Týdenní přehled: šestý ztrátový týden v řadě
Ani v uplynulém týdnu se zámořské akcie nevymanily z červeného teritoria, když investory svou velikostí nepříjemně překvapila inflace. Fed tak bude pravděpodobně pokračovat v rychlém utahování měnové politiky.
Negativní sentiment na amerických akciových trzích pokračuje, když S&P 500 v minulém týdnu ztratil 2,4 % na 4 024 bodů, technologický Nasdaq poté odepsal 2,8 %. Zprávou týdne byla inflace ve Spojených státech, která sice poklesla z 8,5 % na 8,3 % meziročně, nicméně i tak překvapila svou razancí, když trh čekal výraznější pokles cenových tlaků. Investoři tak začínají být skeptičtí ohledně toho, zda Fed zvládne vybruslit ze současné situace. Dosáhnout scénáře, kdy zkrotí inflaci a zároveň „nepošle“ ekonomiku do recese, bude složité.
Obavy ze slabšího ekonomického růstu jsou tak rozhodně na místě, situaci nepomáhá ani ruská invaze na Ukrajinu či covidové lockdowny v Číně. To se projevuje i na sentimentu domácností v USA, když ukazatel nálady zpracovávaný University of Michigan propadl na 13letá minima. Spotřebitelé se podle reportu zdráhají kupovat zejména spotřebiče a zboží dlouhodobé spotřeby, když vzhledem k inflaci začínají utahovat opasky.
Výprodeje se dostavily prakticky na všechna riziková aktiva, přičemž nejvýraznější zásah utrpěly kryptoměny. Prodejní tlak ještě akceleroval kolaps stablecoinu TerraUSD, který ztratil prakticky veškerou hodnotu. Korekcí však prochází i ty největší kryptoměny, jen za letošek odepsal bitcoin 40 %, kryptoměnová dvojka ethereum pak dokonce 50 %. Nepotvrdila se tak slova některých propagátorů virtuálních měn, že dokážou poskytnout ochranu v krizových situacích či při vysoké inflaci. Kryptoměny se spíše chovají jako velmi volatilní technologické akcie.
Téma inflace rezonuje mediálním prostorem čím dál silněji, v dubnu rostly spotřebitelské ceny v ČR 14,2% meziročním tempem, tedy výrazně nad odhady ekonomů i centrální banky. V dalších měsících přitom zdražování s velkou pravděpodobností nepoleví. Bude zajímavé sledovat, jak se k tomuto nepříznivému vývoji postaví ČNB, zejména po jmenování A. Michla do čela centrální banky od 1.7. Michl je totiž nám svým holubičím postojem, tedy preferencí nízkých úrokových sazeb a uvolněné měnové politiky. Trh v reakci na jeho jmenování poslal korunu k výrazně slabším hodnotám, načež musela ČNB dokonce intervenovat v zájmu posílení domácí měny. Vskutku bizarní situace.
Nepříznivé faktory vedly k přehodnocení České republiky agenturou Fitch, ta sice ponechala rating na AA-, nicméně změnila výhled na negativní. Důvodem jsou nepříznivé dopady války na Ukrajině a další faktory (inflace, sazby, riziko zastavení dodávek plynu). To může zhoršit pohled zahraničních investorů na české státní dluhopisy a v důsledku způsobit nárůst tržních úrokových sazeb.
Zajímavá slova pronesla prezidentka ECB Lagardeová, která naznačila možnost ukončení programu kvantitativního uvolňování již na začátku třetího kvartálu. Krátce na to by poté mohlo přijít i navýšení úrokových sazeb. I ECB tak zřejmě bude donucena zpřísňovat svou měnovou politiku, a to rychleji, než se očekávalo. Jedním z důvodů je zřejmě i rychle slábnoucí euro, které se vůči dolaru propadlo na hladinu 1,04 EUR/USD, za letošek tak ztratilo 8 %. Silný dolar je mimo jiné důvodem, proč se v posledních týdnech americkým akciím či zlatu nedaří.
V nadcházejícím týdnu bude pokračovat vysoká volatilita na trzích a nelze vyloučit opětovné poklesy rizikových aktiv. Propady však mohou znamenat zajímavou nákupní příležitost, vždyť S&P 500 za sebou má nejhorší vstup do nového roku za posledních 90 let. Výnosový potenciál vzhledem k podstupovanému riziku je nyní na poměrně zajímavých úrovních, firemní fundamenty totiž zůstávají solidní, když společnosti z USA letos vykážou 9% nárůst čistých zisků.
Historicky vysoká volatilita nikdy netrvala velmi dlouhou dobu a zpravidla byla následována silnými akciovými výnosy. I vzhledem k vysoké inflaci tak dlouhodobě nedává smysl sedět s větší hotovostí mimo trh.
Graf týdne: dolar letos vůči euru výrazně posiluje, zdroj: tradingview.com
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.