Týdenní přehled: optimistický závěr roku 2020
Na začátku uplynulého obchodního týdne americké akcie opět pokořily nová historická maxima, když hlavním tématem byl schválený fiskální balíček ve Spojených státech. Oči investorů se pochopitelně nadále upínaly na rostoucí nové případy koronaviru, který bude snad brzy potlačen nyní začínající aplikací vakcín.
Index S&P 500 dokázal ve zkráceném týdnu připsat 1,4 %, obchodování bylo logicky z důvodu doznívajících vánočních svátků poklidné. Nejsledovanější americký index tak navýšil celoroční zisk na přibližně 16 %, když největším tahounem byly opět technologické akcie. Trojice Apple, Amazon a Microsoft má na svědomí více než polovinu loňských zisků S&P 500, technologický sektor jako celek pak bezmála 70 % celkových výnosů indexu.
Nasdaq Composite připsal 44 % a zaznamenal tak nejlepší výkonnost od roku 2009. V posledním čtvrtletí se však velmi dobře dařilo i menším společnostem s nižším oceněním, když index Russell 2000 dokázal od října připsat 31 %. Když už jsme u silných růstů, nelze opomenout ani bitcoin, kterému stále nedochází dech. V průběhu víkendu se obchodoval i nad úrovní 34 000 USD, za poslední rok tak zhodnotil o neuvěřitelných 360 %.
Zpět však k minulému týdnu, v jehož rámci investoři pozitivně kvitovali schválení amerického fiskálního balíčku v objemu 900 mld. USD. K optimismu přispěla i brexitová dohoda, která ukončila nekonečné politické tahanice. To částečně pomohlo euru, které vyšplhalo na 1,23 EUR/USD, tedy na nejvyšší úrovně celého roku 2020.
V nyní začínajícím týdnu bude nejsledovanější makroekonomickou událostí páteční report z trhu práce ve Spojených státech, očekává se výrazné zpomalení tvorby nových pracovních míst na pouhých 69 tisíc pozic, důvodem jsou vánoční svátky a ekonomiku nadále dusící pandemie. Míra nezaměstnanosti by měla mírně stoupnout na 6,8 %. Hned v pondělí pak může zajímavé informace přinést jednání kartelu OPEC, za zmínku stojí i středeční zápis z minulého zasedání Fedu.
Rok 2021 by se měl nést ve znamení postupného útlumu šíření koronaviru díky masivnímu rozšíření vakcín. To umožní postupnou normalizaci ekonomiky, když se budou moci opět nastartovat odvětví jako cestovní ruch, restaurace, volnočasové aktivity a podobně. Akciové trhy by měly nadále těžit z prostředí nízkých úrokových sazeb, k čemuž se přidá i očekávaný návrat zisků amerických firem na předpandemickou úroveň již koncem roku 2021.
Z oživení by mohly profitovat ve výraznější míře hodnotové akcie, které byly v posledních letech v nemilosti investorů, ti dávali přednost růstovým firmám. Fed bude nadále výrazně stimulovat ekonomiku, když by nulové sazby měly vydržet přinejmenším následující dva roky. Dlouhodobí investoři tedy mohou zůstat v klidu a držet nadále své akciové pozice.
Globální ekonomika tak pravděpodobně zažije nejrychlejší růst od roku 2010, což je nicméně vzhledem k letošnímu poklesu o více než 4 % poměrně logické. Na trzích však bude zřejmě nadále přítomná zvýšená nervozita, s čímž se pojí očekávaná nadprůměrná volatilita na akciích.
Případný pokles může vytvořit zajímavé nákupní příležitosti. Na scénu by se opět mohly vrátit třenice mezi Spojenými státy a Čínou, které byly v minulém roce z logických důvodů odsunuty na druhou kolej. O zajímavé dění na trzích tak rozhodně nebude nouze.
Tabulka týdne: Výkonnost vybraných aktiv v roce 2020
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.