Sazby v USA zase o něco výše a windfall tax se blíží


Jak se očekávalo, americká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 bps. Jedná se o čtvrté prudké navýšení v řadě. Výhled prosincového zasedání poukazuje na dva scénáře.

Fed vydal prohlášení, které by umožňovalo schválit další třičtvrtě bodové zvýšení, nebo návrat k mírnějšímu půlbodovému navýšení. Během osmi měsíců se úrokové sazby v USA vyšplhaly téměř z nuly na 4 %, což je bezprecedentní tempo zvyšování úrokových sazeb v americké ekonomice.

Kvůli jestřábí politice Fedu a jeho verdiktu k dalšímu navýšení úrokových sazeb, akcie reagovaly poklesem. Nejtvrdší ránu dostal technologický index Nasdaq 100, který klesl téměř o 6 %. Růstové akcie klesaly více, než ty hodnotové. Nejznámější zámořský index S&P 500 odepsal více než 3 %.

K neklidu technologického sektoru mimo špatné hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí také přispělo divoké propouštění ve společnosti Twitter, když Elon Musk provedl razantní čistku v managementu. Koncem týdne oznámil také Amazon, že pozastavuje najímání pracovní síly, což opět utlumilo sentiment investorů.

Meziroční míra inflace v eurozóně se v říjnu vyšplhala na 10,7 % z 9,9 % v předchozím měsíci. Náklady na energii vyskočily o 41,9 % oproti stejnému období před rokem a zůstávají tak velkým problémem v 19 zemích eurozóny, které míří do období zimy.

Výsledková sezóna v USA se pomalu blíží ke konci, když své výsledky již zveřejnilo cca 70 % společností. V tuzemsku v pátek zveřejnily své hospodářské výsledky Komerční banka (meziročně čistý zisk +51 %) nebo Erste Group. Investoři se ale ještě mohou příští týden těšit na energetického lídra ČEZ.

Mimořádnou daň ze zisku neboli windfall tax pro energetické společnosti a banky v pátek schválila poslanecká sněmovna a rozpoutala tak negativní emoce na trhu. Nejrychlejší reakce přišla ze strany miliardáře Daniela Křetinského, který v návaznosti uvedl, že v případě zavedení této daně přesune svou firmu EP Commodities z České republiky do zahraničí. To může spustit vlnu dalšího přesouvání velkých společností právě směrem za hranice a následného omezení české ekonomiky. Nová daň by měla platit do roku 2025 a její sazba by měla činit 60 %. Návrh ještě musí projít senátem a podpisem prezidenta.

Zpráva amerického indexu spotřebitelských cen, která má být zveřejněna ve čtvrtek, ukáže, zda se inflace v říjnu zvýšila či ji úrokové sazby začínají dostávat pod kontrolu. V září byla americká inflace na hodnotě 8,2 %. V příštím týdnu bude také stát za sledování zveřejnění německé inflace a dobíhající výsledková sezóna za třetí kvartál, kde se představí technologický Palantir, petrolejářský oblíbenec Warrena Buffeta Occidental Petroleum nebo čínská elektro-automobilka NIO.

Graf: Ukazuje tržní očekávání v rámci zvyšování úrokových sazeb v USA. Zdroj: CME watch tool.

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek