Týdenní přehled: akcie na nových maximech


Uplynulý týden byl pro akciové trhy opět růstový. Zdrojem optimismu byla především dobře se vyvíjející výsledková sezóna, rostoucí pravděpodobnost dalších fiskálních stimulů a pokračující vakcinace. Investory příliš nerozhodil ani ne zrovna přátelský telefonát prezidentů USA a Číny či horší report z trhu práce. 

Index S&P 500 připsal v průběhu minulého týdne 1,3 %, výrazně se dařilo technologiím, když Nasdaq Composite zpevnil o 1,7 %. Pokračoval růst na ropě, která v případě typu WTI vystoupala téměř na úroveň 60 USD/barel, což podpořilo ceny energetických společností. Investoři se nadále zaměřovali na menší firmy, když Russell 2000 vystoupal o více než 2 %. Od konce září je dokonce o více než 50 % výše.

Dařilo se i evropským akciím, STOXX Europe 600 připsal 1,1 %. Situace okolo koronaviru se však v EU příliš nelepší, například Německo prodloužilo lockdown až do 7. března. Zároveň rozhodlo o uzavření hranic s ČR a Rakouskem v oblasti Tyrolska. Světlem na konci tunelu tak zůstává jedině vakcína.

Výsledková sezóna ve Spojených státech přinesla zveřejnění hospodářských čísel již od více než 75 % společností z indexu S&P 500, z nich přes 80 % překonává odhady analytiků v oblasti čistých zisků. Ty by měly v rámci posledního čtvrtletí vykázat dokonce mírný meziroční nárůst. Zotavení po koronavirovém šoku tak bylo nezvykle rychlé. Například po finanční krizi z let 2008-2009 trvalo dlouhých 5 roků, než se zisky amerických firem vrátily na předchozí úrovně.

S rychlým zotavením se však pojí i poměrně vysoké ocenění akciového trhu. Vyšší valuace však jdou ospravedlnit prostředím nízkých úrokových sazeb. V tomto ohledu přinesl uklidnění guvernér Fedu J. Powell, který zopakoval, že centrální banka je odhodlaná držet úrokové sazby na nule po delší dobu a zároveň pokračovat v programu nákupu aktiv. Aktuálně Fed nakupuje aktiva v objemu 120 miliard dolarů měsíčně.  

Vysoká aktivita centrálních bank však zvyšuje obavy z příchodu inflace. Očekávání ohledně růstu cen je aktuálně ve Spojených státech nejvyšší od roku 2014. Stimulem pro inflaci by mělo být očekávané otevření ekonomiky, kdy budou moci lidé konečně ve větší míře rozpustit úspory akumulované v posledním roce. K tomu se přidává rychle rostoucí peněžní zásoba společně s nulovými sazbami a vysokými vládními stimuly. Vždyť jen za poslední rok vládní podpora v USA dosáhla objemu 20 % tamního HDP.

Riziko ztráty kupní síly dolaru a dalších státních měn tak rozhodně existuje. Proti tomu však hovoří demografické trendy. Starší lidé jsou méně ekonomicky aktivní, méně spotřebovávají a mají tendenci spíše tvořit úspory. Zároveň rostoucí efektivita v oblasti výroby i obchodu bude v budoucnu brzdit cenový růst. Přesto je pravděpodobné, že se v příštích letech dočkáme vyšší inflace než v minulé dekádě.

Právě to stimuluje čím dál více investorů zaměřit se na kryptoměny, jejichž vývoj připomíná šílenství z konce roku 2017. Katalyzátorem dalšího růstu byl krok Elona Muska, který v rámci společnosti Tesla nakoupil bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů. To pochopitelně motivovalo další investory k nákupům, neboť Musk má obrovskou základnu příznivců. Bitcoin se tak v průběhu včerejšího dne pohyboval okolo hladiny 49 000 USD, za poslední rok zhodnotil o 380 %. V této chvíli jde o extrémně rizikovou investici, po euforických růstech často přichází o to bolestivější propad.

Začátek týdne bude probíhat v poklidném duchu, neboť v USA dnes zůstanou kvůli svátku Dne prezidentů burzy uzavřeny. Ve středu bude zveřejněn vývoj maloobchodních tržeb v USA. Pátek pak přinese zajímavý report PMI v Německu, který odhalí kondici tamní ekonomiky v oblasti průmyslu a služeb.

Graf týdne: Raketový růst ceny bitcoinu za poslední rok, zdroj: finance.yahoo.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek