Pohodový závěr léta na trzích


Konec léta byl na finančních trzích optimistický a mezi burziány převládala klidná nálada. Investoři zřejmě ještě vstřebávali zážitky z končících prázdninových měsíců a akciové indexy umazávaly předchozí ztráty. S příchodem září se pojí i očekáváný návrat vyšší obchodní aktivity, která bývá v létě tradičně slabší.

Pozitivní sentiment se propsal do vývoje indexu S&P 500, který v uplynulém týdnu zhodnotil o 2,5 %. Od začátku roku je tak „americká pětistovka“ v zisku o bezmála 18 %. Důvody lze hledat zejména v tom, že ekonomika Spojených států odolala příchodu recese a je velmi rezistentní vůči prostředí vysokých úrokových sazeb. Ve druhém kvartálu podle revidovaných čísel rostla ročním tempem 2,1 %. Navíc se zjevně daří dostávat pod kontrolu jednoho z největších strašáků poslední doby – inflaci.

Ta v USA dosahuje 3,2 % meziročně, přičemž jádrová inflace (očištěná o kolísavé ceny energií a potravin) se pohybuje na 4,7 % meziročně. To sice stále nejsou hodnoty v blízkosti inflačního cíle centrální banky, trend je nicméně jednoznačně příznivý. Nenaplnily se černé scénáře pesimistů, kteří varovali před delším obdobím velmi vysokého růstu cen. Kombinace solidní ekonomiky a ústupu inflačních tlaků se tak letos propisuje do solidních zisků pro akciové investory. 

Nejdůležitější událostí minulého týdne byla čísla z amerického trhu práce, která ukázala známky jeho ochlazování. Počet volných pracovních míst klesá společně s ochotou Američanů měnit svého zaměstnavatele. To svědčí o snižující se důvěře v sílu pracovního trhu, což by se v budoucnu mělo propisovat do zpomalování výdajů domácností.

Tento trend je patrný nejen na datech o klesajícím počtu nově vytvořených pracovních míst, ale i na rostoucí míře nezaměstnanosti, která stoupla z 3,5 % na 3,8 %. Jedním z důvodů je zvyšující se míra participace, když ochota Američanů být aktivní na pracovním trhu je nejvyšší od února 2020.

Horší data z trhu práce jsou paradoxně dobrou zprávou pro investory, neboť klesá pravděpodobnost dalšího nárůstu úrokových sazeb. Fed nyní konečně začíná vidět „plody své práce“, neboť jeho cílem bylo zpomalit ekonomiku, což se nyní projevuje do kýženého poklesu inflačních tlaků. Podle současných očekávání tak již další utahování měnové politiky v USA neuvidíme, přičemž k prvnímu snížení sazeb by mělo dojít na jaře příštího roku.

Tento vývoj se propisuje i do dluhopisových výnosů, které v minulém týdnu klesaly, což se projevilo v růstu na akciových trzích. Zároveň se na burzovní parkety vrátil klid, to je patrné na vývoji indexu implikované volatility VIX, který propadl na úroveň 13 bodů, což jsou nejnižší hodnoty od ledna 2020. Investoři zjevně začínají věřit v to, že se podaří inflaci zkrotit bez příchodu recese.

Při pohledu na současnou situaci z větší perspektivy však přetrvává relativně vyšší ocenění akciového trhu. Index S&P 500 se obchoduje na bezmála 19násobku očekávaných čistých zisků, což je v kontextu současných úrokových sazeb relativně vysoká hodnota. Solidní ocenění podpořila nečekaně silná výsledková sezóna, kdy firemní zisky v 2Q poklesly méně, než se očekávalo. Příznivý je však zejména výhled do příštího roku, kdy by zisky firem z indexu S&P 500 měly růst o bezmála 12 %.

Relativně vůči akciím roste atraktivita dluhopisů, přičemž tento vývoj začínáme propisovat i do našich investičních strategií. Desetiletý státní dluhopis USA se nadále obchoduje s výnosem znatelně nad hladinou 4 %, to jsou nejvyšší úrovně od roku 2007. Střednědobě se tak otevírá příležitost profitovat na očekávaném snižování úrokových sazeb, což se projeví do růstu cen zejména dluhopisů s delší splatností. To umožňuje sestavit diverzifikované portfolio tak, aby přinášelo dlouhodobě atraktivní výnos za každého scénáře budoucnosti.

Tržní výhled vývoje úrokových sazeb Fedu, první pokles přijde zřejmě až v květnu 2024 (edwardjones.com

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek