Trhy zakončily první kvartál na optimistické vlně


Na finančních trzích pokračovala v uplynulém týdnu býčí nálada, kterou podpořila stabilizace v rámci bankovního sektoru ve Spojených státech i Evropě. Trhy tak zakončily první kvartál optimisticky, když hlavními tahouny byly zejména technologické akcie, jejichž ceny tlačí výše výhledy na brzké snižování úrokových sazeb.

Zámořské akcie zakončily týden v solidním zisku, když S&P 500 připsal 3,5 %. Od začátku roku index roste o 7 %, přičemž technologický Nasdaq přidává dokonce bezmála 17 %. Akcie posilovaly navzdory tomu, že jsme byli svědky mírného nárůstu dluhopisových výnosů. Nejsledovanější 10letý státní dluhopis USA nese do splatnosti 3,5 % ročně, což je přibližně o desetinu procentního bodu více než před týdnem.

Investory uklidnil páteční report PCE inflace, která meziročně poklesla na 5 % z předchozích 5,3 %. Jádrová PCE inflace (bez potravin a energií) pak klesla na 4,6 %. Právě tuto metriku ostře sledují centrální bankéři, neboť oproti klasické spotřebitelské inflaci (CPI) navíc bere v potaz i zboží a služby, které nakupují firmy. Příznivý inflační vývoj investory utvrdil v tom, že Fed již nebude výrazně navyšovat sazby, a naopak v druhém pololetí začne úroky snižovat.

Pokles cenových tlaků je patrný i v eurozóně, kde březnová inflace zpomalila s hodnotou 6,9 % na roční minima. Logicky pomáhají zejména klesající ceny energetických komodit, když se ceny elektřiny a plynu dostaly na nižší úrovně než před ruskou invazí na Ukrajinu. Přesto inflace zůstává v rámci starého kontinentu vysoká a ECB bude pravděpodobně úrokové sazby ještě navyšovat. Aktuálně dosahuje depozitní sazba 3 %, což je výrazně níže než ve Spojených státech.

Pozornost si zaslouží i zasedání ČNB, která však podle očekávání ponechala 2T repo sazbu beze změny na 7 %.  V rámci tiskové konference se guvernér Michl nechal slyšet, že současné očekávání trhu na brzké snižování úroků je přehnané. Nevyloučil dokonce ani další růst sazeb v příštích měsících. ČNB má obavu z vysokého růstu mezd, což by mohlo roztočit inflační spirálu. Vždyť například ve stavebnictví mzdy rostou o 15 % meziročně. Proinflační je rovněž i výrazně deficitní politika vlády a hrozba ztráty ukotvenosti inflačních očekávání Čechů. Další růst základní sazby je však nepravděpodobný, k prvnímu snížení by mohlo dle našeho názoru dojít nejdříve za 6 měsíců.

Co se nového týdne týče, nejdůležitějším reportem bude bezesporu páteční zpráva z amerického trhu práce. Trh očekává, že ekonomika Spojených států vytvořila v březnu 235 tisíc nových pracovních míst, přičemž míra nezaměstnanosti zůstala na únorových 3,6 %. V tento den rovněž zůstane většina světových burz uzavřena z důvodu oslav Velkého pátku.

Investoři budou současně monitorovat vývoj na trhu komerčních nemovitostí, které si procházejí složitým obdobím. Zejména kanceláře totiž bojují se zvýšenou mírou neobsazenosti prostor. K tomu se přidávají i problémy menších bank a jejich klesající ochota tento sektor financovat. Nervozita se odráží na akciích burzovně obchodovaných nemovitostních společností (REIT´s), které v Evropě i USA výrazně ztrácí.

Vývoj ETF zahrnující evropské (oranžově) a americké (černě) nemovitostní společnosti za poslední rok (kurz v EUR)

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek