Po silných růstech přichází na trhy vystřízlivění
Loňský rok lze z pohledu vývoje na zámořských burzách označit za velmi vydařený. Hlavní akciové indexy ve Spojených státech zaznamenaly významný růst, konkrétně S&P 500 posílil o 23,3 %, zatímco Nasdaq Composite přidal 28,6 %. V Evropě byl vývoj umírněnější, zejména díky skomírajícímu ekonomickému růstu a přetrvávajícím nejistotám okolo konfliktu na Ukrajině či cen energetických komodit. Indexy jako EuroStoxx 600 a FTSE 100 tak za vývojem v USA zaostávaly.
Pro rok 2025 sice analytici v lednu očekávali pokračující růst amerických akcií, nicméně současná nejistota týkající se kroků Donalda Trumpa celou situaci výrazně komplikuje. Aktuálně jsme na akciích svědky výrazné volatility, když S&P 500 krátkodobě propadl o více než 10 % oproti únorovým maximům. Situace okolo zavádění cel přináší notnou porci nejistoty, v takovém prostředí firmy omezují investice, přičemž i domácnosti jsou obezřetnější ohledně svých výdajů. To vede k poklesu výhledů ekonomického růstu USA.
Nejistota okolo cel pokračuje
Pokud se obchodní války a celní tarify rozjedou naplno, dojde k propadu zahraničního obchodu, což se zákonitě odrazí na ekonomickém vývoji všech zúčastněných zemí, ať už jde o USA, Kanadu, Mexiko, Čínu či evropské státy. Rizikem zůstává i inflace, kterou by zavádění protekcionistických opatření zvýšilo. Centrální bankéři v USA však mají zjevně větší strach ze zpomalení ekonomického růstu, proto pro letošní rok podle odhadů chystají hned trojí snížení úrokových sazeb, vždy po 25 bodech. Na konci roku bychom tak měli dosáhnout pásma základní úrokové sazby Fedu na úrovni 3,5-3,75 %.

Autor článku: Ing. Petr Němec, MBA, Business & Risk Development Manager
Technologie v červeném, investoři preferují defenzivu
Zatímco v uplynulých letech byly velké technologie jednoznačným vítězem, letos tahají za kratší konec provazu. Tituly jako Apple, Nvidia, Amazon či Alphabet zaznamenávají dvojciferné ztráty. V čele tohoto žebříčku je však Tesla, která od ledna odepisuje více než 40 %. Dochází tak k určitému vystřízlivění. Reportované výsledky velkých technologických firem investory neoslnily, naopak zjevným rizikem jsou snad až příliš vysoké výdaje na inovace v oblasti AI, zejména v kontextu velmi dobrých výsledků čínského modelu DeepSeek.
Naopak daří se defenzivním titulům z odvětví jako farmacie, zdravotnictví či telekomunikace. Za zmínku stojí rovněž více než 15% nárůst akcií Berkshire Hathaway, která drží přibližně třetinu svého celkového majetku v hotovosti. Letošní vývoj v rámci akcií z indexu S&P 500 dokresluje následující přehled.

Zdroj: Finviz
Evropské akcie na koni
Naopak Evropa těží z blížících se ekonomických stimulů (vyšší fiskální výdaje v Německu, nutnost investic do obrany) a výhledů na ukončení konfliktu na Ukrajině. K tomu se přidává pokles úrokových sazeb, čímž se ECB snaží oživit doposud skomírající ekonomiku starého kontinentu. STOXX Europe 600 tak letos přidává přibližně 9 %, německý DAX pak dokonce 16 %. Jednoznačným vítězem jsou však akcie zbrojovek. Významný evropský hráč v rámci obranného průmyslu Rheinmetall například od ledna připsal téměř 130 %.
Poklesy na trzích jako příležitost
Rok 2025 tak prozatím investorům přináší nejen pořádnou porci nejistoty, ale i příležitostí. Zatímco americké trhy si procházejí korekcí, Evropa se veze na vlně optimismu. Klíčové bude, jak se vyvine situace kolem obchodních válek, které mohou ještě výrazně zamíchat kartami. Pravděpodobné však je, že investoři se budou muset připravit na zvýšenou volatilitu i v příštích měsících. Po delším období až pozoruhodně stabilního růstu však lze současný vývoj brát jako ozdravný proces, který investorům otevírá zajímavé příležitosti. Právě na tyto chvíle jsme v našich fondech připraveni.
Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.