Týdenní přehled: akcie ruskou invazi ustály se ctí


Navzdory situaci na Ukrajině, vysoké inflaci a očekávanému navyšování úrokových sazeb se globální akcie solidně zotavily a zakončily kvartál jen v mírném poklesu.

Široký zámořský index S&P 500 v letošním roce odepsal 4,6 %, což je poměrně příznivý výsledek vzhledem k dění v globální ekonomice. Evropský STOXX 600 poté letos ztrácí 6,5 % a nachází se tak prakticky na stejných úrovních jako před začátkem války na Ukrajině. K uklidnění situace došlo i na komoditách, ropa klesá směrem k hladině 100 USD/barel poté, co prezident USA Biden oznámil uvolnění strategických rezerv v objemu 180 mil. barelů ropy v průběhu příštích 6 měsíců. K předválečným úrovním se přibližuje i zlato, které klesá směrem k hladině 1900 USD/oz.

Trhy jsou tak poměrně cynické a sází na to, že se situace uklidní. Současný optimismus se však v budoucnu může ukázat jako přehnaný. Bezpečným přístavem nadále zůstávají Spojené státy, kde došlo k poklesu míry nezaměstnanosti na 3,6 %, což je nové post-pandemické minimum. Zároveň míra participace na pracovním trhu vzrostla na 62,4 %, to značí návrat Američanů zpět do práce. O dobré kondici tamní ekonomiky svědčí i současná očekávání na růst zisků firem v letošním roce, konkrétně pro firmy z S&P 500 na úrovni 9,1 % meziročně. Ekonomiku USA však stejně jako zbytek světa tíží inflace, která by měla z únorových bezmála 8 % nadále růst kvůli zdražujícím komoditám.

Určité varování ohledně budoucnosti přináší dluhopisový trh. Došlo totiž k inverzi výnosové křivky mezi 2letým a 10letým státním dluhopisem USA. To může znamenat předzvěst blížící se recese, neboť investoři preferují dlouhodobější dluhopisy před kratšími, a to i za cenu nižších výnosů. Chtějí totiž uzamknout své výnosy dlouhodobě, neboť zřejmě očekávají budoucí pokles úrokových sazeb. Zároveň však platí, že inverze výnosové křivky nemusí v každém případě znamenat příchod recese.

Pokud by se tentokrát naplnil horší scénář, podle historických statistik můžeme s recesí počítat za 15 měsíců. Paradoxně i v tomto případě byl pro trhy typický pokračující růst akcií, které v tomto období přinesly zhodnocení více než 7 %. V každém případě však příchod recese v USA není hlavním scénářem, a to zejména díky velmi silné kondici domácností, trhu práce a vysoké ziskovosti firem.

Potenciálně horší situace může koncem roku nastat v ČR, kde je stagflační scénář čím dál pravděpodobnější. Tuzemské HDP poroste letos jen velmi nízkým tempem, přičemž nelze vyloučit ani recesi v druhé polovině roku. Rozlet českých firem brzdí propad obchodu s Ruskem, Ukrajinou a Běloruskem, což citelně pociťuje zejména průmysl (dodávky surovin, vstupů do výroby). K tomu se přidá utlumení spotřeby domácností, kterým kvůli velmi vysoké inflaci poklesne kupní síla. Reálné mzdy letos poklesnou o přibližně 5-7 %.

Hlavním viníkem je pochopitelně inflace, která bude v příštích měsících atakovat úrovně 13-15 %. Na to nadále reaguje ČNB, která na posledním zasedání zvýšila 2T repo sazbu o 50 bazických bodů na 5 %. Dá se přitom očekávat, že s navyšováním nejsou centrální bankéři u konce. Pro další navyšování hovoří snaha demonstrovat ochotu bojovat s inflací a potřeba držet korunu na silných úrovních. Na druhou stranu proti výraznému růstu sazeb hovoří zhoršující se ekonomický výhled ČR a fakt, že měnová politika není schopna vyřešit problém inflace způsobené nedostatečnou nabídkou. Centrální banka se tak nachází ve schizofrenní situaci, nejpravděpodobnější je však pokračující růst základní sazby, která by měla na jaře vrcholit mezi 5,25-5,5 %.

V nynějším týdnu budeme opět sledovat zejména situaci okolo Ruska a Ukrajiny. Putin po Evropě požaduje platby za dodávky plynu v rublech, což se setkalo s nesouhlasem. To zvýšilo pravděpodobnost zastavení dodávek, k čemuž však zatím nedošlo. Situace je velmi nepřehledná. Zároveň na Rusko může být uvalena další vlna sankcí. Na trzích čekejme zvýšenou volatilitu, která však pro dlouhodobé investory může být nákupní příležitostí.

Graf týdne: výnosová křivka v USA je částečně inverzní, zdroj: worldgovernmentbonds.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek