Týdenní přehled: prázdninová pohoda?


Uplynulé první pololetí bylo pro investory velmi úspěšným obdobím, když finanční trhy těžily z postupného otevírání ekonomiky, růstu ziskovosti firem i silných stimulů. Investoři tak před sebou zřejmě mají pohodové léto.

V minulém týdnu S&P 500 připsal 1,7 % a od začátku roku přidává již velmi zajímavých bezmála 16 %. Máme tak za sebou druhé nejlepší první pololetí od roku 1998. Ještě lépe se v týdnu dařilo technologickým a obecně růstovým akcím (Nasdaq +1,9 %), které v poslední době opět přebírají kormidlo od hodnotových titulů.

Jednou z nejdůležitějších událostí byl páteční report z trhu práce za červen, v jehož rámci ekonomika Spojených států vygenerovala 850 tisíc pracovních míst, což je nejvyšší hodnota za posledních 10 měsíců. Přibližně 40 % nových pozic přitom na trh přinesl obor hotelnictví, restaurací a cestovního ruchu. Míra nezaměstnanosti nicméně mírně povyskočila na 5,9 %. Zdá se, že právě takový výsledek je vodou na mlýn pro akciové trhy. Signalizuje totiž slušné zlepšování ekonomiky, nicméně ne tak silné, aby byl Fed nucen snižovat objemy svých měnových stimulů.

Situace na pracovním trhu v USA nicméně rozhodně není růžová, některé podniky se setkávají s nedostatkem zaměstnanců. Američanům se do práce kvůli nemalým podporám v nezaměstnanosti příliš nechce a počet neobsazených pracovních míst vyšplhal na rekordních 9,3 milionu. Pokud by se tato místa podařilo obsadit, hravě by to smazalo pandemický propad zaměstnanosti. Do práce totiž nyní chodí stále o 6,8 mil. méně Američanů než začátkem roku 2020.

Nečekaně rychlé oživení má i své stinné stránky, zejména co se cen některých komodit týče. Řidičům nedělá radost pokračující zdražování ropy, která v případě Brentu vyskočila nad 76 USD/barel, což jsou nejvyšší úrovně od roku 2018. Důvodem je nečekaně vysoká poptávka spojená s oživením cestování, přepravy zboží i turismu.

Ropa přitom roste navzdory tomu, že OPEC v červnu navýšil svoji produkci o 855 tisíc barelů denně. Řidiči si tak u čerpacích stanic připlatí, zatímco ještě začátkem roku se Natural 95 prodával pod 28 CZK/l, dnes zdražil v průměru na 33 CZK/l. Vyšší náklady na pohonné hmoty budou v příštích měsících tlačit inflaci výše, neboť vstupují do cen prakticky veškerého zboží a služeb.

Otázkou zůstává vývoj okolo indické mutace koronaviru označované jako delta, neboť nové případy začínají v některých zemích opět růst. Naštěstí nyní používané vakcíny jsou proti této mutaci účinné, základem pro ukončení pandemického trápení jak tak široká proočkovanost a kolektivní imunita. Pro představu v ČR je alespoň první dávkou proočkována přibližně polovina obyvatel. Delta varianta je bohužel více nakažlivá, nicméně na druhou stranu svým průběhem méně nebezpečná.

Domácí pondělní a úterní státní svátek není ze zahraničního pohledu nijak zásadní. Z investičního hlediska jsou daleko podstatnější pondělní oslavy Dne nezávislosti v USA, kvůli kterým zůstanou tamní burzy uzavřeny. Investoři již začínají vyhlížet výsledkovou sezónu za 2Q, která naplno odstartuje v příštím týdnu. Z očekávaných událostí stojí za zmínku zejména středeční zveřejnění zápisu z minulého zasedání Fedu. Obchodování v nyní začínajícím týdnu tak bude podle všeho probíhat v poklidném prázdninovém módu.

Graf týdne: Průměrné ceny Naturalu 95 u tuzemských čerpacích stanic, CZK/l


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek