Týdenní přehled: konec pohádky o přechodné inflaci


Americká centrální banka konečně oficiálně uznala to, co celý svět věděl už dlouhé měsíce. Současná inflace není přechodná a na zvýšených úrovních přetrvá přinejmenším celý následující rok.

Akciové trhy zůstaly i v minulém týdnu pod tlakem, když S&P 500 odepsal 1,2 % na 4 538 bodů. Nervozitu vyvolává nová mutace koronaviru, nad jejíž nebezpečností se stále vznáší otazník. Pravděpodobně však bude výrazně nakažlivější než doposud známé varianty. Nyní používané vakcíny by naštěstí měly alespoň z části fungovat a výrazně snižovat riziko vážného průběhu nemoci. Více se však dozvíme v příštích týdnech.

Kromě koronaviru je v posledních měsících velmi často skloňovaným pojmem inflace. Nyní i dokonce americká centrální banka uznává, že nejde o přechodný problém. Její předseda J. Powell se nechal slyšet, že Fed zvažuje rychlejší ukončování programu kvantitativního uvolňování. Tím se otevírá prostor i pro dřívější nárůst úrokových sazeb. Zaznívají hlasy o tom, že by k prvnímu růstu sazeb mohlo dojít již v první polovině příštího roku.

Fed by měl více naznačit na následujícím zasedání, jehož konec je naplánován již na 15. prosince. Tyto zprávy zcela logicky na trzích vyvolávají nervozitu. K tomu se přidaly i statistiky z pracovního trhu, když v listopadu vzniklo jen 210 tisíc nových pracovních míst, což je výrazné zpomalení oproti říjnovým 546 tisícům.

Inflace není problémem jen v USA, ale i v rámci starého kontinentu. Eurozóna hlásí nejrychlejší růst cen od zavedení společné měny v roce 1999. Konkrétně inflace dosáhla 4,9 %, v Německu se vyšplhala dokonce na 6 %, tedy na nejvyšší úrovně od roku 1992.

ECB však prozatím nenaznačuje, že by s tím hodlala cokoliv dělat. Evropu nadále sužuje pandemie, Rakousko prodloužilo celostátní lockdown, Německo poté utáhlo restrikce proti neočkovaným. Poklesy se tak nevyhnuly ani evropským burzám. DAX ztratil 0,6 %, široký STOXX Europe 600 poklesl o 0,3 %.

V následujících týdnech tak vzhledem k nejistotě okolo covidu a krokům Fedu lze čekat zvýšenou volatilitu. Tradiční Santa Claus rally letos zřejmě nehrozí – zdá se, že investoři si vánoční dárky vybrali poněkud předčasně. Vždyť index S&P 500 je i přes nynější poklesy od začátku roku stále o 23 % výše. Důvody k panice rozhodně nejsou na místě, obdobné výprodeje jako na jaře 2020 jsou velmi nepravděpodobné.

Celý svět je na boj s pandemií lépe připraven. Díky vysoké proočkovanosti a promořenosti populace nebudou vlády zavádět tak drastické restrikce jako dříve. Právě celoplošné uzávěry ekonomiky přitom způsobily ty nejvýraznější škody. Zároveň je patrná silná kondice domácností. Ty díky výrazným vládním stimulům dokázaly nahromadit velkou porci úspor. Míra nezaměstnanosti je přitom ve světě a zejména v ČR na velmi nízkých úrovních, což se projevuje ve vysoké ochotě utrácet. Problémem je tak spíše nedostatek některého zboží než nízká motivace nakupovat.

Pravděpodobně tak budeme svědky určitého ekonomického zpomalení a zvýšené inflace, nicméně světová ekonomika si nadále zachová růstový trend. Nutno se však smířit s tím, že na akciových trzích přijde období zvýšené volatility, přičemž výnosy budou pravděpodobně slabší, než jakých jsme byli svědky v posledních několika letech. Tím spíše je nutné vyzdvihnout potřebu aktivní správy spočívající ve výběru těch nejatraktivnějších akciových příležitostí do portfolia.

V nyní začínajícím týdnu budou investoři kromě zpráv ohledně průběhu pandemie sledovat zejména páteční inflační čísla ze Spojených států. Trh očekává zrychlení růstu cenové hladiny na 6,7 % meziročně. Ve stejný den bude inflační statistiku zveřejňovat i ČSÚ.

Graf týdne: investoři vyhlíží zvýšenou kolísavost na trzích (ukazatel implikované volatility VIX), zdroj: tradingview.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek