Týdenní přehled: nervozita opět na scéně


Finanční trhy mají za sebou jeden z nejzajímavějších týdnů poslední doby. Středem pozornosti bylo dění na akciích GameStop a některých dalších titulech, které se ocitly v hledáčku burzovních spekulantů. Zvýšená nervozita pak způsobila nejhlubší týdenní propad akcií od loňského října.

Všechny hlavní americké akciové indexy (S&P 500, DJIA a Nasdaq) v průběhu uplynulého týdne poklesly o více než 3 %. Pod největším tlakem byly akcie menších růstových společností, které v průměru propadly dokonce o přibližně 5 %. Poklesům se logicky nevyhnul ani starý kontinent, když STOXX Europe 600 odepsal 3,1 %.

Důvodem zvýšené nervozity bylo spekulativní obchodování na akciích s vysokým podílem otevřených krátkých pozic. Zejména drobní investoři sdružení na diskusních fórech koordinovaně tlačili ceny vybraných akcií nahoru, čímž nutili spekulanty na pokles k uzavírání krátkých pozic.

Nejsledovanějším titulem byl upadající maloobchodní řetězec prodávající hry a spotřební elektroniku GameStop, jehož akcie od začátku roku vzrostly o neuvěřitelných 1 600 %. Jen na této akcii dosáhly ztráty hedgeových fondů vyšších miliard dolarů.

Spekulativní obchodní aktivita drobných investorů vyvolala v kontextu nynějších vysokých valuací nervozitu mezi velkými burzovními hráči. Řada z nich tak přistoupila k výběru zisků z posledních měsíců. Zvýšená nejistota ohledně budoucího vývoje je patrná i v indexu implikované volatility VIX, který vzrostl výrazněji nad 30 bodů. Po dlouhých týdnech poklidného růstového trendu je tak na trzích opět živo, když obchodní objemy oproti průměru vzrostly o více než 60 %.

Ve světle spekulativních mánií na několika akciových titulech tak zapadla naplno rozjetá výsledková sezóna za 4Q, když reportovalo již 37 % společností z indexu S&P 500. Firmy prozatím vykázaly jen velmi kosmetický pokles zisků i tržeb o méně než 1 %. Za celý loňský rok by pak mělo dojít k propadu zisků o 16 % za 2% poklesu tržeb.

Za zmínku rozhodně stojí zveřejněný předběžný odhad HDP Spojených států, který vloni poklesnul o 3,5 %, což je nejhorší výsledek od roku 1946. Jde o důsledek slabého vývoje v prvním pololetí, následně se kondice ekonomiky začala zlepšovat. Situace však ani zdaleka není růžová, což si uvědomuje i Fed. Ten na svém zasedání zdůraznil nejistotu ohledně hospodářského výhledu. Nadále tak bude pokračovat ve velmi uvolněné měnové politice.

Chování centrálních bank tak bude společně s fiskálními stimuly a postupně zlepšujícími se výsledky firem v příštích čtvrtletích hlavním tahounem růstu na trzích. Vzhledem k současným valuacím však lze očekávat, že i v letošním roce se dočkáme zvýšené kolísavosti. V případě tržní korekce by se pro dlouhodobé investory mohla otevřít zajímavá příležitost k nákupům.

V nyní začínajícím týdnu bude zajímavé sledovat obecný investorský sentiment, zejména v rámci některých spekulacemi zmítaných částí trhu. V krajním případě by mohlo dojít i k dočasné korekci zisků z posledních měsíců. Kromě pokračující výsledkové sezóny za pozornost stojí i páteční report z amerického trhu práce, kdy se očekává tvorba 55 tisíc nových pracovních míst.

Již v úterý pak Český statistický úřad zveřejní odhad vývoje domácí ekonomiky za loňský rok. Analytici očekávají pokles o 6-7 %. Za posledních 20 let přitom česká ekonomika klesla pouze dvakrát, a to v roce 2009 o 4,5 % a v roce 2012 o 0,7 %. Je tedy patrné, že koronavirus napáchal značné škody, ty však zejména díky podpoře vlády nejsou na první pohled tolik patrné.

Graf týdne: Drobní spekulanti odstartovali astronomický růst akcií GameStop, zdroj: finance.yahoo.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek