Týdenní přehled: S&P 500 nad 4 000 body
Uplynulý zkrácený obchodní týden přinesl na amerických akciích pokoření důležitého psychologického milníku, když index S&P 500 poprvé v historii dosáhl hodnoty 4 000 bodů. Přispěla k tomu solidní čísla spotřebitelské důvěry a průmyslové aktivity, přičemž největší pozornosti se těšil stimul představený prezidentem Bidenem.
S&P 500 uzavřel týden o 1,1 % výše na 4 020 bodech, technologický Nasdaq pak připsal dokonce 2,6 %, když růstové akcie korigovaly zaostávání oproti hodnotovým titulům z posledních týdnů. Hlavními hybateli dění na trzích zůstávají vlády a centrální banky, v uplynulém týdnu totiž americký prezident představil návrh dalšího stimulu v objemu 2,25 bilionu dolarů.
V jeho rámci by měla vláda v průběhu následujících osmi let investovat zejména do infrastruktury, průmyslu, zelené energetiky či obecně výzkumu a vývoje. Neznamená to tedy jednorázovou injekci do ekonomiky, ale spíše dlouhodobou podporu. Financování těchto aktivit by mělo zajistit zvýšení korporátní daně ze současných 21 % na 28 %. To by znamenalo výrazné překopání Trumpovy reformy z roku 2017, která naopak daňovou zátěž amerických firem podstatně snížila.
To však zřejmě není vše, neboť v průběhu jara by měla být zveřejněna další část Bidenových návrhů, tentokrát zaměřená na reformu sociálních programů. Měla by zahrnovat mimo jiné zvýšení daně pro movité a vysoko příjmové Američany.
I Spojené státy tak po vzoru Evropy bohužel začínají najíždět na socialistickou notu. Prozatím však jde o návrhy, jejichž prosazení není zcela jisté kvůli jen velmi těsné demokratické většině v Kongresu.
Ze zveřejněných makrodat potěšil report spotřebitelské důvěry v USA, která zaznamenala výrazný nárůst na nejlepší úrovně od vypuknutí pandemie. Domácnosti tak mají pozitivní vyhlídky ohledně budoucnosti. To značí slušnou ochotu utrácet, zejména poté, co se naplno otevře ekonomika. Velmi dobře vypadají i čísla přicházející z Amerického průmyslu, který není současnou situací tak omezen jako sektor služeb.
Dobrá nálada se přenesla i na starý kontinent, kde akcie vzrostly rovněž na historická maxima. Široký STOXX Europe 600 připsal 2 %, německý DAX pak rovnou 3 %. A to navzdory pokračující složité pandemické situaci, například Francie nařídila již třetí celonárodní lockdown, který bude trvat celý měsíc.
S koncem kvartálu investoři vyhlížejí začátek výsledkové sezóny, kterou tradičně odstartují reporty bank v polovině dubna. Očekávání jsou optimistická, když investoři sází na meziroční nárůst čistých zisků v rámci S&P 500 o bezmála 20 % za 6% růstu tržeb. Nutno však zmínit, že loňská srovnávací základna je ovlivněna březnovým příchodem pandemie.
V rámci celého letošního roku by pak podle očekávání mělo dojít k meziročnímu nárůstu čistých zisků největších amerických firem o silných 24 %, což by znamenalo kompletní umazání loňského 13% propadu. Očekávání tak jsou nastavena poměrně optimisticky, což je propsáno do cen akcií.
V aktuálním týdnu stojí za zmínku středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, hned na následující den je pak plánovaný projev guvernéra Powella. Nadále budou pod drobnohledem dluhopisové výnosy a dění kolem pandemie. Dlouhodobý výhled pro akcie zůstává díky očekávanému ekonomickému oživení a vakcinaci pozitivní, krátkodobě by však mohlo vyvolat nervozitu diskutované zvyšování daní.
Graf týdne: Spotřebitelská důvěra v USA roste, stále však má co dohánět, zdroj: tradingeconomics.com
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.