Týdenní přehled: burzovní párty v plném proudu


Ani v uplynulém týdnu optimismus z burzovních parketů nevyprchal, když lepšící se trh práce a situace v průmyslu přináší silnou podporu pro akciové trhy. Centrální banky a vlády budou v dohledné době pro trhy nadále silnou kotvou a ceny rizikových aktiv tak navzdory již vysokým valuacím rostou.

Nejsledovanější zámořský index S&P 500 v minulém týdnu připsal 2,7 %, když uzavřel na úrovni 4 129 bodů. Došlo tak opět k vytvoření nového maxima, jak je ostatně v posledních týdnech zvykem. Slušně se dařilo i technologiím, když Nasdaq posílil o 2,6 %. Naopak hodnotové akcie převážené v indexu Dow Jones mírně zaostávaly, nadále však letos vykazují slušnou nadvýkonnost oproti růstovým titulům.

Podporou pro akcie byl report z trhu práce za březen, který byl zveřejněn o pátečním velikonočním svátku. Ekonomika Spojených států vygenerovala 916 tisíc pracovních míst, což je výrazně nad odhadovanými 650 tisíci. Pomohlo opětovné otevírání barů, restaurací a oživení turismu. Míra nezaměstnanosti tak dosáhla 6 %, z historického pohledu jde však stále o zvýšené úrovně. V průběhu roku by se situace měla nadále zlepšovat.

Dobrou náladu stimulovala i slova prezidenta Bidena, který připustil, že by daňové zatížení firem v USA mohlo ve finále vzrůst méně, než činil původní návrh zvýšení sazby z 21 % na 28 %. Uvolněnou politiku potvrdil šéf Fedu Powell, který před Mezinárodním měnovým fondem řekl, že globální ekonomika zůstává zranitelná a bude vyžadovat dlouhodobější podporu. Růstu základní úrokové sazby ve Spojených státech se tak zřejmě jen tak nedočkáme. Tedy alespoň za předpokladu, že se inflace neutrhne ze řetězu.

V nyní začínajícím týdnu se investoři dočkají začátku výsledkové sezóny v USA, kterou svými reporty tradičně odstartují banky jako JPMorgan, Goldman Sachs nebo Wells Fargo. Trh očekává meziroční nárůst čistých zisků firem z S&P 500 přibližně o čtvrtinu. Predikce jsou tedy nastaveny poměrně optimisticky, což se promítá i do ocenění akciového trhu.

Akcie v rámci Spojených států se totiž obchodují za více než 22násobek očekávaných čistých zisků pro následujících 12 měsíců, což jsou nejvyšší úrovně od dot-com bubliny. V průběhu posledních 15 let se přitom nejčastěji obchodovaly okolo 15-16násobku tohoto ukazatele. Trhy jsou tak bezpochyby poměrně vysoko oceněné a společnosti budou muset vykazovat velmi solidní výsledky pro ospravedlnění současných úrovní.

Nelze tak vyloučit příchod korekce silných zisků z posledních měsíců. Prodejní tlak by mohl odstartovat rychlejší růst tržních úrokových výnosů. Již nyní je akciová prémie oproti dluhopisům relativně nízká. Konkrétně pokud srovnáme S&P 500 s desetiletými státními dluhopisy USA, hovoříme o prémii pod 3 %, což je z historického pohledu nízká hodnota. Investoři jsou tak v menší míře kompenzováni za podstupované riziko související s akciemi.

Obavy může vyvolat i zmíněná Bidenova politika v oblasti daní. Pokud by došlo k jejich výraznému růstu, na ceny akcií by to mělo negativní dopad. Dlouhodobě akcie budou velmi slušnou investicí, krátkodobě však lze počítat spíše s podprůměrnými reálnými výnosy, alespoň pokud hovoříme o širokých tržních indexech. Kvalitní aktivní správci nicméně dokážou generovat zajímavé zhodnocení i na dnešním trhu.

Kromě výsledkové sezóny budou investoři v tomto týdnu sledovat úterní reporty inflace v ČR a Spojených státech. Ve čtvrtek pak budou zveřejněny maloobchodní tržby v USA. Ekonomickou situaci bude opět veřejně komentovat šéf Fedu Powell. Stěžejní však budou reporty firemních výsledků za první kvartál, dluhopisové výnosy a samozřejmě vývoj okolo pandemie.

Graf týdne: Ocenění na bázi očekávaného P/E pro jednotlivé trhy, zdroj: Yardeni Research


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek