Týdenní přehled: výsledková sezóna startuje


Ačkoliv investory v průběhu uplynulých dní straší nová mutace koronaviru delta, hlavní akciové indexy zakončily minulý týden v zelených číslech. Podporou pro akcie je pokles výnosů státních dluhopisů v kombinaci s očekáváním velmi dobré výsledkové sezóny.

Index S&P 500 zakončil týden o 0,4 % výše na úrovni 4 370 bodů, když hlavními tahouny byly růstové akcie s velkou tržní kapitalizací. Naopak pod tlak se dostaly energetické společnosti v důsledku mírného poklesu cen ropy, k čemuž se přidaly obavy z nejednotnosti v rámci kartelu OPEC+ a možného porušování těžebních limitů. Ropa se však nadále drží na vysokých úrovních, v případě Brentu okolo 75 USD/barel. Ještě začátkem roku se přitom obchodovala lehce nad hladinou 50 dolarů.

Jedním z hlavních témat zkráceného obchodního týdne, když se v USA kvůli oslavám Independence Day v pondělí neobchodovalo, byl pokles dluhopisových výnosů. V případě 10letého dluhopisu USA na nejnižší hodnoty za bezmála 5 měsíců na úroveň okolo 1,3 % do splatnosti. Jedním z důvodů je hrozba šíření nakažlivější mutace delta, což brzdí optimismus ohledně ekonomického růstu. Investoři jsou navíc přesvědčeni, že Fed ponechá velmi uvolněnou měnovou politiku po dlouhou dobu. To obecně podporuje akciové trhy držet se na současných relativně vysokých úrovních.

Již v tomto týdnu naplno odstartuje výsledková sezóna za druhý kvartál, své výsledky představí velké banky jako JPMorgan, Citigroup nebo Wells Fargo. Obecně investoři očekávají výrazné oživení zisků firem v 2Q, ty by měly meziročně v rámci S&P 500 vzrůst o 62 %, silné číslo je pochopitelně dáno nízkou srovnávací základnou z minulého roku.

Pro představu v rámci celého loňska došlo k poklesu zisků velkých amerických firem o 13 %, letos by pak mělo dojít k nárůstu o silných 36 %. Ekonomika Spojených států se tak podle výhledů dokáže z pandemického šoku velmi rychle zotavit, a to díky silným měnovým a vládním stimulům, když prezident Biden představuje jeden podpůrný ekonomický balíček za druhým.

Zajímavou zprávou byla změna inflačního cíle ECB. Ten byl doposud nastaven lehce pod úrovní 2 %, nyní se jedná čistě o 2 %. Centrální bankéři budou rovněž dočasně tolerovat přestřelování cíle, které je možným scénářem v příštích měsících. V praxi se však nic zásadního na chování ECB nemění, jde o lehký příklon k uvolněné měnové politice.

Nicméně jinak než s pozvednutým obočím se nelze dívat na závazek centrální banky na větší důraz v rámci boje proti klimatickým změnám. ECB tak bude například při provádění kvantitativního uvolňování více než dříve preferovat zelené dluhopisy firem splňujících zásady ESG. Místo provádění adekvátní měnové politiky tak chce ECB "fušovat" do práce ekologům.

V týdnu bude nejzajímavější úterní report inflace ve Spojených státech, ta by měla podle predikcí za červen dosáhnout 4,9 % meziročně. O den později bude zveřejněn i index cen výrobců, v jehož rámci by se měly projevit rostoucí ceny komodit. V pátek pak budou zveřejněna inflační čísla z eurozóny a maloobchodní tržby ve Spojených státech. Zajímavé bude sledovat, do jaké míry bude ekonomické oživení ohrožovat indická mutace koronaviru. Nepříliš dobrá situace panuje například v Tokiu, kde je vyhlášen stav nouze. To znamená, že olympiáda se bude muset obejít bez diváků. Hry začnou již 23. července.

Co se očekávaného vývoje na trzích týče, v druhé polovině roku akcie pravděpodobně zažijí vyšší volatilitu než v uplynulém pololetí. Hrozba možného utahování měnové politiky Fedu bude patřit mezi hlavní rizika. Ekonomické oživení by však mělo pokračovat, což bude nahrávat hodnotovým a cyklickým akciím. Případná korekce může být zajímavou příležitostí pro akciové nákupy.

Graf týdne: Meziroční změna čistých zisků (zeleně) a tržeb (oranžově) v rámci S&P 500, včetně predikce Zacks


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek