Týdenní přehled: jestřábi z ulice Na příkopě
Akcie za sebou mají pozitivní týden, v jehož rámci byl pro jejich ceny kromě doznívající výsledkové sezóny podporou i výborný report z amerického trhu práce. Na domácí půdě nepřekvapilo další utažení měnové politiky ČNB, k růstu sazeb by přitom mělo dojít letos ještě několikrát.
S&P 500 v průběhu uplynulého týdne připsal bezmála 1 % na úroveň 4 437 bodů. Příznivý vítr pro akcie nadále přináší výsledková sezóna, v jejímž rámci naprostá většina firem překonává odhady. Pro celý letošní rok se očekává nárůst čistých zisků firem z indexu S&P 500 o gigantických 31 % ve srovnání s před-pandemickým rokem 2019. Velmi slušné číslo, které pokud se skutečně naplní, bude moci do velké míry ospravedlnit silné růsty cen z posledních kvartálů.
Pozitivní překvapení přinesl report z trhu práce v USA, kde v průběhu minulého měsíce vzniklo 943 tisíc pracovních pozic, což je nejlepší hodnota od loňského léta. Nezaměstnanost tak poklesla na 5,4 %, to svědčí o slušném zotavování americké ekonomiky. Stále však pracuje o 6 milionů lidí méně než před pandemií. Zároveň dochází k silnému 4% růstu mezd, což bude nadále rozdmýchávat inflaci.
Na report reagovaly desetileté státní dluhopisy USA skokovým nárůstem výnosu do splatnosti z přibližně 1,2 % na úroveň 1,3 %. Velmi rychle můžou opět eskalovat obavy z dřívějšího utahování měnové politiky. To naznačil jeden z viceguvernérů Fedu, podle něhož by mohla centrální banka přistoupit ke snižování objemu kvantitativního uvolňování již na podzim.
Nelze se nezmínit o zasedání ČNB, která přistoupila ke zvýšení základní 2T repo sazby o čtvrt procentního bodu na současných 0,75 %. Pro toto rozhodnutí hlasovali 4 bankéři, jeden preferoval dokonce navýšení o půl procentního bodu, dva poté chtěli zachovat status quo. Z úst guvernéra Rusnoka v průběhu tiskové konference zazněl jestřábí tón, neboť naznačil ochotu zvyšovat sazby na každém ze tří zasedání naplánovaných na letošní rok. Na jeho konci bychom se tak mohli dočkat základní sazby na úrovni 1,5 %. Koruna posílila pod 25,4 EUR/CZK.
ČNB tak reaguje na silné inflační tlaky, které v příštích měsících ještě zesílí. Koncem roku by se podle nové prognózy měl růst cen přiblížit úrovni 4 %. Ještě výrazně rychleji přitom nyní rostou ceny finančních aktiv či nemovitostí. Utahování měnové politiky je tak rozhodně na místě, v tomto ohledu je alespoň pozitivní, že ČNB se zvyšování úrokových sazeb na rozdíl od ECB či Fedu nebojí. Prostor pro jejich růst je značný, neboť reálné výnosy jsou hluboko v záporu.
Určité uklidnění nastalo na čínských akciích, když Shanghai Composite přidal 1,8 %. Tamní regulátor však nenechal investory úplně oddychnout a opět neopomenul nahlodat jejich důvěru. Pod tlak se dostaly herní společnosti poté, co čínská vláda začala uvažovat o zákazu počítačových her pro děti mladší dvanácti let. To negativně dolehlo například na technologický gigant Tencent, který je v herním průmyslu výrazně angažován.
V nadcházejícím týdnu bude ostře sledovanou událostí středeční inflační report z USA, v jehož rámci se očekává růst spotřebitelských cen o silných 5,3 % meziročně. Meziměsíčně by se mělo jednat o 0,5 % nárůst, což je nadále velmi silné inflační tempo. Ceny žene výše zdražování většiny komodit a zpřetrhání obchodních řetězců spojené s výpadky dodávek celé řady zboží. Stačí vzpomenout na kritickou situaci na poli čipů pro automobilový průmysl. Dá se nicméně očekávat, že situace se postupně vrátí do normálu. Inflační čísla za uplynulý měsíc budou zveřejněna i v ČR, a to již v úterý.
Graf týdne: inflace v následujících měsících poroste, zdroj: prognóza ČNB 08/2021
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.