Snížení ratingu USA rozkolísalo trhy


Na burzách jsme v uplynulém týdnu byli svědky poklesů, když investoři ve zvýšené míře zadávali prodejní příkazy v návaznosti na snížení kreditního ratingu USA ze strany agentury Fitch. To odstartovalo nárůst dluhopisových výnosů na letošní maxima.

Index S&P 500 tak v průběhu minulého týdne odepsal 2,3 % na 4 478 bodů, přičemž technologický Nasdaq ztratil dokonce 2,8 %. Naopak dluhopisové výnosy zamířily výše, když 10letý státní dluhopis Spojených států nese aktuálně lehce přes 4 %, což tlačilo níže zejména ceny růstových akcií. Navzdory lehké korekci na trzích panuje dobrá nálada, když S&P 500 od začátku letošního roku připisuje 17 %.

K tomu přispívá i solidně se vyvíjející výsledková sezóna, v jejímž rámci reportovalo již 84 % významných amerických společností, z nichž 79 % překonává odhady na úrovni čistých zisků. Navzdory tomu firmy za 2Q procházejí meziročním poklesem zisků o 9,2 %, když nejsou schopny plně přenášet zvýšené náklady na zákazníky, to se propisuje do propadu marží.

V příštím roce by však zisky firem z S&P 500 měly podle odhadů vzrůst o bezmála 12 %. Z velkých společností v minulém týdnu reportoval Amazon, který výrazně překonal odhady díky solidnímu vývoji prodejů koncovým spotřebitelům. Akcie v reakci rostla o více než 9 %. Naopak mírné zklamání přinesl Apple, zejména z důvodu slabších prodejů iPhonů titul v reakci na výsledky ztratil přibližně 3 %.

Letní pohodu na trzích narušilo již zmíněné překvapivé snížení kreditního ratingu USA z AAA na AA+ od agentury Fitch. Důvodem tohoto kroku je zejména zhoršující se hospodaření vlády, obava o výši zadlužení či nejistota okolo navyšování dluhového stropu.

Jedná se o druhé snížení ratingu Spojených států v historii, když ke stejnému kroku přistoupila již v roce 2011 agentura S&P. Zatímco tehdy trhy reagovaly mohutným výprodejem, nyní vidíme mírnější reakci.

Je to logické, neboť navzdory snížení ratingu dluhopisy USA zůstávají jedním z nejbezpečnějších investičních nástrojů na světě. Tamní dluhopisový trh se pyšní vysokou likviditou, dolar je navíc světovou rezervní měnou. Tudíž investoři nemají proti státním dluhopisům USA žádnou relevantní alternativu. Snížení ratingu tak podle našeho názoru z dlouhodobé perspektivy nebude mít prakticky žádný zásadní dopad.

Zajímavé dění probíhalo na koruně, která v minulém týdnu znatelně oslabila až k 24,3 EUR/CZK. Důvodem bylo proběhlé zasedání ČNB, která sice ponechala úrokové sazby beze změny, nicméně nečekaně přistoupila k ukončení režimu měnových intervencí. Naposledy sice prodávala své devizové rezervy za účelem posílení koruny v říjnu minulého roku, nicméně příslib bránit výraznějšímu oslabování tuzemské měny byl pro zahraniční devizové obchodníky atraktivní, stejně jako úrokový diferenciál mezi korunou a eurem.

Oba tyto faktory nyní mizí, neboť úrokové sazby v eurozóně znatelně rostou (depozitní sazba ECB 3,75 %) a trh počítá s blížícím se snižováním korunových sazeb. To bere tuzemské měně vítr z plachet a lze čekat, že koruna bude mít v příštích měsících tendenci nadále slábnout.

Za zmínku stojí i nárůst cen komodit, především ropy. K tomu přispěly zprávy ze Saúdské Arábie, která prodloužila dobrovolné produkční škrty až do září, přitom nevyloučila pokračování i v následujících měsících. Ropa Brent v reakci vzrostla na 86 USD/barel. Řidiči u českých čerpacích stanic si tak připlatí, a to i díky slábnoucí koruně či navýšení spotřební daně u nafty o 1,5 CZK za litr od začátku srpna.

V dnes začínajícím týdnu budou investoři kromě doznívající výsledkové sezóny sledovat především čtvrteční report spotřebitelské inflace v USA za červenec. Trh očekává meziroční nárůst cen o 3,3 %, což by znamenalo akceleraci inflačního tempa oproti červnovým 3 %.

Navzdory drobné korekci je letos S&P 500 na růstové vlně

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek