Oči investorů upřeny na prezidentské volby


Jedna z nejdůležitějších událostí roku 2024 klepe na dveře. Již v úterý 5.11. se odehrají prezidentské volby v USA, na jejichž výsledek investoři s napětím čekají. Na trhu je patrná zvýšená nervozita, přesto akcie oscilují na dostřel historických maxim.

S blížícím se volebním dnem je stále pravděpodobnější, že jeho výsledek bude těsný. Aktuálně totiž sázkové kanceláře dávají republikánskému kandidátovi šanci na vítězství 54 %, zatímco demokratka Kamala Harrisová má podle kurzů pravděpodobnost na výhru 45 %. Náskok Donalda Trumpa ve volebních preferencích se v uplynulých dnech snižuje. Není tak jisté, že budeme znát výsledek voleb těsně po jejich skončení. Sčítání může trvat i několik dní, což by přineslo na trhy zvýšenou volatilitu.

Z pohledu investorů by byla větší hrozbou Harrisová, jejíž zvolení by se pravděpodobně propsalo do poklesu akcií v návaznosti na očekávání vyšších korporátních daní. Vítězství Trumpa by se naopak zřejmě odrazilo v cenách amerických akcií pozitivně. Nicméně pro ostatní regiony by přineslo rizika budoucího zavádění celních tarifů, které by ohrožovaly mezinárodní obchod a zřejmě by vedly k nárůstu inflace. Fed by tak v případě zvolení republikánského kandidáta musel být se snižováním úrokových sazeb opatrnější.

Právě silný protekcionismus, na kterém je založena Trumpova politika, by byl velkou hrozbou pro českou ekonomiku. To stejné se dá říci i o výrocích republikánského kandidáta signalizujících snahu snížit či úplně zastavit vojenskou podporu Ukrajiny.

Známý je rovněž Trumpův skeptický postoj vůči NATO. Jeho zvolení by tak zřejmě zhoršilo bezpečnostní situaci ve střední Evropě. Vzhledem k tomu by z čistě pragmatického pohledu byla pro tuzemskou ekonomiku lepší variantou Harrisová.

Kromě voleb se investoři v posledních dnech zaměřovali na probíhající výsledkovou sezónu za 3Q, která se prozatím vyvíjí nad očekávání pozitivně. Velké technologické společnosti jako Alphabet, Microsoft, Meta, Apple a Amazon již svá čísla zveřejnily, přičemž reporty byly smíšené. Zatímco téměř všechny společnosti překonaly očekávání na úrovni tržeb a zisků, některé zklamaly zveřejněným výhledem (Microsoft, Apple), zatímco Meta znejistila investory kvůli zvýšeným výdajům v oblasti AI.

Pokud se na situaci podíváme s odstupem, tak pro letošek se očekává, že společnosti z S&P 500 navýší své čisté zisky o 9 %, což je výrazně více než pouhý 1% loňský růst. Pro 2025 se pak očekává dokonce nárůst zisků o bezmála 15 %. K tomu by měl přispět pokles úrokových sazeb a inflace, což se pozitivně propíše do spotřeby domácností a firemních investic. V každém případě nárůst čistých zisků bude klíčovým hybatelem výkonnosti akciového trhu jako celku.

Za zmínku stojí i čísla z trhu práce za říjen, kdy bylo v USA vytvořeno pouze 12 tisíc nových pracovních míst. Investoři však na data výrazněji nereagovali, příčinou jsou jednak stávky zaměstnanců Boeingu, přičemž výraznou roli hrály i hurikány Helene a Milton. Míra nezaměstnanosti zůstala na 4,1 % a pracovní trh tak sice zpomaluje, nicméně nadále je ve slušné kondici, což bude podporovat ekonomický růst USA. Ten za třetí kvartál dosáhl na anualizované bázi 2,8 %, což značí mírné zpomalení z 3% růstu ve druhém čtvrtletí.

Mimo prezidentských voleb budou investoři sledovat i čtvrteční zasedání americké centrální banky. Fed by měl přistoupit k dalšímu snížení sazeb, tentokrát o 0,25 procentního bodu do pásma 4,5-4,75 %. Ve stejný den pak zasedá i ČNB, která podle všeho rozhodne o snížení klíčové 2T repo sazby ze současných 4,25 % na 4 %.    

Zisky firem z S&P 500 by měly letos vzrůst o 9 %, příští rok pak dokonce o 15 %

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek