Týdenní přehled: západní trhy ruské invazi odolávají
Ruská invaze na Ukrajinu je prakticky jediným tématem, které v uplynulém týdnu hýbalo finančními trhy. Západní akcie prozatím výraznější propady nezaznamenaly, otázkou jsou však dopady ekonomických sankcí oznámených v průběhu víkendu.
Index S&P 500 v minulém týdnu paradoxně vzrostl o 0,8 % na 4 385 bodů. V průběhu čtvrtka však hluboce ztrácel až na 4 115 bodů, což znamenalo přibližně 15 % pokles z lednových historických maxim. Následně se však trend obrátil a akcie rostly s vizí jen slabých sankcí vůči Rusku a možnému pomalejšímu utahování měnové politiky ze strany Fedu.
Příčinou této reakce je fakt, že přímý dopad na ekonomiku Spojených států a ziskovost tamních firem je pouze omezený. Rusko se podílí na pouhých 2 % světového HDP, pro představu Německo je v tomto ohledu ekonomicky 3x významnější, a to navzdory polovičnímu počtu obyvatel. Z pohledu Evropy je však Rusko klíčovým importérem energetických komodit, konkrétně můžeme hovořit o 40% podílu dovozu zemního plynu a 25% podílu v případě ropy. Současně společně s Ukrajinou je Rusko významným importérem pšenice (25 % evropské spotřeby). Hlavním rizikem konfliktu z ekonomického pohledu je tak dopad na ceny těchto komodit, což bude zvyšovat již tak velmi silné globální inflační tlaky.
V minulém týdnu jsme tak byli svědky růstu cen ropy Brent i WTI nad psychologickou hranici 100 USD/barel, v pátek však ropa uzavřela mírně pod ní. Na situaci promptně zareagovaly tuzemské čerpací stanice, které skokově zdražily. Zatímco ve středu se Natural 95 prodával za 37,4 CZK/l, do soboty stihnul zdražit bezmála o korunu na 38,3 CZK/l. Bohužel lze očekávat další zdražení, neboť Evropa má v plánu na Rusko uvalit další sankce, což bude ropu držet na vysokých úrovních, a naopak korunu relativně slabou.
V průběhu víkendu se Evropa shodla na vyřazení některých ruských bank ze systému SWIFT, který slouží k provádění mezinárodních platebních transakcí. Výrazně by se tak zkomplikovala možnost obchodu s Ruskem, neboť posílat peníze tradiční cestou by bylo prakticky nemožné. Současně se hovoří o zablokování devizových rezerv ruské centrální banky držených v EUR a USD. Tím by byla výrazně oslabena možnost bránit kurz rublu. Lze tak čekat výrazné oslabení ruské měny a propad ruských akcií. Rusko se musí připravit na období vysoké inflace a ekonomické blokády Západu, což se výrazně projeví na životní úrovni tamních obyvatel.
Sankce se však pochopitelně propíšou i v životní úrovni Čechů. Pokud skutečně dojde k ekonomickému odstřižení Ruska, musíme se připravit na výrazný růst cen energií. To ještě přiživí současné inflační tlaky a utlumí hospodářský růst. Toto břímě si však ponese celá Evropa, která chce vyjádřit hluboký nesouhlas s děním na Ukrajině. Největší problém by zřejmě nastal v případě plynu, na stole je i výhledově možné odstavování průmyslových podniků. Lze tak čekat pokračování propadu evropského akciového trhu, který v uplynulém týdnu odepsal pouhých 1,6 % (STOXX Europe 600).
První obětí aktuálního dění je na českém trhu Sberbank, ve které nadpoloviční většinu akcií vlastní ruský stát. Banka se bezprostředně po ruské invazi na Ukrajinu dostala pod tlak klientů, kteří masivně vybírají prostředky. Od pátečního odpoledne jsou veškeré pobočky banky v ČR uzavřené, klienti nemají přístup k internetovému bankovnictví a prostředkům skrze platební karty. Bance evidentně došla likvidita a nemá dostatek hotovosti na uspokojení výběrů. V průběhu minulého týdne akcie banky (ADR v Londýně) ztratily 68 %, ruský trh jako celek přitom odepsal přibližně třetinu hodnoty. Dnes lze očekávat další propady.
Vývoj ukrajinsko-ruského konfliktu bude nepochybně hlavním hybatelem dění v nyní začínajícím týdnu. Z investičního pohledu stojí za to připomenout, že rozhodně není čas panikařit. Akciové trhy mají za sebou celou řadu lokálních vojenských konfliktů, které zpravidla nepřinesly globální dlouhotrvající recesi. Ekonomika zejména v případě USA zůstává nadále velmi robustní, když bude těžit z ustupující pandemie, ekonomické síly domácností a dobré situace na pracovním trhu. Z makrodat zveřejňovaných v příštích dnech stojí za zmínku snad jen páteční report z trhu práce v USA, jeho význam pro trhy však bude zřejmě nepodstatný.
Graf týdne: akcie ruské Sberbank krvácí (ADR Londýn), zdroj: marketwatch.com
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.