Týdenní přehled: inflace sužuje Česko


V uplynulém týdnu svou intenzitou překvapila domácí inflace, která je nejvyšší za posledních 13 let. Prudké zdražování navíc jen tak neskončí, v závěru roku by inflační tempo mělo atakovat hranici 5 %. Kdo chytře neinvestuje své úspory, utrpí značnou ztrátu kupní síly.

Obchodování na akciových trzích se v minulém týdnu neslo v pesimistickém duchu. Sledovaný zámořský index S&P 500 odepsal 1,7 %, ještě hůře se dařilo tradičním akciím v rámci indexu Dow Jones, který ztratil 2,2 %. Důvody lze hledat v nárůstu nervozity na trzích v rámci obav ze slabšího ekonomického růstu, koronaviru a utahování měnových politik centrálních bank. Přesto akcie zůstávají na relativně vysokých úrovních, vždyť S&P 500 nezaznamenal více než 5% korekci již bezmála jeden rok.

Poptávka oživuje z důvodu delta varianty pomaleji, než se očekávalo. To se ukazuje ve slabších indikátorech spotřebitelské důvěry. Současně se zdá, že dodavatelsko-odběratelské řetězce budou narušené po delší dobu, což limituje ekonomické oživení. Nedostatky celé řady materiálů a neochota lidí vracet se do pracovního procesu kvůli trvajícím podporám hospodářskému růstu nesvědčí. Výroba pro Česko tolik důležitých automobilů se tak do normálu brzy nevrátí.

Klíčovým tématem minulého týdne bylo zasedání ECB, která oznámila mírné snížení objemu kvantitativního uvolňování. Konkrétní hodnoty sice nebyly zveřejněny, nicméně trh očekává snížení odkupů ze současných 80 mld. EUR měsíčně na přibližně 60-70 mld. EUR. Jde o reakci na současnou 3% inflaci v eurozóně. Politika ECB však zůstává nadále velmi uvolněná.

Inflace je velkým problémem i v ČR, neboť v srpnu dosáhla 4,1 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2008. Jádrová inflace očištěná o kolísavé položky, jako ceny pohonných hmot či potravin, pak činila dokonce 4,8 %. Takového tempa dosahovala naposledy v průběhu 90. let. Největším tahounem cen je zdražování bydlení a energií, silně rostou i náklady na dopravu či alkoholické nápoje. Zvyšující se mzdy se pak silně propisují do cen zejména v rámci služeb.

Situace se tak zdá být alarmující, neboť ceny svou růstovou dynamikou znatelně převyšují prognózu ČNB. Ta dost možná přistoupí na blížícím se zasedání na konci září k navýšení základní sazby ze současných 0,75 % rovnou o 0,5 procentního bodu. Trh současně očekává pokračující rychlý růst úroků, za rok by podle odhadů měla 2T repo sazba činit 2,25-2,5 %. To prodraží financování bydlení skrze hypotéky, ale i firemní úvěry.

Inflace však trápí celý svět. V minulém týdnu byl v zámoří zveřejněn index cen výrobců, který meziměsíčně vzrostl o 0,7 %. Zdražování materiálů a hotových výrobků tak neustává. K tomu se přidává i složitá situace na trhu práce v USA, kdy počet neobsazených míst dosahuje 10,9 milionu. Práci přitom dnes hledá „jen“ 8,7 milionu Američanů. To v budoucnu pravděpodobně negativně ovlivní ziskové marže firem.

V nynějším týdnu bude zajímavé sledovat zejména úterní zveřejnění spotřebitelské inflace v USA, ve čtvrtek pak přijdou na řadu maloobchodní tržby, které více napoví o současné ochotě Američanů utrácet. Zajímavé může být úterní představení nových produktů od Applu, zejména nové řady iPhonů.

Dříve se spekulovalo o tom, že alespoň jeden z modelů bude plně spoléhat na bezdrátové nabíjení, nicméně podle současných komentářů to bude případ až příští modelové řady. Ačkoliv se tak neočekává přelomové vylepšení, nový iPhone bude pravděpodobně opět hitem letošních Vánoc a nadále klíčovým produktem pro celý technologický gigant Apple.

Graf týdne: domácí spotřebitelská inflace nepříjemně roste nad 4 % meziročně


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek