Týdenní přehled: strach z krachu Evergrande opadá
Investoři si z kolabujícího čínského developera příliš těžkou hlavu nedělají a trhy nadále zůstávají na poměrně vysokých úrovních. Nervozitu nerozdmýchal ani Fed, který na svém zasedání rozhodný krok ohledně utahování měnové politiky neudělal. Postupný konec stimulů je však za dveřmi.
Ačkoliv začátkem týdne trhy znatelně klesaly pod tíhou vývoje v Číně, v jeho závěru přišlo opětovné uklidnění. Index S&P 500 tak připsal 0,5 % na úroveň 4 455 bodů, od začátku roku je tak o výrazných 19 % výše. Nejočekávanější událostí bylo bezesporu zasedání Fedu, který však zásadní rozhodnutí neučinil. A to zejména kvůli slabším datům z trhu práce a zastavení růstu inflačního tempa. Klíčové tak bude příští zasedání naplánované na začátek listopadu.
V jeho rámci centrální bankéři pravděpodobně oznámí zahájení taperingu, tedy snižování objemu kvantitativního uvolňování. K poklesu objemu měsíčně nakupovaných aktiv by tak mělo dojít již v prosinci, přičemž v polovině příštího roku lze čekat úplné ukončení nákupů do rozvahy Fedu. Přibližně za rok by pak měla americká centrální banka začít navyšovat úrokové sazby. Vše nicméně závisí na vývoji ekonomiky USA a zejména pandemie.
Investičním světem nadále rezonuje kauza Evergrande. Hrozící bankrot čínského developera dlužícího ekvivalent 300 mld. USD (což je pro představu 2 % čínského HDP) však západní trhy nijak výrazně neznervózňuje. A to navzdory tomu, že firma je v prodlení s úhradou úroků. K tomu se přidávají problémy i některých menších čínských developerů.
Investoři však věří v to, že situace nenabobtná v globální problém. Rozhodně však může způsobit znatelné zpomalení čínské ekonomiky.
Prozatím tak vidíme nejcitelnější dopad na čínském akciovém trhu, který je v případě indexu CSI 300 o 8 % níže než v lednu. Stojí za tím slabší vyhlídky ekonomického růstu kvůli opětovný vlnám pandemie, zpomalení růstu zadlužování a samozřejmě silné regulace ovlivňující firmy z celé řady odvětví. Centrální banka reaguje na situaci měnovými stimuly, které zřejmě budou v dohledné době pokračovat.
Vzhledem k tomu, že v cenách čínských akcií je již započítána řada negativních zpráv, může být region zajímavou investiční příležitostí, zejména ve střednědobém horizontu. Relativně vůči vyspělým trhům jsou totiž čínské akcie atraktivně oceněny, přičemž růstový potenciál tamních firem je značný. Za pozornost stojí především největší firmy jako například Alibaba, Baidu či Tencent. V jejich případě jsou totiž investoři vystaveni nižšímu riziku oproti firmám s nižší tržní kapitalizací.
Tématem začíná být hrozící nedostatek prostředků pro financování vlády Spojených států. Pokud se do 30. září politici nedohodnou na navýšení dluhového stropu, hrozí tzv. vládní „shutdown“. Diskuse se vedou zejména okolo Bidenových obrovských stimulačních balíčků. Případná neshoda zákonodárců by tak mohla krátkodobě rozvířit volatilitu na trzích. Dlouhodobý dopad však bude pravděpodobně omezený.
Důležitější informace bezesporu přinese výsledková sezóna za třetí kvartál. Zajímavé bude zejména sledovat schopnost firem přenášet zvýšené náklady na mzdy a vstupy do výroby na své zákazníky. Zejména kvůli složité situaci na trhu práce, rostoucím cenám energií a výpadkům dodávek některého zboží lze očekávat snížené tempo růstu zisků.
Kromě tržního dopadu německých voleb bude v tomto týdnu podstatné sledovat zejména zasedání ČNB. Domácí centrální bankéři již ve čtvrtek rozhodnou o novém nastavení úrokových sazeb, přičemž část analytiků očekává jejich nárůst rovnou o 0,5 procentního bodu. Utahování měnové politiky je rozhodně na místě vzhledem k akcelerující inflaci a velmi dobré kondici trhu práce.
Graf týdne: Vývoj akcií Evergrande na hongkongské burze, zdroj: tradingview.com
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.