Trumpovo celní peklo rozkolísalo trhy


V posledních dnech jsme na trzích byli svědky extrémní volatility, když kolísavost akcií v USA byla nejvyšší od pandemického roku 2020. Viníkem a spouštěčem burzovních turbulencí není nikdo jiný než Donald Trump se svými chaotickými celními opatřeními, o jejichž ekonomické logice jsou přesvědčeni snad jen jeho největší zastánci. Trhy tak zažívají doslova jízdu na horské dráze.

Autor článku: Ing. Marek Kupka, Správce fondu

Zatímco standardně jsme na indexu S&P 500 svědky intradenního pohybu, tedy rozdílu mezi minimem a maximem v průběhu obchodní seance, ve výši zhruba 1 %, od zveřejnění recipročních cel 2. dubna to je neuvěřitelných 7 %. Míra nejistoty a kolísavosti na světových burzách byla v uplynulých dnech skutečně extrémní, o čemž vypovídal i ukazatel implikované volatility VIX, který vystřelil až na dostřel 60 bodů.

Od té doby sice došlo k určitému uklidnění, nicméně Fear & Greed Index se stále nachází v pásmu „extrémního strachu“. Zkrátka aktivní investoři i portfolio manažeři si zažili po poklidných letech 2023 a 2024 horké chvilky, když se index S&P 500 jen těsně vyhnul poklesu do medvědího trhu. Za ten je považován pád o 20 % a více z historických maxim. Současná celní politika je pro ekonomiku USA velkým problémem, když pravděpodobnost recese výrazným způsobem narostla.

Celá řada institucí považuje příchod recese dokonce za hlavní scénář budoucnosti. Již nyní je patrný negativní sentiment mezi spotřebiteli, přičemž i firmy začínají být opatrné s investicemi a přijímáním nových zaměstnanců. Na druhou stranu ekonomika byla před započetím celní války v relativně dobré kondici, ať už jde o spotřebitele, firmy či trh práce. Současně Fed bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb, což bude podporovat ekonomickou aktivitu. Výrazným způsobem tak bude záležet na průběhu vyjednávání v oblasti celních sazeb.

Předvídat budoucí vývoj trhu je v současné době velmi složité, nicméně dokud budou trvat obchodní překážky, rychlý návrat akcií zpět k únorovým maximům je nepravděpodobný. Kromě politické scény budou investoři sledovat i výsledkovou sezónu za první čtvrtletí v USA, která v těchto dnech začíná. Analytici konkrétně očekávají, že pětistovka nejvýznamnějších společností bude reportovat nárůst čistých zisků o 7,3 % meziročně. Rizikem je však snižování výhledů, ke kterým by řada společností mohla vzhledem k ekonomickým turbulencím přistupovat.

Pozitivem současné korekce alespoň je snížení valuací. Například index S&P 500 se nyní obchoduje na bázi forward P/E poblíž 10letého průměru, přičemž zajímavý diskont lze nalézt zejména na akciích společností s nízkou tržní kapitalizací. Akcie tak jsou relativně levnější než před několika týdny. Nelze však zapomínat na riziko snižování očekávaných zisků firem, což by mohlo ceny akcií opět tlačit k nižším úrovním.  

Ze současné perspektivy se zdá, že riziko nejčernějšího scénáře obchodní války je zažehnáno. Jednotlivé země budou mít snahu na vzájemné dohodě s USA v oblasti nastavení celních tarifů. A dohoda je i v zájmu Donalda Trumpa, kterému finanční trhy vystavily jednoznačné vysvědčení v podobě úprku kapitálu ze Spojených států. Akcie by vzhledem k tomu mohly najít určitou podporu. Na druhou stranu rizika přetrvávají, vzhledem k tomu v našem fondu zůstáváme obezřetní, když podíl akciové složky dosahuje přibližně 60 %.

Investoři by se v těchto nejistých časech měli soustředit zejména na věci, které mají pod kontrolou. Tedy investovat do kvalitních diverzifikovaných nástrojů s dlouhodobou perspektivou. Současně by se měli vyhnout unáhleným rozhodnutím pod tlakem emocí. Volatilita na akciové trhy čas od času přichází a je přirozeným jevem. Právě za podstoupení těchto rizik jsou však investoři na dlouhém horizontu odměněni výnosy, díky kterým nejen ochrání svůj kapitál před inflací, ale získají i potenciál na atraktivní reálné zhodnocení.  

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek