Nejistota okolo snižování úrokových sazeb v USA pokračuje


Akciové trhy si po silném předcházejícím růstu v posledních dvou týdnech vybraly oddechový čas. Silná data z ekonomiky Spojených států v kombinaci se stále zvýšenou inflací vedla k růstu dluhopisových výnosů, což zvyšuje nervozitu okolo načasování snižování úrokových sazeb ze strany Fedu.

Index S&P 500 od začátku letošního roku připisuje velmi solidních 10 %, když hlavními tahouny zůstávají technologické akcie jako Nvidia, Amazon, Meta či Microsoft. Ekonomika USA je až nečekaně silná, což potvrdil zveřejněný předstihový indikátor ISM manufacturing, který sleduje kondici průmyslu ve Spojených státech. Ukazatel se přehoupnul přes klíčovou hranici 50 bodů, což naznačuje první expanzi tamního průmyslu po 16 měsících kontrakce.

K tomu se přidala velmi dobrá data z trhu práce, který vygeneroval v březnu 303 tisíc nových pracovních míst a výrazně tak překonal odhady. Míra nezaměstnanosti mírně poklesla na 3,8 % a již 26 měsíců v řadě se drží pod psychologickou hranicí 4 %. Motorem ekonomiky je i nadále robustní růst mezd o 4,1 % meziročně. Spojené státy jsou tak zjevně stále v dobré kondici, což se propsalo do vývoje na dluhopisovém trhu.

Konkrétně se výnos 10letého státního dluhopisu vyšplhal na 4,4 %, tedy na nejvyšší úrovně za poslední 4 měsíce. Kromě silného ekonomického růstu za to může i setrvale vyšší inflace, která v průběhu loňského léta přestala klesat a udržuje se nadále lehce nad 3% úrovní, tedy znatelně výše, než by ji Fed chtěl vidět. Ačkoliv trh nadále očekává, že centrální bankéři letos sníží úrokové sazby 3x, je si v tomto ohledu výrazně méně jistý než dříve a nelze vyloučit ani opatrnější přístup Fedu.

K poklesu inflace naopak dochází v eurozóně, kde spotřebitelské ceny rostly v březnu 2,4% tempem. Vzhledem k tomu by mohla ECB začít snižovat úrokové sazby již v červnu. Centrální bankéři si totiž chtějí být jistí a raději vyčkají na nově příchozí makrodata. Zasedání ve čtvrtek tohoto týdne tak změnu v nastavení sazeb nepřinese.

Vzhledem k přetrvávajícím nejistotám ve světě (válka na Ukrajině, situace v pásmu Gazy) se nadále velmi dobře daří zlatu, které pokořuje nová historická maxima nad 2 300 USD/unce. Podporou jsou i nákupy centrálních bank rozvíjejících se zemí či očekávání poklesu úrokových sazeb v budoucnu. Za poslední rok tak zlato v korunovém vyjádření zhodnotilo o 26 %, za uplynulé 3 roky pak dokonce o 42 %. Potvrdila se tak jeho funkce dlouhodobého uchovatele hodnoty v dobách vysoké inflace.

Roste i cena další investory bedlivě sledované komodity, a to ropy. Brent letos podražil o bezmála 20 % a překonal hranici 90 USD/barel. Důvodem je omezená produkce ze strany kartelu OPEC+ v kombinaci s hrozící eskalací konfliktu na Blízkém východě (izraelský útok na íránské velvyslanectví v Sýrii), klidu nepřidávají ani ukrajinské útoky na ruské rafinérie. I díky slabé koruně vůči dolaru si tak u čerpacích stanic připlatíme.

Investoři budou vyhlížet začátek výsledkové sezóny za 1Q, kterou tradičně odstartují koncem týdne velké bankovní domy jako JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo. Očekávání jsou nastavena pro index S&P 500 spíše konzervativně, konkrétně trh čeká nárůst čistých zisků o 2,3 % meziročně, tržby by pak měly být vyšší o 3,4 %. Hlavním tahounem výsledkové sezóny budou opět technologické firmy, v jejichž případě se čeká nárůst čistých zisků dokonce o 19 %. V případě ostatních firem (mimo sektor technologií) dojde podle odhadů k poklesu zisků o přibližně 3 %.

V příštích dnech budou investoři s napětím sledovat inflační data z USA, která budou zveřejněna již ve středu. Poslední únorová čísla přinesla nečekaně silné tempo růstu cen o 3,2 %, nyní se čeká, že březnová inflace bude akcelerovat dokonce na 3,4 %. Pokud by bylo číslo ještě vyšší, přineslo by to pravděpodobně zvýšenou nervozitu na finanční trhy. Ve stejný den bude zveřejněna i tuzemská inflace, kde se očekává další pokles tempa růstu spotřebitelských cen na 1,9 % meziročně. Inflaci se tak v Česku zřejmě již podařilo dostat pod kontrolu, logicky však za cenu výrazného ochlazení ekonomiky.

Zlato silně roste, od roku 2020 připsalo více než 50 %

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek