PPF upevňuje pozici největšího akcionáře v Monetě


Finanční skupina PPF ovládaná Petrem Kellnerem zvyšuje poptávaný objem akcií Moneta v rámci veřejné nabídky na odkup. Chce tak vybudovat pevnější pozici a stát se s velkým náskokem největším akcionářem tuzemské banky.

PPF využila možnost navýšení veřejného odkupu akcií Monety až na 29 % z celkového objemu. V rámci nabídky vykupuje od akcionářů cenné papíry za cenu 80 CZK, a to právě do dnešního dne. Termín byl dříve prodloužen kvůli průtahům v důsledku nyní probíhající pandemie a s ní souvisejících opatření.

PPF se tak stane významným podílníkem v Monetě, jejíž vlastnická struktura je značně roztříštěná. Dosavadním největším akcionářem je s 10,5% podílem Chase Nominees Limited, následují další převážně institucionální investoři.

Kellner si tak upevňuje pozici pro hlasování o návrhu na spojení Monety s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a s firmou Benxy (Zonky). Spojením by vznikla třetí největší banka na domácím trhu po ČS a ČSOB. Podmínky transakce budou určeny až po hloubkové kontrole hospodaření v dotčených firmách. Transakci však především musí schválit akcionáři Monety na valné hromadě.

Pro drobné investory, kteří do Monety nastupovali v průběhu pandemických výprodejů, se nyní otevírá možnost realizovat rychlý zisk. Zatímco na jaře se akcie obchodovaly pod 50 CZK, nyní se vyšplhaly až k 79 korunám za kus. Pozice drobných akcionářů by mohla být při sloučení s PPF ohrožená, neboť teoreticky by mohlo docházet k netržním transakcím uvnitř skupiny.

Vývoj akcie Moneta Money Bank od IPO v roce 2016, zdroj: pse.cz


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek