Přehled z finančního trhu – pololetní bilancování


Strach z recese v kombinaci s vysokou inflací svírá burzovní trhy. Pozitivní na současných poklesech však je, že očekávané výnosy díky tomu rostou.

Nejpopulárnější zámořský akciový index S&P 500 za sebou má nejhorší první pololetí za posledních 50 let, když letos odepsal 20 %. Ještě hůře na tom ve stejném období byl technologický Nasdaq, který ztratil 29 %. Rok 2022 je prozatím velmi obtížný i pro dluhopisové trhy, když široký index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond ztratil 14 %. V kosmetickém poklesu je dokonce i zlato. Výrazně vydělat bylo naopak možné zejména na energetických komoditách, když ropa Brent vzrostla o bezmála 50 %.

Po ziskově zajímavých letech tak pro investory přichází náročné období. Hlavním důvodem výprodejů je vysoká inflace a s ní související růst úrokových sazeb. V takovém prostředí investoři logicky požadují po akciích vyšší výnosy než dříve, což implikuje pokles cen. Právě pokles valuace akciového trhu byl letos hlavním důvodem propadů. Samotná kondice firem a jejich ziskovost zůstává nadále solidní. Pozitivní tak je, že výrazně rostou budoucí očekávané výnosy pro dlouhodobé investory, kteří mohou dnes nakupovat „ve slevě“.

Rozhodně bude zajímavé sledovat, v jakém světle se ukáže výsledková sezóna za druhé čtvrtletí, která brzy odstartuje. Lze čekat, že firmy budou často zmiňovat stagflační scénář, respektive dopady současné situace na jejich hospodaření. Obavy jsou již nyní patrné na spotřebitelské důvěře či průmyslové aktivitě v USA. Spotřeba domácností v květnu po očištění o inflaci poklesla o 0,4 %, přičemž propad je vidět zejména v kategorii zboží. Lidé tak začínají šetřit a omezovat spotřebu.

Obavy z blížící se recese jsou patrné i na dluhopisovém trhu, kde v posledních týdnech dochází k poklesu výnosů. Bedlivě sledovaný 10letý státní dluhopis USA ještě v polovině června nesl 3,5 %, od té doby jeho výnos do splatnosti poklesl na 2,9 %. Investoři se tak evidentně stahují do bezpečných přístavů, přičemž současně předpovídají slabší ekonomický růst a nižší inflaci než o několik týdnů dříve. Obecně je však na trhu patrná vysoká nejistota, což je důvodem současné volatility.

Do velmi složité situace se dostávají i centrální banky. Z důvodu vysoké inflace jsou nuceny zvyšovat úrokové sazby v době, kdy ekonomika evidentně zpomaluje. Balancují tak na tenkém ledě mezi vysokou inflací a ekonomickým růstem, přičemž dosáhnout optima v obou těchto kategoriích je prakticky nemožné. Celá řada států je navíc výrazně zadlužená, což v praxi limituje úroveň, kam až mohou úrokové sazby vyrůst.

Zajímavého dění jsme svědky na domácí půdě, kde od začátku července do čela ČNB nastupuje kontroverzní Aleš Michl. Zároveň došlo k výrazné obměně bankovní rady, do které zavítaly 3 nové tváře. V novém složení bude rozhodovací orgán pravděpodobně znatelně více holubičí než dříve, tedy bude více nakloněn uvolněné měnové politice. Ze současných 7 % by tak základní sazba již výrazně stoupat neměla, přestože argumenty pro další růst úroků existují. Jsou to zejména extrémní inflační tlaky v české ekonomice, ke kterým se přidává tlak na oslabování koruny, čemuž brání ČNB intervencemi na domácím trhu ve prospěch domácí měny.

Současně vidíme zpřísňování měnové politiky Fedu a dalších centrálních bank, což snižuje úrokový diferenciál, který je nyní výrazně nakloněn ve prospěch koruny. To by mohlo ve finále dotlačit i novou bankovní radu k ještě dalšímu navyšování sazeb. Úroveň nejistoty je však extrémní, zejména kvůli hrozbě zastavení dodávek ruského plynu. Tento černý scénář by byl spojen s hlubší recesí české ekonomiky a výrazným oslabením koruny jak vůči euru, tak zejména dolaru. 

Přes všechny tyto ne zrovna pozitivní zprávy by však investoři rozhodně neměli propadat skepsi. Z historického pohledu je patrné, že průměrný medvědí trh (akciový pokles) byl spojen s propadem indexu S&P 500 o 34 % z historických maxim. Následný býčí trh (akciový růst) byl však typicky spojen s posílením S&P 500 o výrazných 167 %. Musíme se tak smířit s tím, že ekonomické ochlazení je přirozenou součástí hospodářského cyklu. Dlouhodobě však růst produktivity a příchod inovací vede k nárůstu zisků firem, což společně s nárůstem objemu peněžní zásoby tlačí ceny akcií výše.

Poklesy tak mohou být velmi zajímavou příležitostí k nákupu pro dlouhodobě orientované investory. Jak je patrné na grafu níže, medvědí trhy trvají zpravidla krátkou dobu (v průměru 15 měsíců) a jsou zpravidla následovány silnými dlouhotrvajícími růsty. Bylo by tak chybou z akcií vystupovat, když chytří investoři právě nyní postupně budují pozice v rámci svých akciových portfolií.

Graf: Délka trvání a velikost dosažených výnosů medvědích (červeně) a býčích (zeleně) trhů ve Spojených státech na indexu S&P 500, zdroj: edwardjones.com


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek