Týdenní přehled: akcie zažily nejlepší týden od listopadu 2020


Vývoj na akciových trzích byl v uplynulém týdnu zalitý optimismem, když investoři masivně nakupovali navzdory očekávanému navýšení základní úrokové sazby ze strany Fedu.

Zámořský index S&P 500 připsal v průběhu minulého týdne 6,2 %, technologický Nasdaq dokonce vzrostl o 8,2 %. Jde o nejlepší týdenní výkonnost akciového trhu od listopadu roku 2020. Výrazně se dařilo i Evropě, když německý DAX přidal 5,8 %. Trhy tak doufají v možnou deeskalaci konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem. K tomu se přidává pokles cen ropy i fakt, že Rusko se prozatím vyhnulo defaultu a v pořádku splácí svůj dolarový dluh zahraničním investorům.

Nezvyklou volatilitou si prošly čínské akcie, které začátkem týdne výrazně propadaly kvůli obavám z opět se rozjíždějící pandemie koronaviru a souvisejícím uzavírkám některých regionů. Investory sužovala i nejistota týkající se postavení Číny v rámci dnešních geopolitických sporů. V druhé polovině týdne však čínské akcie výrazně rostly poté, co tamní politici přijali pro investory pozitivní opatření. Snížila se pravděpodobnost delistingu čínských titulů z amerických burz, vláda podnikla kroky na podporu ekonomiky, zvýšení stability developerů a zejména se zavázala na snížení tlaku na velké technologické firmy.  

Významnou událostí bezesporu bylo zasedání Fedu, v jehož rámci americká centrální banka navýšila základní sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,25-0,5 %, jde o první „hike“ od roku 2018 a zároveň první krok k normalizaci měnové politiky. Důvod je jasný, a to bezmála 8% inflace pohybující se na 40letých maximech. Fed tak už nepovažuje současné cenové růsty za přechodné, neboť začíná mít obavy z možného zakořenění vysoké inflace v ekonomice.

V rámci letošního roku se tak očekává zvýšení úrokových sazeb na každém následujícím zasedání. Na červnovém meetingu dokonce rovnou o 0,5 procentního bodu.

Ke konci roku by se tak základní sazba měla pohybovat v pásmu 2-2,25 %. Navíc by mohl Fed již v květnu začít snižovat svoji bilanci čítající bezmála 9 000 mld. USD. To lze obecně považovat za dobrý krok, neboť ekonomika USA rozhodně tak výrazně uvolněnou měnovou politiku nepotřebuje. Nezaměstnanost (3,8 %) je poblíž rekordních minim, volná pracovní místa převyšují počty nezaměstnaných, k tomu se přidávají silné inflační tlaky. Fed tak může být s navyšováním úrokových sazeb spíše pozadu.

Růst úrokových sazeb tak pro akcie rozhodně nemusí znamenat výrazně negativní zprávu. Historie totiž ukazuje, že navzdory vyšší volatilitě si akcie po prvním zvýšení sazeb Fedem zachovaly v následujících 6-12 měsících růstový trend. Ekonomika USA by měla zůstávat v dobré kondici, což by mělo svědčit akciím. Rozhodně však čekejme vyšší volatilitu a umírněnější výnosy než v posledních letech.

Vysoká inflace trápí i ČR, když podle metodiky Eurostatu je tuzemská inflace 3. nejvyšší v celé EU. Podle evropského způsobu měření cenový růst v ČR dosahuje 10 %, hůře na tom je pouze Estonsko s 11,6 % a Litva s 14 %. Lze tak čekat, že ČNB na svém zasedání 31.3. opět zvýší svou základní sazbu, podle našeho názoru na 5 %. Strop by poté 2T repo sazba mohla dosáhnout na květnovém zasedání, kde očekáváme až 5,5 %. Výrazně však bude záviset na vývoji konfliktu ve východní Evropě.

Guvernér Rusnok se nechal slyšet, že inflace může vystoupat na 14 %. Navíc hrozí, že ekonomika na konci roku upadne do recese, přibližuje se tak stagflační scénář. Česko totiž může být současným vývojem výrazněji zasaženo kvůli závislosti na automotive průmyslu. Ten trpí nedostatky některých komponent do výroby, což způsobuje produkční problémy. O cenách většiny vstupů ani nemluvě. Navíc vysoká inflace způsobí v ČR pokles reálných příjmů a snížení ochoty domácností utrácet.

I v rámci aktuálního týdne bude hlavním hybatelem dění na trzích situace na Ukrajině a související geopolitika. Očekávejme pokračující vysokou volatilitu a nervozitu do té doby, dokud se situace nevyjasní. Pro tuzemské investory s přebytky hotovosti je však pozitivní solidní posílení koruny proti dolaru či euru, což usnadňuje možné nákupy zahraničních aktiv za současné stále poměrně nízké ceny.

Graf týdne: vývoj inflace a základní sazby Fedu, zdroj: edwardjones.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek