Týdenní přehled: výsledková sezóna za Q3 startuje


Akcie úspěšně umazávají zářijové poklesy a opět se blíží historickým maximům. K tomu dopomáhá dobře začínající výsledková sezóna společně s rychle se zotavujícím trhem práce v USA.

Index S&P 500 v uplynulém týdnu připsal 1,8 % na 4 471 bodů a opět tak osciluje na dostřel předchozích maxim. Potvrzuje se tak „buy the dip“ mentalita, v jejímž rámci je jakýkoliv pokles na trzích investory využit jako nákupní příležitost. Po zářijovém propadu o přibližně 5 % tak akciový trh opět získává pevnou půdu pod nohama, k čemuž přispívá i slušně začínající výsledková sezóna.

Tu tradičně odstartovaly velké americké banky, které ohlásily lepší než očekávané výsledky a poměrně optimistické výhledy do budoucna. V rámci třetího čtvrtletí investoři čekají nárůst čistých zisků firem z indexu S&P 500 o 29 % meziročně za 14% růstu tržeb. To svědčí o silném ekonomickém oživení po pandemii, kdy firmy dokážou generovat vysoké marže a zisky navzdory nákladovým tlakům, nedostatku pracovní síly či nestabilitě dodavatelských řetězců.

Investiční sentiment podpořila slušná čísla z trhu práce, když o podporu v nezaměstnanosti během sledovaného týdne požádalo méně než 300 tisíc lidí, což je nejlepší číslo od příchodu pandemie. To přispívá k nákupnímu apetitu domácností, konkrétně maloobchodní tržby v září meziročně vzrostly o 14,3 %. S rychle se zotavující ekonomikou se nicméně pojí i inflační tlaky, které ani v uplynulém měsíci nepolevily. Spotřebitelské ceny v USA za září meziročně vzrostly o 5,4 % a již pátý měsíc se tak tempo růstu drží na úrovni okolo 5 %. Index cen výrobců akceleruje dokonce o 8,6 % meziročně. Domácnosti i firmy tak mají na stole silný inflační koktejl.

To pochopitelně znervózňuje zástupce centrální banky, kteří již začínají připouštět, že inflace bude méně přechodná, než dříve očekávali. V průběhu listopadu tak zřejmě zahájí snižování objemu kvantitativního uvolňování (tapering). Nákupy aktiv by měly postupně klesat až k nule v polovině příštího roku. Navyšování úrokových sazeb však je nadále poměrně vzdáleno. Měnová politika tak bude i v dohledné budoucnosti velmi uvolněná, což by mělo přispět k pokračování býčí nálady na trzích.

Výhled pro akcie zůstává nadále pozitivní, nicméně investoři by se měli připravit na vyšší volatilitu, než které byli svědky v průběhu posledních několika čtvrtletí. Současná očekávání ohledně firemních zisků jsou totiž poměrně optimistická a může přijít zklamání. Škody může napáchat zvýšení nákladů na pracovní sílu, složitá situace na poli mezinárodního obchodu či zvyšování korporátních daní. To by sice nemělo narušit růstový trend na trzích, nicméně příchod vyšších turbulencí je poměrně pravděpodobný.

Čínské akcie reprezentované indexem CSI 300 připsaly kosmetických 0,3 %, a to navzdory prohlubující se energetické krizi. Zemi sužuje chladné počasí a tamní elektrárny si nebyly schopny naskladnit dostatečné zásoby uhlí, což žene ceny energií a paliv na rekordní úrovně. Lokálně dokonce dochází k výpadkům elektřiny. K tomu se přidávají potíže developerů, kromě krachujícího Evergrande má problémy se splácením i několik dalších významných stavebních společností.

Kombinace těchto faktorů čínskému průmyslu rozhodně nesvědčí a zřejmě přispěje ke zpomalení tamního ekonomického růstu. Čína by podle MMF měla letos růst o 8 %, v roce 2022 pak „jen“ o 5,6 %. To však nic nemění na tom, že některé čínské akcie jsou velmi zajímavě oceněny, zejména vzhledem k očekávanému růstu firemních výsledků v příštích letech.

V nadcházejícím týdnu z očekávaných událostí za zmínku stojí pondělní report čínského HDP. Nejsledovanější však bude probíhající výsledková sezóna v USA, v jejímž rámci svá čísla představí například Intel, AT&T nebo Tesla.

Graf týdne: Meziroční změna zisků (zeleně) a tržeb (oranžově) v rámci firem z indexu S&P 500, včetně predikce


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek