Jak chránit majetek před inflací?
Hlavním cílem velké části investorů je zachování kupní síly, jakým způsobem ochránit své peníze proti inflaci?
Aktuální prostředí nulových úrokových sazeb, kvantitativního uvolňování a vysokých vládních deficitů zvyšuje v očích mnohých investorů riziko příchodu zvýšené inflace. Tyto obavy jen umocňuje vysoký růst objemu peněz v ekonomice, a to zejména v rámci USA, kde se peněžní zásoba zvyšuje 24% meziročním tempem. Klasické depozitní produkty přitom aktuálně poskytují jen mizivé výnosy.
Velmi oblíbenou investicí, která by měla dlouhodobě reálně růst na hodnotě, jsou bezesporu nemovitosti. Kromě očekávaného cenového růstu navíc přinášejí i průběžný nájemní výnos. Není tak divu, že jejich ceny setrvale rostou, neboť čím dál více investorů v nich vidí ideální dlouhodobé parkoviště majetku. Zejména v současném prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb.
V úvahu pro dlouhodobé investory bezesporu připadají i akcie, které historicky v prostředí zvýšené inflace dokázaly udržet hodnotu majetku. Nutno se však smířit s krátkodobým kolísáním hodnoty, za to by však investor měl být odměněn velmi slušným výnosem.
Aktuálně jsme svědky vysokého ocenění zejména technologických titulů, celá řada společností se naopak obchoduje za velmi zajímavé ceny. Proto preferujeme investici prostřednictvím aktivně řízených fondů.
V menší míře není od věci do portfolií zařadit i drahé kovy, které jsou odjakživa považovány za uchovatel hodnoty. Bohužel zlato i stříbro vykazuje vysokou kolísavost, proto se hodí jen jako doplněk v rámci diverzifikace.
Zkušení investoři se rovněž mohou orientovat směrem k alternativním příležitostem, jako je umění, historické mince, půda, kryptoměny a podobně. Bez hlubší znalosti se však může laik velmi rychle spálit. Proto není od věci obrátit se při větší investici na odborné poradce.
Působení inflace na částku 100 Kč v průběhu let
NEWS
Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.