Týdenní přehled: rok od pandemického propadu


Je tomu rok, co se akciové trhy koupaly v krvavé lázni panických výprodejů v důsledku šíření koronaviru. Jen málokdo čekal, že index S&P 500 od svého dna z 23. března do roka připíše přes 70 %. Kromě blížícího se výročí konce historicky nejkratšího medvědího trhu se oči investorů upínaly na zasedání Fedu, které nezabránilo pokračujícímu růstu výnosů na státních dluhopisech.

V průběhu minulého týdne se americké trhy dostaly pod mírný tlak, když S&P 500 i Nasdaq shodně odepsal 0,8 %. O něco lépe na tom byly tradiční tituly zastoupené v indexu Dow Jones, který ztratil 0,5 %. Negativně na trhy působil pokračující nárůst dluhopisových výnosů, když se 10letý bond vlády USA na konci týdne obchodoval s výnosem nad 1,7 %. Dosahuje tak nejvyšších úrovní za více než rok.

Nárůstu výnosů nezabránilo ani zasedání Fedu, který zopakoval, že ponechá sazby na stávajících úrovních až do roku 2023. Současně centrální bankéři nechali v platnosti dosavadní objem programu kvantitativního uvolňování ve výši 120 mld. USD měsíčně. Investory potěšil pozitivní výhled na rychlé ekonomické oživení ve Spojených státech, když Fed letos čeká růst HDP o 6,5 %. To by však mělo být spojeno s vyšší inflací, centrální banka vyhlíží nárůst cen o 2,4 %.

Šéf Fedu Powell se však nijak nevyjadřoval k rychle rostoucím výnosům státních dluhopisů. Část investorů přitom čekala, že by mohl zmínit možnost zvýšení objemu nákupu dlouhodobých dluhopisů, což by vedlo k poklesu jejich výnosů. Pod tlak se tak v druhé polovině týdne dostal hlavně technologický sektor, který je na růst ceny peněz obzvláště citlivý.

Fed tak potvrdil, že je ochoten dočasně tolerovat vyšší inflaci. Pokud by se však růst cenové hladiny začal dostávat mimo kontrolu, centrální bankéři by velmi pravděpodobně zakročili a utáhli měnové podmínky. To by mělo negativní dopad na akciové trhy. Mezi další rizika pochopitelně patří nečekané zhoršení pandemické situace, například vznik dalších mutací a s tím spojená snížená účinnost očkování.

Vakcinace v USA probíhá rychle, v zámoří bylo doposud podáno více než 100 milionů dávek. I díky tomu se ekonomická aktivita ve Spojených státech pomalu normalizuje, když například počet letecky přepravených pasažérů dosáhl vrcholu od začátku pandemie. Očkování pomalu postupuje i v rámci ČR, když alespoň jednu dávku již obdržel bezmála každý desátý Čech. Ve srovnání s některými zeměmi však silně zaostáváme. Například Velká Británie hlásí proočkovanost alespoň první dávkou u téměř poloviny dospělých.

I přes očekávanou volatilitu v následujících měsících by se akciím mělo dlouhodobě slušně dařit. Tomuto vývoji nahrává očekávané oživení ziskovosti amerických firem, když již v letošním roce by mělo opět dojít k dosažení historicky nejvyšších zisků v rámci společností zařazených do indexu S&P 500. K tomu přispěje vysoká spotřeba domácností, které od začátku pandemie v USA nahromadily úspory v objemu více než dvou bilionů dolarů. Po otevření ekonomiky lze očekávat výrazný nárůst poptávky po celé řadě zboží a zejména služeb.

V nyní začínajícím týdnu bude mezi klíčová témata opět patřit vývoj dluhopisových výnosů. Ty by mohly pokračovat v růstu kvůli změně pravidel pro banky, kterým končí dočasné úlevy v oblasti kapitálových rezerv. Banky by mohly navyšovat rezervy mimo jiné právě prodejem státních dluhopisů. Za pozornost budou stát i vystoupení šéfa Fedu Powella, který by měl hned několikrát veřejně hovořit, mimo jiné i před Kongresem.

Graf týdne: Výnos do splatnosti 10letého dluhopisu USA nadále roste, %, zdroj: FRED


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek