Týdenní přehled: Biden a výsledková sezóna


Nejdůležitější událostí uplynulého týdne byla bezesporu inaugurace nového prezidenta Spojených států, kterým se ve středu oficiálně stal Joe Biden. Oči investorů se upínaly i na probíhající výsledkovou sezónu, když se dařilo především technologiím. Akcie tak navzdory řádící pandemii zůstávají poblíž historických maxim.

Index S&P 500 připsal v průběhu zkráceného obchodního týdne 2 %, výrazněji se dařilo technologiím, když Nasdaq Composite zpevnil dokonce o 4,2 %. Tahounem byly mimo jiné akcie Netflixu, který po skvělých výsledcích skokově vystřelil o více než 15 %. Evropské akcie za těmi zámořskými zaostávaly, když STOXX Europe 600 zůstal prakticky beze změny.   

Inaugurace Joe Bidena proběhla v poklidném duchu. 46. prezident Spojených států nelenil a ihned po nástupu do funkce podepsal příkaz k opětovnému přistoupení země k Pařížské klimatické dohodě a do Světové zdravotnické organizace.

Současně rozhodl o zastavení stavby zdi na hranici s Mexikem. Zrušil tak kontroverzní kroky svého předchůdce. Pozitivem prozatím je, že Biden nijak netlačí na překopání Trumpovy daňové reformy, se zvýšením korporátního zdanění tak pravděpodobně počká až poté, co se uklidní situace okolo pandemie.

Zasedání ECB přineslo náznak centrálních bankéřů, že by nemuseli využít celý objem schváleného programu zpětného odkupu dluhopisů, na což trh reagoval mírným růstem dluhopisových výnosů. Důležitější však v rámci Evropy bylo prodloužení restriktivních opatření ze strany několika zemí, například v Německu bude tuhý lockdown trvat přinejmenším do 14. února. V omezeném režimu bychom v rámci Evropy mohli zůstat až do poloviny letošního roku, vakcinace totiž pokračuje jen pomalu.

Investoři si však na nelehkou pandemickou situaci v podstatě zvykli a pozornost věnují raději výsledkové sezóně v USA. Prozatím 86 % společností z indexu S&P 500 překonává na úrovni zisků odhady analytiků, což je skutečně nezvykle vysoké číslo. Firmy se zároveň nebojí poskytovat optimistické výhledy, což podporuje dobrou náladu na trzích.

Začínající týden přinese report hned 113 společností z indexu S&P 500, půjde například o firmy Johnson & Johnson, Boeing, Microsoft, Facebook, Apple nebo Tesla. V rámci uplynulého čtvrtletí by společnosti z indexu S&P 500 měly jako celek vykázat meziroční pokles čistých zisků o 5,3 % za 0,6% nárůstu tržeb.

Letošní rok by pak měl přinést velmi silné oživení, když by čisté zisky velkých amerických firem měly vzrůst o bezmála 24 %. Mělo by tak dojít k úplnému odmazání loňského více než 16% poklesu.

Za pozornost bude kromě přicházejících firemních výsledků stát ve středu končící zasedání americké centrální banky. Investoři se zaměří na případné náznaky ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb. Ve čtvrtek se pak dočkáme předběžného čísla HDP Spojených států za 4Q 2020.

Klíčovými tématy pro letošní rok pak budou fiskální stimuly v kombinaci s rychlostí vakcinace ve vyspělých zemích. Ekonomika by se měla postupně stavět na nohy, když HDP Spojených států podle očekávání vzroste o 4-5 %.

To by mělo společně s pokračujícím prostředím nízkých úrokových sazeb a rostoucích firemních zisků znamenat optimální podmínky pro zachování dobré nálady na finančních trzích.

Určitým rizikem jsou však zvýšené valuace, neboť index S&P 500 je aktuálně oceněn na přibližně 23násobku letošních čistých zisků. Většina dobrých zpráv je tak v nynějších cenách již započítána. Pokud by v příštích měsících přišla korekce silných růstů, šlo by pro dlouhodobé investory o zajímavou příležitost vstoupit do trhu.

Graf týdne: Meziroční vývoj tržeb a čistých zisků společností v indexu S&P 500, včetně predikce, zdroj: zacks.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek