Týdenní přehled: volby, vakcína a akcie na maximech


Uplynulý týden se nesl ve znamení dozvuku prezidentských voleb v USA, vývoje nové vakcíny a optimismu na akciích. Indexy jsou na nových maximech, podle investičních bank by však růst nemusel být u konce.

Prezidentské volby téměř s jistotou vyhrál demokrat Biden. Trump však svou porážku odmítá uznat, místo toho tvrdí, že volby byly zmanipulované a on se stal obětí podvodu. O výsledku tak nakonec rozhodne soud, šance Trumpa jsou však mizivé. Celé dění tak bude jen nedůstojnou tečkou jeho rozporuplného vládnutí.

Trh Trumpův odchod evidentně hodnotí pozitivně, index S&P 500 zakončil o 2,2 % výše a uzavřel tak na týdenním historickém maximu. Akciím pomáhá i vývoj senátních voleb, ve kterých to pro změnu vypadá na vítězství republikánů. Tato konstelace by zabránila Bidenovi prosadit klíčové body jeho politického programu, jako je vyšší regulace technologických firem či nárůst korporátních daní.

Pozitivním impulsem pro trhy byla zpráva o vývoji vakcíny proti koronaviru. Společnostem Pfizer a BioNTech se podařilo v rámci testování objevit očkovací látku s 90% účinností, která by mohla být široce distribuována v průběhu následujícího roku.

V reakci na to se investoři zaměřili zejména na společnosti, kterým pandemická situace uškodila nejvíce. Zřejmě totiž svítá na lepší časy.

Energetické firmy za minulý týden připsaly 16,5 %, výrazně rostly aerolinky i banky. Naopak sektory jako je IT, nezbytná spotřeba či telekomunikace mírně klesaly. To dokládá fakt, že index Nasdaq v průběhu týdne korigoval o 0,5 % níže. Po letošním růstu o bezmála třetinu má však rozhodně nárok na oddechový čas.

Výsledková sezóna za třetí kvartál je ve Spojených státech prakticky u konce, z důležitých společností se čeká na čísla zejména v rámci maloobchodu. V tomto týdnu své výsledky představí giganti jako Walmart, Target a Home Depot. Herní fanoušky bude zajímat report výrobce grafických karet NVIDIA. Zajímavé bude sledovat úterní zprávu o vývoji maloobchodních tržeb v USA, která by měla více napovědět o ochotě Američanů utrácet i v těžkých časech.

Tématem číslo jedna se zřejmě opět stane koronavirus. Situace se bohužel neustále zhoršuje a Spojené státy hlásí rekordní počty nových nakažených, v pátek to bylo již 188 tisíc případů. Virus se přitom rychle šíří i napříč starým kontinentem. Investoři se však stali vůči pandemii prakticky imunní a na delším horizontu vyhlíží návrat k normálu.

Optimismem nešetří ani banky, Goldman Sachs očekává v závěru příštího roku úroveň indexu S&P 500 na 4 200 bodech, konkurenční JPMorgan dokonce na hladině 4 500 bodů. Kdyby se tento scénář budoucnosti naplnil, rozhodně bychom se nezlobili.

Letošní vývoj indexu S&P 500, zdroj: finance.yahoo.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek