Týdenní přehled: nervózní obchodování pokračuje


Tématem číslo jedna zůstávají rostoucí dluhopisové výnosy, ve kterých se materializují obavy z vyšší inflace v budoucnu v kombinaci s očekáváním rychlého ekonomického oživení. Akcie tak za sebou mají další volatilní týden, který však většina hlavních indexů zakončila růstově.

S&P 500 v průběhu minulého týdne zpevnil o 0,8 %, přičemž hodnotově zaměřený Dow Jones připsal dokonce 1,8 %. Pod tlakem byly technologické akcie, kterým rostoucí dluhopisové výnosy vůbec nechutnají, Nasdaq Composite tak odepsal 2 %. Lepšící se pandemická situace a očekávané otevření ekonomiky bere technologickým firmám vítr z plachet.

V centru pozornosti zůstával výnos 10letého státního dluhopisu USA, který vyšplhal nad 1,5 %. Je to dáno očekáváním rychlého ekonomického oživení v následujících měsících, které by však mohlo odstartovat vyšší růst spotřebitelských cen. Investoři pak v takovém prostředí logicky požadují vyšší výnosy. To se propisuje do ocenění rizikových aktiv, jejichž budoucí cash flow tíží vyšší diskontní míry.

Úroveň tržních úrokových sazeb je však z historické perspektivy stále nízká, když v posledních 20 letech dosahoval průměrný výnos 10letého státního dluhopisu USA 3,1 %, nyní je to prakticky polovina. Ačkoliv se můžeme dočkat dalšího růstu výnosů, měnová politika Fedu zůstává nadále velmi uvolněná, což podporuje současné ceny akcií a dalších rizikových aktiv. Hlavní představitel americké centrální banky Powell však v týdnu svým komentářem zklamal, když nenaznačil, že by v případě rychle rostoucích výnosů mohl Fed zasáhnout.

Pozitivní zprávou byl report z amerického trhu práce, který vytvořil v minulém měsíci 379 tisíc nových pracovních míst, což je oproti lednu více než dvojnásobek. Tahounem byl sektor restaurací, hotelů a další doposud těžce zasažená odvětví, která se přinejmenším ve Spojených státech opět staví na nohy. Míra nezaměstnanosti dosáhla v USA 6,2 %, stále však oproti stavu před pandemií ekonomika postrádá 9,5 mil. pracovních míst.

Trhy však na report reagovaly bezprostředně negativně. Opět se tak dostáváme do zvrácené situace, kdy dobré zprávy z ekonomiky jsou špatnou zprávou pro akciové trhy, neboť to znamená nižší očekávanou míru fiskálních a monetárních stimulů.

Spojené státy jsou zdá se v oblasti očkování výrazně napřed. Každý dospělý Američan by měl mít možnost získat vakcínu do konce května. K tomu přispěje i schválení distribuce nové očkovací látky od Johnson&Johnson, kterou stačí pro vysokou účinnost aplikovat pouze jednou.

Výrazně se dařilo cenám ropy, když se americký lehký typ WTI dostal nad 66 USD/barel, tedy na nejvyšší úrovně za téměř poslední dva roky. Důvodem je nová dohoda kartelu OPEC, který nebude navyšovat svoji produkci až do konce dubna. U čerpacích stanic si tak i kvůli nyní oslabující koruně zřejmě připlatíme.

Evropské akcie mají za sebou lehce růstový týden, když STOXX Europe 600 připsal 0,9 %. Opět k tomu přispěly vyhlídky na blížící se rozvolňování opatření ve většině zemí společně s bohatými ekonomickými stimuly. Ačkoliv například v sousedním Německu byl prodloužen lockdown až do konce března, v regionech s nízkým výskytem viru již dochází k otevírání některých obchodů, galerií a podobně.

V nyní začínajícím týdnu budou investoři opět bedlivě sledovat vývoj úrokových výnosů. Ve středu bude zveřejněn report inflace ve Spojených státech. Za zmínku stojí čtvrteční zasedání ECB, šéfka centrální banky Lagardeová by se mohla vyjádřit k současné situaci na trhu s dluhopisy a naznačit více o budoucí měnové politice.

Graf týdne: Vývoj indexu S&P 500 (levá osa) a výnosu 10letého státního dluhopisu USA v % (pravá osa), zdroj: FRED


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek