Týdenní přehled: krvácející čínské akcie


Uplynulý týden byl na poměry prázdninových dní doslova napěchovaný událostmi. K vrcholící výsledkové sezóně se přidalo zasedání amerického Fedu, přičemž zajímavé bylo sledovat prudce padající čínské akcie po zásahu tamního regulátora.

Zámořské akcie mají za sebou mírný pokles, když nejsledovanější index S&P 500 odepsal 0,4 % a uzavřel lehce pod hladinou 4 400 bodů. Pod tlak se dostaly technologické akcie, konkrétně Nasdaq odepsal více než 1 %. Minulý týden byl na výsledky opravdu bohatý, když reportovala přibližně třetina firem z S&P 500. Prozatím naprostá většina společností překonává odhady (87 %).

Své výsledky ohlásily ty největší technologické firmy. Ačkoliv reportovaly (vyjma Amazonu) slušná čísla, investoři zřejmě očekávali více. Apple, Microsoft a Facebook se tak dostal pod mírný prodejní tlak. Výrazněji pak zklamal zmíněný Amazon, který propadl o 8 %. Jedinou růstovou akcií z top technologické pětky byl v uplynulém týdnu Alphabet. Dlouhodobí investoři však zoufat nemusejí, největším technologickým firmám z USA se dlouhodobě velmi daří, když v průměru dokázaly své čisté zisky meziročně zdvojnásobit.

Za zmínku stojí i report HDP Spojených států za druhé čtvrtletí, v jehož rámci došlo k anualizovanému růstu ekonomiky o 6,5 %, očekávání byla přitom nastavena na +8,4 %. Investory to však výrazněji nerozhodilo. Pozitivní je, že ekonomika USA se dostala nad před-pandemickou úroveň, zejména díky bezprecedentně uvolněné měnové a fiskální politice. Máme tak za sebou velmi hlubokou, nicméně rekordně krátkou recesi. Růst v příštích čtvrtletích bezpochyby zpomalí, jeho tempo by mělo být nadále nadprůměrné.

K tomu bude přispívat i Fed, který na svém zasedání neučinil žádné změny ve své politice. Lze nicméně očekávat, že pokud bude ekonomika na správné trajektorii, centrální bankéři přistoupí ke snižování současného objemu kvantitativního uvolňování (120 mld. USD měsíčně) na přelomu letošního a příštího roku. Důležitý bude stav amerického trhu práce, který centrální bankéři společně s inflací bedlivě sledují.

Pořádný rozruch vyvolává v poslední době čínský regulátor. Poté, co si dříve zasedl na ty největší internetové společnosti jako Alibaba, se nyní zaměřil na akcie soukromých vzdělávacích firem. Ty jsou v Číně poměrně populární, když poskytují tamním dětem vzdělávání nad rámec tradičních škol. Vláda těmto firmám nově nařídila stát se neziskovými organizacemi, společnosti zároveň nemůžou získávat prostředky na burzovních trzích.

Čínští soudruzi tak evidentně chtějí mít vzdělávací systém lépe pod kontrolou, což vyvolalo obavy mezi západními investory. Poklesem si prošel celý čínský akciový trh, od svých únorových maxim je o znatelných 26 % níže. Investorům se vůbec nelíbí kroky tamní vlády, která se neostýchá podnikat zásahy proti domácím společnostem, viz. například důrazný krok proti společnosti Didi (nabízející alternativní taxislužbu) jen těsně po IPO.

Čínské akcie jsou tak nyní bezpochyby levné, nesou s sebou však nezanedbatelná rizika. Na druhou stranu tamní ekonomika podle všeho poroste v příštích letech znatelně rychleji než vyspělý svět. Úspěch západních investorů v Číně se tak bude do velké míry odvíjet od rozmarů tamních regulátorů.

V následujícím týdnu bude kromě pátečního reportu z amerického trhu práce zajímavé sledovat čtvrteční zasedání ČNB. Ta podle očekávání opět zvýší základní sazbu, a to z nynějších 0,5 % na 0,75 %. Bankéři by tak měli reagovat na stále velmi silné inflační tlaky v domácí ekonomice, které se projevují například v rychle rostoucích cenách nemovitostí.

Graf týdne: Čínské akcie pod tlakem, zdroj: edwardjones.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek