Týdenní přehled: lednový akciový výprodej


Zatímco loňský rok se na trzích nesl ve znamení pohody a vytrvalého růstu, letos jsou investoři prozatím svědky pravého opaku. Akcie již třetím týdnem klesají kvůli celé řadě nepříznivých faktorů, od inflace přes růst úrokových sazeb až po riziko konfliktu na ukrajinsko-ruských hranicích.

Dynamika poklesů byla v uplynulém týdnu skutečně vysoká, když S&P 500 odepsal 5,7 % a uzavřel pod hladinou 4 400 bodů. Ještě hlubším výprodejem si prošel technologický Nasdaq, který ztratil 7,6 %. To jsou nejvýraznější týdenní propady od jara 2020. Korekci se nevyhnula ani další riziková aktiva, zejména kryptoměny. Bitcoin za poslední měsíc ztratil více než 30 % a je na nejnižších úrovních od loňského léta. Zároveň pokračuje odliv kapitálu z vysoko oceněných malých a středně velkých růstových společností, které byly dříve miláčky investorů.

Hlavní příčinou jsou očekávání rychlejšího utahování měnové politiky Fedu, který by měl letos zvýšit úrokové sazby rovnou 4x. Dokonce se spekuluje o tom, že v březnu by mohli bankéři přijít s utažením sazeb rovnou o 50 bazických bodů. Ještě předtím však přistoupí k ukončení kvantitativního uvolňování. Více se dozvíme již tuto středu v rámci tiskové konference J. Powella po skončení měnově-politického zasedání.

To má pochopitelně negativní vliv na akcie, zejména na společnosti růstového charakteru s vyšší valuací, jejichž očekávané cash flow a zisky se nachází až ve vzdálené budoucnosti. Investoři si tak budou muset postupně zvyknout na konec extrémně uvolněných měnových podmínek.

Peníze však nadále zůstanou levné, zejména vzhledem k výši inflace. Současná úroveň výnosů 10letých státních dluhopisů USA okolo 1,8 % by rozhodně neměla být pro firemní valuace výraznou překážkou.

Pro výkonnost akcií budou klíčové zejména výsledky firem, tedy jejich schopnost generovat zisky. Ta by utahováním měnové politiky Fedu neměla být výrazněji narušena, když se v rámci letošního roku čeká nárůst zisků v rámci S&P 500 o více než 9 %. To znamená solidní základ pro pokračování růstového trendu, investoři se však musí smířit s vyšší volatilitou a nižšími výnosy vzhledem k řadě rizik. Prostředí pro akcie však nadále zůstává příznivé.

Akciové trhy historicky na zahájení růstu úrokových sazeb sice zpravidla reagovaly nervozitou, avšak v zásadě pokračovaly v růstu. Investoři by se tak v rámci ekonomického cyklu neměli bát prvního zvýšení sazeb, ale spíše toho posledního. Pochopitelně však pravděpodobně budeme svědky mírného poklesu ocenění (ukazatele P/E) akciového trhu jako celku v letošním roce. To by však mělo být vyváženo právě růstem ziskovosti firem.

Již nyní vidíme, že pod největším tlakem jsou růstové akcie, naopak lepší odolnost proti poklesům vykazují hodnotové akcie. Ty by zároveň měly těžit z pokračujícího cyklického oživení, útlumu inflačních tlaků a očekáváného zlepšení na poli dodavatelských řetězců. Očekáváme tak pokračování tohoto trendu i v následujících měsících.

Na domácí půdě byla vydána zajímavá prognóza Ministerstva financí, které predikuje pro letošní rok ekonomický růst o 3,1 %. Dříve se očekával růst o procentní bod vyšší. Horší situaci čekejme i na úrovni domácí inflace, která podle výhledu letos dosáhne v průměru vysokých 8,5 %. Hodnota peněz tak bude doslova mizet před očima.

Pozornost investorů bude v nyní začínajícím týdnu upřena na výsledkovou sezónu, v jejímž rámci svá čísla zveřejní řada těch největších společností jako Microsoft, Apple nebo Tesla. Ostře sledovanou událostí pak bude zmíněné středeční zasedání americké centrální banky. Ve čtvrtek pak vyjdou data o vývoji HDP v USA, pátek přinese statistiku spotřebitelské důvěry University of Michigan. Obecně lze čekat opět nervóznější týden, kdy by o zajímavé dění na trzích neměla být nouze.

Graf týdne: Bitcoin odepsal téměř 50 % od svých podzimních maxim, zdroj: tradingview.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek