Týdenní přehled: kryptoměnový výprodej


Nejvýraznější vzrušení přinesly v uplynulém týdnu investorům kryptoměny, které si prošly silným výplachem. Naopak akcie zůstávají stále na poměrně vysokých úrovních, a to navzdory sílící inflaci a náznakům Fedu ohledně možného omezování programu kvantitativního uvolňování.

Akciové trhy se v průběhu minulého týdne nikam výrazněji neposunuly, když sledovaný index S&P 500 odepsal 0,4 % na 4 156 bodů. Naopak technologický Nasdaq několik desetin procenta připsal. Akcie se tak nadále drží prakticky na dostřel historických maxim a na trhu panuje dobrá nálada. Nejistota je však patrná, když ukazatel implikované volatility VIX osciluje okolo 20 bodů.

K výrazným pohybům nedochází ani na evropských trzích, široký STOXX Europe 600 připsal 0,4 %. Celá řada států přistupuje ke zmírňování proti-pandemických opatření, čehož jsme ostatně svědky i v ČR. Podobně jako v ostatních regionech však i v rámci eurozóny oživuje inflace, která v dubnu dosáhla 1,6 % meziročně, což je nejvyšší úroveň za více než 2 roky.

Makrodata přicházející ze Spojených států potvrzují pokračující oživování ekonomiky. Slušně se zotavuje tamní trh práce, když počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhl 444 tisíc, tedy nejméně od vypuknutí pandemie. Některým Američanům se však stále do práce příliš nechce a raději čerpají dočasně navýšené podpory v nezaměstnanosti. Řada států již plánuje tyto benefity odstranit.

Oživující ekonomika a s tím spojená značná poptávka ze strany domácností tlačí ceny vzhůru. Téma inflace se dostává do popředí nejen mezi drobnými investory, ale i řediteli firem, kteří o rizicích rychle rostoucích cen hovoří nejvíce za posledních deset let. Inflace bude zřejmě patřit mezi jedno z hlavních témat letošního roku. Pokud by se výrazněji utrhla ze řetězu, pravděpodobně by Fed musel přistoupit k navyšování úrokových sazeb, což by mělo nepříznivý vliv na ceny rizikových aktiv.

Zveřejněný zápis ze zasedání Fedu přitom potvrdil, že někteří bankéři již začínají přemýšlet o možném utlumování programu odkupu aktiv, který je aktuálně nastaven na objem 120 mld. USD měsíčně. Zároveň však členové měnového výboru potvrdili, že inflační očekávání jsou stále v mezích dlouhodobých cílů Fedu. O výrazném přiškrcení peněžních stavidel tak zatím nemůže být řeč, což podpořilo současné úrovně akciového trhu.

K nejvýraznějším pohybům došlo v posledních dnech na poli kryptoměn, které si prošly silnými výprodeji. Rozbuškou bylo vyjádření Elona Muska, kterému najednou začala vadit vysoká energetická náročnost, kvůli čemuž Tesla přestává přijímat platby v bitcoinu. Spekuluje se o tom, že Tesla prodala valnou část držených bitcoinů, což rozdmýchává negativní sentiment.

K tomu se přidaly negativní zprávy z Číny, ta zavádí výraznou regulaci používání kryptoměn, když zakázala bankám a platebním institucím provádět služby související s virtuálními měnami. Bitcoin se tak v týdnu krátkodobě podíval až k úrovni 30 000 USD, pod silným tlakem je i ethereum a další mince. Klíčovou otázkou nyní je, jestli se jedná jen o přechodnou korekci v rámci býčího trhu nebo jsme právě svědky splasknutí bubliny. To s jistotou nedokáže říct nikdo.

Následující týden bude na důležitá makrodata poměrně chudý, přičemž výsledková sezóna za první kvartál je prakticky u konce. Nejzajímavější tak bude sledovat debaty o inflaci a možné změně rétoriky Fedu. Nelze zapomenout ani na kryptoměnový trh, který se prakticky s jistotou postará o pořádnou dávku vzrušení.

Graf týdne: Splasknutí tržní kapitalizace kryptoměnového trhu, zdroj: coinmarketcap.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek