Týdenní přehled: Black Friday na trzích se letos nekoná


Zatímco závěr týdne se ponese ve znamení tradičních slev, na akciích jsou letos jakékoliv výprodeje raritou. Vždyť nejhlubší propad, který od ledna zaznamenal index S&P 500, byl pouze 5%.

V uplynulém týdnu se akciím nadále dařilo, technologický Nasdaq připsal 1,2 %, širší S&P 500 poté 0,3 % na 4 698 bodů. Od začátku roku je pak o významných 25 % výše a vypadá to, že letošek bude třetím rokem v řadě, kdy akcie ve Spojených státech zaznamenají dvojciferné zisky. V očích mnohých investorů tak současná situace rámcově připomíná konec 90. let.

Mezi společné rysy patří silné akciové růsty, napjaté valuace, nadvýkonnost technologických akcií a boom firem vstupujících na burzu (IPO), které často nemají žádné tržby ani zisky. Vždyť stačí vzpomenout na výrobce elektrických aut Rivian, jehož akcie vzali investoři útokem navzdory tomu, že firma doposud nevyrobila prakticky žádné vozy. O spekulativních akciích typu GameStop či mánií okolo kryptoměn ani nemluvě.

Ačkoliv určitá aktiva jsou rozhodně nezdravě a velmi vysoko oceněna, akciový trh jako celek v bublině není. Ocenění jako takové je sice rozhodně nadprůměrné, nicméně při porovnání například s dluhopisy dává nákup akcií na současných cenách rozhodně smysl. Zejména v kontextu dnešní vysoké inflace a neustávající výrazné podpory ze strany západních vlád a centrálních bank. Akcie v následujících letech pravděpodobně neporostou tak silnými tempy jako v poslední době, nadále však očekáváme mírně nad-inflační výnosy. Jakékoliv případné poklesy lze chápat jako nákupní příležitost pro dlouhodobé investory.

Navzdory obavám z inflace a delta varianty koronaviru se americké domácnosti utrácet nebojí. V říjnu vzrostly maloobchodní tržby meziměsíčně o 1,7 %, což je nejvýraznější nárůst za poslední půlrok. Není se tak čemu divit, že výsledková sezóna v USA dopadla výrazně nad očekávání a tamní firmy meziročně v průměru navyšují své zisky o bezmála 40 %.

Obavy z pandemie zejména v Evropě sílí. Rakousko zavedlo celonárodní lockdown, a i ostatní země představují stále silnější restrikce. Dopad na ekonomiku starého kontinentu tak bude bezesporu značný. Již nyní jsme například v EU svědky meziměsíčního propadu prodejů nových osobních aut o 30 %. To je však logicky z velké části dáno současným čipovým hladomorem. Přesto evropské akcie drží své úrovně, když STOXX Europe 600 v týdnu oslabil jen o kosmetických 0,1 %.

Z Číny nadále přichází špatné zprávy. Slabé výsledky reportoval tamní e-commerce gigant Alibaba, v týdnu odepsal 16 %. Tamní ekonomika evidentně zpomaluje, což je patrné na problému celé řady developerů a poklesu cen nemovitostí v některých regionech. Centrální banka zasahuje silnou podporou. Podle odhadů by nejrůznější programy měly přispět k HDP země okolo 1-2 %. Čínské akcie jsou tak nadále pod tlakem, na současných cenách podle nás představují poměrně zajímavou příležitost, samozřejmě s obezřetností a vizí dlouhého horizontu.

V nadcházejícím týdnu bude zajímavé sledovat rozhodnutí amerického prezidenta Bidena týkající se jmenování nového guvernéra Fedu. Souboj o hlavu centrální banky svádí stávající Jerome Powell s Lael Brainardovou, která je známá kvůli svým vřelým postojům k uvolněné měnové politice.

Obecně však lze čekat spíše klidné dny. Ve čtvrtek se totiž v USA slaví Den díkůvzdání a trhy tak budou uzavřeny. Páteční obchodování poté bude zkrácené. Vypukne totiž svátek konzumu Black Friday. V letošním roce však budou slevy zřejmě menší než dříve, může za to nedostatek celé řady zboží v kombinaci s vysokými inflačními tlaky. Více než kdy jindy se tak vyplatí pohlídat si, že udávaná výše slevy se skutečně blíží realitě.

Graf týdne: turecká lira pod výrazným tlakem kvůli nesmyslným krokům prezidenta Erdogana; zdroj: tradingeconomics.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek