Týdenní přehled: akcie na letošních minimech


Akciové trhy se v posledních týdnech barví do červených čísel nejen kvůli Ukrajině, ale i slabým ekonomickým vyhlídkám z důvodu vysoké inflace a rostoucích sazeb.

Index S&P 500 má za sebou čtvrtý ztrátový týden v řadě, když odepsal 3,3 % na 4 132 bodů, za duben pak poklesl o téměř 9 %. Dostal se tak na letošní minima a je na nižších úrovních než po vypuknutí konfliktu na Ukrajině. Ještě pod výraznějším tlakem jsou pak technologie, když Nasdaq v týdnu odepsal 3,9 % a v dubnu pak ztratil 13 %. Jedním z hlavních důvodů jsou snižující se vyhlídky globálního ekonomického růstu, k čemuž se přidává neutrálně se vyvíjející výsledková sezóna, když jsou firmy trhem nemilosrdně trestány za každé zaváhání v podobě slabších čísel či výhledů.

Zejména evropská ekonomika je pak nadále ohrožena pokračující válkou na Ukrajině, zejména se mluví o možném plošném zastavení dodávek plynu z Ruska. Již nyní této situaci musí čelit Polsko a Bulharsko. K tomu se přidává i nepříliš pozitivně se vyvíjející situace v Číně, kde pokračují lockdowny z důvodu koronaviru. To způsobí narušení již tak výrazně poškozených dodavatelsko-odběratelských řetězců. To vše umocňuje současná inflace a utahování měnových politik centrálních bank.

Nepotěšil ani předběžný report HDP Spojených států za první kvartál, které oproti předcházejícímu čtvrtletí pokleslo na anualizované bázi o 1,4 %, čekal se přitom růst. Výsledek však byl ovlivněn některými přechodnými faktory, jako poklesem exportu či tvorby zásob. Spotřeba domácností zůstává nadále solidní. Reakcí na současnou nejistotu na trzích je sílící dolar, který je na nejvyšších úrovních od března 2020. Potvrzuje se tak že americký dolar je bezpečným přístavem, ke kterému se investoři uchylují v době nejistoty.

V uplynulém týdnu reportovala své výsledky za uplynulý kvartál hned třetina firem z S&P 500. Investoři zveřejněná čísla hodnotili spíše neutrálně, neboť jsou patrné známky zpomalující ekonomiky. Byli jsme svědky výrazných cenových pohybů, když například Amazon výrazně zklamal a v reakci na výsledky odepsal 14 %. Naopak dařilo se akciím Meta Platforms, které v týdnu připsaly bezmála desetinu. Celkový obrázek však nevypadá špatně, firmy z S&P 500 by měly v letošním roce navýšit čisté zisky o více než 10 %, což bude podporou pro ceny akcií.

Aktuální týden přinese očekávané zasedání Fedu, který ve středu pravděpodobně rozhodne o navýšení základní sazby o 50 bazických bodů do pásma 0,75-1 %. To je poměrně nestandardně rychlé tempo, ke kterému Fed přistoupí poprvé od roku 2000. Zároveň trh očekává oznámení redukce bilance, tedy tzv. kvantitativní utahování. Centrální bankéři musí dát najevo, že jsou ochotni s inflací bojovat, a to i za cenu slabšího ekonomického růstu.

O den později (čtvrtek) poté zasedá i tuzemská ČNB. V jejím případě investoři rovněž čekají navýšení základní 2T repo sazby o 50 bazických bodů, a to na úroveň 5,5 %. S rozhodnutím je však spojena poměrně velká nejistota, když například člen bankovní rady Tomáš Holub v interview prohlásil, že nelze vyloučit i výraznější navýšení základní sazby. Bankovní rada je však v tomto ohledu evidentně ne zcela jednotná. Kartami brzy zamíchá i končící mandát guvernéra Rusnoka, který vyprší na konci června. Výběr nového guvernéra má na starosti prezident Zeman. ČNB musí v každém případě ukázat, že je ochotna s inflací bojovat, neboť inflační očekávání v ČR v posledních měsících výrazně rostou a hrozí jejich ukotvení na vysokých úrovních. Z toho důvodu by mohlo dojít ke zmínce o možnosti využití kurzu jako měnově-politického nástroje. ČNB má dostatek devizových rezerv, které může prodávat v zájmu posílit korunu a ochladit tak inflační tlaky.

Index VIX vystřelil na 33 bodů, což značí očekávání na zvýšenou volatilitu v příštích týdnech. Připravme se tak na možné další poklesy na trzích, nelze však vyloučit ani odraz výše v případě pozitivních zpráv. Z makrodat bude zajímavé sledovat zejména páteční čísla z amerického trhu práce, kde se čeká další pokles míry nezaměstnanosti na 3,5 % a tvorba 390 tisíc pracovních míst. Burzovním světem však budou hýbat zejména faktory jako výsledková sezóna, kroky centrálních bank či vývoj situace na Ukrajině.

Graf týdne: Vývoj US Dollar Currency Index, zdroj: cnbc.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek