SAB Finance míří na pražskou burzu


S novými emisemi se na domácím akciovém trhu v posledních měsících roztrhl pytel, po vstupu České zbrojovky a Pilulky se již brzy na parketu objeví devizový obchodník SAB Finance.

Obchodování s novou emisí bude zahájeno již 28.1. za cenu 10 560 Kč za akcii. Takové ocenění by znamenalo tržní kapitalizaci firmy přibližně 2,7 miliardy korun, jedná se tedy o poměrně malou společnost. Znatelně menší než zmíněná zbrojovka nebo Kofola. Výraznou vzpruhu pro objemy na pražské burze tak nová emise rozhodně nepřinese.

Na burzu bude umístěno maximálně 49 % vydaných akcií, realističtější je podle zakladatele a jediného majitele společnosti Radomíra Lapčíka úpis okolo pětiny všech akcií.

Podle dlouhodobé strategie hodlá SAB vyplácet dividendu 5 % ročně z tržní ceny akcií při přijetí k obchodování, což bude zřejmě hlavní motivací pro případné investory.

V roce 2019 dosáhla firma čistého zisku 74 mil. Kč, v loňském roce by to podle prognózy mělo být 117 mil. Kč. To by znamenalo při očekávané tržní kapitalizaci ocenění firmy na 23násobku P/E. I na další roky přitom management plánuje pokračující růst hospodářských výsledků.

SAB je přední tuzemská devizová společnost zaměřující se převážně na firemní klientelu s přibližně 18 tisíci zákazníky. Podle výroční zprávy měla firma v roce 2019 průměrně 68 zaměstnanců, jde tedy o velmi malou společnost.

Z toho důvodu bude zřejmě stát mimo zájem velkých tuzemských i zahraničních investorů, kteří do svých portfolií zařazují zpravidla pouze větší firmy s dostatečnou tržní likviditou.

Základní parametry emise, zdroj: SAB Finance


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek