Týdenní přehled: trhy v režimu vánoční pohody
Dobrá nálada investory neopustila ani v předvánočním týdnu, když hlavní světové indexy opět překonávaly historická maxima. Přispěl k tomu optimismus ohledně stále diskutovaného fiskálního balíčku v USA a vývoj okolo vakcín.
V průběhu minulého týdne se akciím opět dařilo, index S&P 500 připsal 1,3 % a pohybuje se nad hladinou 3 700 bodů. Ještě lépe se vedlo technologiím, když Nasdaq zpevnil dokonce o 3,1 %. Evropské akcie rovněž nezklamaly, starý kontinent jako celek zhodnotil o 2,5 %, německý DAX vystřelil dokonce o více než 5 %.
K pokračování býčího sentimentu přispěly zprávy ohledně dlouho odkládaného fiskálního balíčku v USA, jehož schválení ještě v rámci letošního roku je dnes pravděpodobnější než dříve. Tamní ekonomika by mohla být podpořena dodatečnými státními výdaji ve výši 900 miliard dolarů, což by bylo jednoznačnou vzpruhou pro útraty domácností i trh práce v průběhu příštího roku.
Investory uklidnil Fed, který zdůraznil, že je připraven udělat vše pro dosažení svých cílů v oblasti měnové politiky. Kroky centrálních bankéřů se tak budou odvíjet od dění v reálné ekonomice. Nadále bude probíhat nákup aktiv za přibližně 120 mld. USD měsíčně, příliv likvidity a levné peníze nás zřejmě jen tak neopustí. Podle prognózy by totiž americká centrální banka neměla zvyšovat úrokové sazby dříve než v roce 2023.
Předvánoční zasedání mají za sebou i bankéři ČNB, k žádným změnám však nepřistoupili a pouze zopakovali, že vnímají rizika související s pandemickou situací jako velmi významná.
K navýšení úrokových sazeb by se však mohli uchýlit již v příštím roce, pochopitelně v závislosti na vývoji ekonomické situace. Tuzemská inflace totiž stále osciluje okolo 3 %, tedy podstatně nad 2% cílem centrální banky.
Navzdory optimismu na světových burzách nicméně existují nemalé důvody k obezřetnosti. Rostoucí počty nových případů koronaviru si totiž vybírají svoji daň v podobě opětovně slábnoucí ekonomické aktivity v důsledku restriktivních opatření ve vyspělých zemích. To se projevuje v poklesu maloobchodních tržeb a nevalné kondici pracovního trhu ve Spojených státech, když počty nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti dosáhly téměř 900 tisíc za jediný týden. Jde o nejslabší výsledek v uplynulých 3 měsících.
Nadcházející měsíce navíc zřejmě nebudou o mnoho lepší, neboť vyspělé země prochází další vlnou uzavírání ekonomiky. Světlo na konci tunelu však rozhodně existuje, výrazné zlepšení by mělo nastat po proočkování rizikové části populace v průběhu prvního pololetí příštího roku.
Zajímavé bude sledovat dnešní zařazení Tesly do indexu S&P 500 s přibližně 1% váhou. V průběhu páteční seance došlo k zobchodování 222 mil. akcií, což je přibližně 30 % všech obchodovatelných kusů. Důvodem tak velkého objemu je nákup ze strany ETF fondů, které se připravovaly na změnu složení indexu, na což spekulovala celá řada krátkodobých obchodníků.
Akcie Tesly rostou jako utržené ze řetězu, když za letošek připsaly neuvěřitelných 730 %. Když už mluvíme o raketovém růstu, nelze opomenout ani bitcoin, který osciluje okolo 24 000 USD a za letošek připisuje 230 %.
Nynější vánoční týden by měl patřit k těm klidnějším, pražská burza společně s většinou evropských trhů bude otevřena do středy, v Londýně či Spojených státech se bude navíc obchodovat i na Štědrý den v dopoledních hodinách. Na makrodata bude týden poměrně chudý, v USA se v úterý dočkáme zpřesněného HDP za třetí kvartál, ve středu pak indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Čtvrtek a pátek pak bude patřit zejména odpočinku, přeci jenom existují i důležitější věci než peníze.
Graf týdne: Letošní vývoj akcií Tesla, zdroj: finance.yahoo.com
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.