb. Základní 2T repo by mělo podle odhadů vzrůst ze současných 4,5 % o 0,5-0,75 procentního bodu. Na zasedání začátkem května se pak čeká další navýšení, přičemž strop sazeb by mohl dosáhnout 5,75 %. Jakýkoliv výhled je však vzhledem k dynamicky se vyvíjející situaci značně nejistý. Na stole jsou navíc i úvahy o dalších intervencích na podporu koruny, což by brzdilo současné inflační tlaky. Růst sazeb se čeká i v Polsku a v Maďarsku.

Na blížící se čtvrteční zasedání již s předstihem reagují růstem výnosy českých státních dluhopisů, které v případě 10letých dosahují 4 % ročně, což je nejvyšší úroveň od roku 2011. Krátkodobé bondy splatné za jeden rok pak nesou již 4,9 %. Zejména na krátkém konci výnosové křivky lze přitom čekat další růst. Pozitivně by se zasedání ČNB mělo projevit i na úročení spořících účtů zejména menších bank v ČR.

Stejně tak však dojde i k dalšímu zdražení úvěrů pro firmy i domácnosti. Silným růstem si prošly sazby IRS (interest rate swap), od kterých se mimo jiné odvíjí i cena peněz v čase pro stanovení hypotečních sazeb. Například 5letý IRS se pohybuje na 4,7 %, ještě začátkem března přitom byl o celý procentní bod níže. Lze tak očekávat, že brzy se střednědobé hypoteční sazby vyšplhají na 5,5-6 %, což by mohlo ochladit domácí nemovitostní trh. Na druhou stranu poptávka po bydlení zůstane nadále vysoká, k čemuž přispěje i současná migrační vlna do ČR. Rozhodně tak čekejme nárůst nájmů, které svou dynamikou v posledních letech výrazně zaostávají za cenami nemovitostí.

Kromě čtvrtečního zasedání ČNB budou investoři sledovat i páteční report z trhu práce v USA, kde se očekává tvorba 475 tisíc nových pracovních míst. Tématem číslo jedna však nadále bude dění na Ukrajině.

Graf týdne: vývoj výnosu 10letého státního dluhopisu ČR, zdroj: tradingeconomics.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek