Týdenní přehled: český úrokový masakr


Česká národní banka opět překvapila finanční trhy nečekaně rychlým růstem úrokových sazeb. Ukazuje tak vysokou odhodlanost brzdit vysoké inflační tlaky, a to i na úkor zpomalení ekonomiky.

Nejprve však tradičně zrekapitulujme vývoj na zahraničních trzích. První listopadový týden se nesl nadále v optimistickém duchu, akcie dokonce vykázaly nejsilnější růst za poslední 4 měsíce. Konkrétně index S&P 500 připsal 2 % na 4 698 bodů, od začátku roku tak zhodnotil již o více než 25 %.

Pozitivní impuls přineslo zasedání americké centrální banky. Ta podle očekávání oznámila zahájení taperingu, tedy snižování objemu kvantitativního uvolňování. Doposud Fed z trhu odkupoval dluhopisy v objemu 120 mld. USD měsíčně, od nynějška bude docházet ke snižování tohoto tempa o 15 miliard dolarů každý měsíc. K úplnému zastavení odkupů by tedy mělo dojít v červnu příštího roku.

Investory nicméně uklidnilo vyjádření guvernéra J. Powella, který se nechal slyšet, že inflační tlaky jsou pouze dočasné a Fed bude jen velmi opatrný s navyšováním sazeb. Jeho holubičí slova navnadila investory k nákupům a vyhnala akcie na nová historická maxima. Fed tak evidentně upřednostňuje nižší nezaměstnanost před nižší inflací. Lze tak čekat, že růst cen se bude v USA během příštího roku nadále držet vysoko nad 2% cílem centrální banky.

Diametrálně odlišný postoj zaujímá ČNB, která překvapila razantním navýšením základní sazby o 1,25 procentního bodu na současných 2,75 %. Domácí centrální bankéři mají obavy především ze současných výrazných inflačních tlaků, které v příštích měsících ještě zesílí.

Prognóza hovoří dokonce o 7% růstu cenové hladiny na přelomu letošního a příštího roku. ČNB tak sice jde naprosto odlišným směrem než západní centrální banky, její kroky jsou však v kontextu současného dění pochopitelné.

Tímto však růst domácích úrokových sazeb není u konce. Trh očekává, že by 2T repo sazba měla do února příštího roku vystoupat až k hladině 3,5 %. To se znatelně projeví na sazbách hypotečních úvěrů, které by měly brzy vystoupat na úrovně okolo 4,5-5 %. Pryč jsou časy, kdy se dalo pořídit hypotéku za sazbu pod 2 %. To by mohlo způsobit ochlazení realitního trhu, výrazný cenový růst dvouciferným meziročním tempem je tak zřejmě u konce.

Na nečekaně prudké navýšení sazeb reagovala koruna posílením až na současných 25,2 EUR/CZK. Podle prognózy ČNB by měla domácí měna vůči euru nadále zpevňovat, v polovině příštího roku by se měla dostat až na hladinu 24 EUR/CZK. Naplnění tohoto výhledu je však otázkou, proti dalšímu rychlému posilování hovoří opětovné rozpoutání koronaviru v ČR společně s čipovým hladomorem, kvůli kterému se český průmysl potýká s výraznými odstávkami výroby.

S potížemi bojuje i Čína, kde akciový trh reprezentovaný indexem CSI 300 v týdnu odepsal 1,4 %. Obavy vyvolává šířící se koronavirus společně s klopýtáním často výrazně zadlužených developerů. Ti se dostávají do problémů s likviditou. Pravděpodobně tak bude muset výrazněji na pomoc přispěchat vláda.

Příští týden nabídne kromě doznívající výsledkové sezóny zajímavá inflační data. Ve středu se totiž dočkáme reportu spotřebitelské inflace nejen v ČR, ale i v Německu a Spojených státech. V případě USA se očekává růst cen o 5,8 % meziročně, v případě ČR pak o 5,5 %.

Inflace by měla v příštích měsících nadále akcelerovat, a to zejména kvůli nárůstu cen energií, které se budou postupně propisovat do cenové hladiny. To jen umocňuje potřebu investovat, proti inflaci totiž dnes peníze neochrání ani sebelepší spořící účet či termínovaný vklad.  

Graf týdne: Inflace na přelomu roku dosáhne 7 %, zdroj: ČNB


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek