Přetisk bankovek Alžběty II. za 400 milionů liber


Měsíc září začal na trzích pozvolným tempem a postupně nabíral na obrátkách. Akcie prolomily třítýdenní sérii ztrát a hlavní zámořský index společně s technologickým Nasdaqem připsali solidní 4 %.

S očekávaným dalším zvyšováním úrokových sazeb v USA neúprosně také rostl výnos 10-letého státního dluhopisu, který se zvyšuje již 6 týdnů v řadě a v pátek dosáhl hodnoty 3,32 %.

Během týdne veřejně vystoupilo několik představitelů amerického Fedu, kteří potvrzovali vyjádření Jerome Powella z Jackson Hole, ve kterém se jednalo o nutnost více využívat restriktivní politiku, a to i na úkor zpomalení ekonomického růstu. V úterý bude zveřejněn index spotřebitelských cen a všichni napjatě čekají, zda se snížení inflace protáhlo z července až do měsíce srpna. V červenci poklesu inflace o 0,6 % dopomohlo zlevnění benzínu a paliv.

Zajímavostí bylo pro investory také zasedání ECB a evropskou debatu o cenách energií. ECB zvýšila úrokové sazby o 0,75 bazických bodů a hlavní sazba se tím vyšplhala na 1,25 %. Jedná se o historicky nejvýraznější navýšení sazeb ECB. Také bylo prezidentkou banky Christine Legardeovou naznačeno, že na příštích zasedáních bude opět docházet k dalšímu zvyšování sazeb v důsledku neustálého růstu inflace v Evropské unii. Roční míra inflace v eurozóně dosahuje 9,1 %.

V minulém týdnu byly ale v Evropě za hlavní téma považovány vysoké ceny energií. Ministři průmyslu členských zemí EU se prozatím nedohodli na zastropování cen určitých energetických komodit. Vysoké ceny zemního plynu a elektřiny jsou zapříčiněné sankcemi uvalené na Rusko, které tvrdohlavě tvrdí, že se jej sankce nijak výrazně nedotýkají.

Dále pokračovalo klesání ceny americké lehké ropy. Ve čtvrtek ropa klesla pod 82 dolarů za barel, což značilo nejnižší cenovou hodnotu za posledních 8 měsíců. Ještě 30. srpna se ropa vyšplhala na 97 dolarů za barel. USA také uvolňuje své strategické zásoby ropy, aby krátkodobě uklidnili ceny této komodity. To má za důsledek, že USA má nyní v zásobnících nejméně ropy od roku 1984.

Neradostná zajímavost, která se odehrála v minulém týdnu a během pár minut obletěla celý svět, byla smrt britské královny Alžběty II. Ta zemřela ve věku 96 let, kdy vládla Commonwealthu rekordních 70 let. Smrt královny určitě v nějaké míře ovlivní ekonomický rozpočet ve Spojeném království, protože výměna panovníka je reálně drahá. Jen přetisk všech bankovek v oběhu vyjde zemi na cca 400 milionů liber. Ekonomika Spojeného království už tak čelí zpomalení ekonomiky, vysoké inflaci a řadě dalších ekonomických problémů, rovněž se snižováním hodnoty britské libry. V uplynulém týdnu libra klesla vůči americkému dolaru na nejnižší hodnou od roku 1985, a to na 1,14 USD.

Investoři se mohou v následujícím týdnu těšit na inflační statistiky z USA, Anglie a Česka. Společně s dalšími makroekonomickými údaji z Číny, kde se bude řešit zejména maloobchod, průmysl a také investice. Index VIX sice pomalu klesá, otázkou na trzích ale nadále zůstává, jakým směrem se posunou křivky indexů a akcií kvůli celkovému sentimentu na trhu a makroekonomickým výkyvům světových zemí. Nicméně podle technických analýz z historických dat se řítíme do velkého bear marketu, který může být pro investory velkou příležitostí nákupu akcií či využití sestavení správného investičního portfolia ze strany investiční společnosti.

Graf: Ukazuje předchozí medvědí trhy a jejich výkonnost za 1 rok. Výkon byl obecně silný po 1-letém medvědím trhu. Zdroj: FactSet

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek