Týdenní přehled: strach z Fedu a sílící koruna


Kromě vyšší nervozity na burzách kvůli rychlejšímu utahování měnové politiky Fedu zaujala koruna, která po svátcích nabrala růstový apetit a vůči euru vystoupala na desetileté maximum.

Hlavní světové indexy se v průběhu uplynulého týdne propadly do červených čísel. Zámořský S&P 500 odepsal 1,9 % na 4 677 bodů, přičemž technologický Nasdaq zažil nejvýraznější pokles za bezmála rok, když ztratil 4,5 %. Důvodem je růst výnosů státních dluhopisů v důsledku jestřábích signálů ze strany Fedu.

Zápis z posledního zasedání americké centrální banky totiž naznačil, že její členové diskutovali o rychlejším navyšování úrokových sazeb, když k prvnímu zvýšení by mohlo dojít již v březnu. Nosným tématem zasedání byla rovněž diskuse nad rychlejším snižováním objemu bilance centrální banky, což by vedlo k odlivu likvidity z trhu.

To se propsalo do nárůstu výnosů státních dluhopisů USA, v případě desetiletých bondů výnosy vzrostly z 1,35 % koncem prosince na současných 1,75 %. Právě tento vývoj způsobil výprodej především na růstových akciích s vyšší valuací, které jsou na pohyby úrokových sazeb nejcitlivější. Pod tlak se však dostaly i utility a realitní společnosti, které se chovají podobně jako dluhopisy s dlouhou splatností vzhledem k stabilnímu firemnímu cash flow a vysokým dividendám.

K náladě na trzích nepřidal ani report z trhu práce, podle něhož americká ekonomika v prosinci vygenerovala 199 tisíc pracovních míst, trh přitom čekal 400 tisíc. Zároveň pokračoval dynamický růst mezd o 4,7 % meziročně, což signalizuje napjatý trh práce.

Míra nezaměstnanosti propadla na 3,9 %, přičemž ochota Američanů pracovat je ve srovnání se situací před pandemií slabá. To je patrné na nízké míře participace na pracovním trhu a rekordním počtu lidí (zpravidla dobrovolně) opouštějících svá pracovní místa. Jen v listopadu šlo o 4,5 milionu Američanů.

Z pohledu českých investorů je důležitým tématem zpevňující koruna. Ta se dostala na úrovně 24,4 EUR/CZK, koruna je tak nejsilnější za posledních 10 let. Důvodem je očekávání trhu na další výrazný růst domácích úrokových sazeb, které by měly v případě 2T repo do března vystoupat až k hladině 5 %. To logicky láká zahraniční spekulativní kapitál, který teče do ČR. Vždyť v eurozóně jsou úrokové sazby nadále přikovány k nule.

Špatnou zprávou pro české retailové investory je zrušení proti-inflačních dluhopisů, kterých se v rámci poslední emise upsalo za rekordních 41 miliard korun. Nová vláda vydávání těchto dluhopisů zcela logicky ukončila, neboť byl tento způsob financování vzhledem k současnému dynamickému růstu cenové hladiny pro stát velmi nevýhodný. Z pohledu daňového poplatníka jde jednoznačně o správný krok. Investoři se tak budou muset po zajímavém výnosu poohlédnout jinde, za úvahu stojí kvalitní korporátní dluhopisy vydávané tuzemskými společnostmi nebo investice do nemovitostí či akcií.

V začínajícím týdnu bude zajímavé sledovat odstartování výsledkové sezóny za čtvrtý kvartál uplynulého roku, v pátek budou svá čísla reportovat velké americké banky jako JPMorgan, Wells Fargo nebo Citigroup. Firmy z indexu S&P 500 podle očekávání dosáhly v rámci 4Q meziročního růstu čistých zisků o 20 % za bezmála 12% růstu tržeb. Na skutečnost si nicméně budeme muset několik týdnů počkat.

Velmi zajímavý pak bude středeční report inflace v ČR za prosinec, která by měla nadále pokračovat v růstu. Ve stejný den se inflačních čísel dočkáme i ze Spojených států. Za zmínku stojí i páteční report maloobchodních tržeb v USA. Investoři tak budou mít opět o zábavu postaráno.

Graf týdne: Koruna nejsilnější za 10 let, zdroj: tradingview.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek