Týdenní přehled: růst daní na obzoru


V průběhu uplynulého týdne znervóznil trhy návrh Joe Bidena na výrazné zvýšení daní z kapitálových zisků pro vysokopříjmové Američany, k čemuž se přidaly zprávy o řádícím koronaviru v Indii. Naopak příznivě se vyvíjí výsledková sezóna, díky tomu se hlavní indexy nadále drží poblíž historických maxim.

S&P 500 tak uzavřel týden za podprůměrných objemů pouze kosmeticky níže na 4 180 bodech, 0,3% pokles pak zaznamenal technologický Nasdaq. Nervozita okolo dluhopisových výnosů postupně ustupuje, naopak slušně se vyvíjí situace na trhu práce. Ekonomika se postupně zotavuje z loňského pandemického šoku, který se podařilo zvládnout díky masivní podpoře ze strany centrálních bank a vlád.

Obrovské vládní stimuly se však z něčeho financovat musí, přičemž politicky nejprůchodnější cestou je zdanění firem a bohatých vrstev. Alespoň si to myslí prezident Joe Biden, který po představeném zvýšení korporátní daně z příjmu (z 21 % na 28 %) oznámil plán na zvýšení daňového zatížení zisků z kapitálových trhů pro Američany s příjmy nad 1 mil. USD ročně. Ti by měli být místo současných 20 % zatíženi bezmála dvojnásobnou 39,6% sazbou.

Vysoké výdaje Bidenovy administrativy tak zřejmě nakonec zaplatí ti nejbohatší, což by bylo špatnou zprávou pro finanční trhy. V závislosti na konkrétní podobě zákona by totiž mohlo dojít k dočasnému výprodeji a realizaci zisků za ještě nižšího daňového zatížení. V USA totiž plné osvobození při dlouhodobé držbě jako v ČR neexistuje.

V každém případě je patrné, že kdysi Mekka kapitalismu se za současného prezidenta výrazněji posune směrem doleva. Téměř jisté je, že daně porostou, finální nastavení však ještě bude otázkou jednání.

Naopak optimismus přináší probíhající výsledková sezóna, když firmy reportují nad očekávání dobrá čísla. Podle současných odhadů by tak měly společnosti v rámci S&P 500 ohlásit meziroční nárůst čistých zisků za první čtvrtletí o více než 30 %. Dopad pandemie by tak měl být v podstatě vymazán, když firmy svými zisky zřejmě překonají výsledky z roku 2019. V rámci začínajícího týdne reportuje hned 170 firem z S&P 500, mezi nimi i giganti jako Tesla, Alphabet, Microsoft, Apple nebo Facebook.

Kromě výsledků budou investoři sledovat středeční zasedání amerického Fedu, centrální bankéři podle všeho opět zdůrazní závazek ponechat měnové podmínky uvolněné po dlouhou dobu v rámci podpory ekonomického zotavení. Ve čtvrtek pak budou zveřejněny předběžné statistiky HDP Spojených států za první kvartál. Odhady vývoje ekonomiky budou o den později zveřejněny i v rámci některých evropských zemí včetně ČR.

Stále častěji se mezi investory diskutuje o tom, že akcie jsou příliš drahé a trh se dostal do nezdravé euforie. Přinejmenším tomu nasvědčuje pohled na současné valuace v kontrastu posledních dvaceti let, neboť jsme svědky nejvyššího ocenění od dot-com bubliny. Nejvýraznějším hmatatelným rizikem pro akcie by byl výraznější nárůst inflace, na který by Fed musel reagovat utahováním své měnové politiky a zvyšováním úrokových sazeb.

To však neznamená, že musí být býčí trh zaručeně u konce. Příznivý vítr do zad akciím přináší lepšící se situace na trhu práce, uvolněná politika vlád i centrálních bank v kombinaci s velmi dobrým vývojem ziskovosti firem. Proti tomu stojí současný strach z navyšování daní, napětí na mezinárodní scéně a samozřejmě přetrvávající nejistota okolo pandemie. Investoři by se tak měli připravit na možný příchod zvýšené volatility na trzích, což by mohlo vytvořit řadu zajímavých příležitostí.

Graf týdne: Vývoj historických a očekávaných čtvrtletních zisků firem z S&P 500, zdroj: zacks.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek