Přehled z finančního trhu – nadvláda medvědů pokračuje


Na burzovní trhy se v posledních týdnech opět vrátili medvědi. Propady, kterým se nevyhnuly akcie, dluhopisy ani kryptoměny, způsobuje zejména rychlé zvyšování úrokových sazeb v důsledku inflace. 

Index S&P 500 má za sebou nejhorší týden od března 2020, když odepsal 5,8 % na úroveň 3 675 bodů. Od svých historických maxim ztratil již téměř 24 % a s jistotou tak vkročil do takzvaného medvědího trhu, kterým je tradičně označován více než 20% pokles od dosažených maxim. Nacházíme se tak na úrovních z konce roku 2020, čím trh odmazal veškeré loňské zisky.

Pod tlak se dostal i trh s kryptoměnami, který doslova krvácí. Bitcoin se propadl pod psychologickou hranici 20 000 USD, přičemž ethereum pokleslo až pod 1 000 USD. To znamená v případě bitcoinu ztrátu o více než 70 % od historických maxim z podzimu loňského roku. Jsme tak v přímém přenosu svědky vyfukování bubliny, kterou rozpoutaly velmi levné peníze v rukou nezkušených investorů, kteří nakupovali kryptoměny s vidinou obrovských zisků. Nyní naopak (kromě rozčarování) zažívají ztráty v řádu vysokých desítek procent.

Důvodem tržních výprodejů prakticky všech rizikových aktiv je nečekaně vysoká inflace, která v USA za květen dosáhla 8,6 %. Nepotvrdily se tak předchozí vyhlídky o tom, že bychom již mohli být za vrcholem tempa růstu cen, což zneklidnilo investory. Na silné inflační tlaky zareagovala i centrální banka, když Fed zvýšil svou základní sazbu o celých 0,75 procentního bodu do pásma 1,5-1,75 %. Jedná se o nejdynamičtější nárůst sazeb od roku 1994, přičemž utahování měnové politiky rozhodně není u konce.

Šéf americké centrální banky J. Powell vyjádřil na tiskové konferenci ochotu zvyšovat stejně dynamickým tempem sazbu i na dalších zasedáních, pokud to bude vzhledem k inflaci nezbytné. Zároveň řekl, že nevidí signály výraznějšího ekonomického zpomalení, vyšší sazby si tak Spojené státy mohou dovolit. Pro další zasedání je nejpravděpodobnější nárůst sazeb o 75 bazických bodů, přičemž koncem roku bychom měli dosáhnout pásma 3,5-3,75 %.

Právě toto očekávání na výrazně vyšší sazby je důvodem současných výprodejů, když trh přeceňuje kurzy akcií a dalších aktiv na úroveň adekvátní prostředí zvýšených úroků.

Zajímavé dění na poli centrální bank nastane i na domácí půdě, když již ve středu 22.6. zasedá ČNB, a to naposledy ve stávajícím složení. Trh očekává další razantní zvýšení základní 2T repo sazby zřejmě až na úroveň 7 %. Důvodem jsou stejně jako v USA velmi vysoké inflační tlaky, když tuzemské spotřebitelské ceny v květnu meziročně rostly o nečekaných 16 %. ČNB se tak bude snažit hasit vysokou inflaci i inflační očekávání, která rovněž výrazně rostou. V této situaci se zdá být klíčové zabránit zakořenění vysoké inflace v české ekonomice na delší dobu. Léčba vysokými sazbami však nebude bezbolestná a pravděpodobně vyvolá společně s dalšími ekonomickými faktory recesi v druhém pololetí.

Nesmíme zapomenout ani na ECB, která musela svolat mimořádné zasedání bankovní rady poté, co došlo k výraznému nárůstu výnosů dluhopisů slabých zemí eurozóny jako Itálie, Španělsko nebo Řecko. Například výnosy 10letých italských státních dluhopisů začaly razantně růst až nad úroveň 4 % poté, co centrální banka oznámila konec kvantitativního uvolňování a výhled na zvyšování sazeb. Zdá se tak, že žádný racionální kupec dluhopisy těchto ekonomicky problematických zemí kupovat příliš nechce. Rozevírají se tak nůžky mezi výnosy bezpečných a rizikových zemí. Pokud by výnosy dále razantně rostly, tyto slabé státy by se mohly dostat do těžkých dluhových problémů, čemuž bude chtít ECB zabránit.

Dnes zůstanou burzy v USA z důvodu státního svátku uzavřeny. V průběhu týdne neočekáváme žádná zásadní data, která by měla zahýbat globálními trhy. Na domácí půdě bude mimořádně zajímavé středeční zasedání ČNB, v pátek pak stojí za zmínku spotřebitelský sentiment University of Michigan. V květnu reportovaná čísla nálady amerických domácností (viz graf níže) totiž dosáhla historicky minimálních hodnot, což není příliš povzbudivé. Trhy pravděpodobně budou nadále velmi nervózní, čekejme tak volatilní obchodování a přizpůsobování cen aktiv výhledům na růst úrokových sazeb.

Navzdory řadě negativních zpráv by investoři neměli propadat skepsi. Současné poklesy se v rámci dlouhodobého horizontu pravděpodobně ukážou jako zajímavá nákupní příležitost. Ačkoliv sice zřejmě budeme svědky krátké recese v USA, vyhlídky zůstávají pozitivní. Chybou by pak zejména bylo přistupovat v dnešní době k prodeji akciových portfolií, zejména pokud jde o plánovanou investici s dlouhým horizontem.

Graf: Sentiment amerických domácností na historických minimech


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek