Nákupní horečka pokračuje


Hlavní americké akciové indexy zakončily obchodní týden v poklesu. Tím přerušily rostoucí čtyřtýdenní sérii zisků. Technologický Nasdaq 100 odepsal 2,62% a S&P 500 poklesl o 1,21 %.

Akciím se nedařilo ani v Evropě, kde se celoevropský index STOXX Europe 600 snížil o 0,80 %. Zapříčinily to zejména obavy z možného agresivního přístupu ECB a zpřísnění v rámci měnové politiky a navyšování úrokových sazeb. Rovněž pražská burza oslabila během týdne o 3,18 %.

Rostoucí inflace eura vzrostla minulý měsíc na hodnotu 8,9 %. Řadí se mezi nejvyšší inflaci v historii této měny, která vznikla v roce 1999. Ve Spojeném Království inflace atakovala dvojcifernou hodnotu, a to konkrétně 10,1 %. Země tak identifikuje nejrychlejší tempo růstu od roku 1982. Míra české inflace stále drží přední příčky v evropské tabulce a dosahuje 17,5 %.

Parita eura a amerického dolaru byla opět velmi blízko. Během pátečního odpoledne klesla hodnota eura na 1,0035 amerického dolaru. Naposled obě měny dosáhly parity před pěti týdny. Taková událost naposled nastala na konci roku 2002.

Ránu v minulém obchodním týdnu také utrpěly kryptoměny. Dominantní Bitcoin klesl o více než 11 % a také oblíbené Ethereum o 16 %. Nezelenalo se ani na trhu drahých kovů, kde převládala horší nálada a zlato, společně se stříbrem ztratily téměř 1 %.

Spotřebitelé mohli zaregistrovat pokles cen benzínu a nafty, přičemž cena ropy se od minulého týdne moc nezměnila a stále se drží na hodnotách okolo 90 dolarů za barel.

Nepříjemnou zprávou v tuzemsku bylo oznámení vlády o zvažování snížení, či dokonce zrušení státní podpory u stavebního spoření. Důvodem je hledání úspor ve státním rozpočtu na příští rok. To může ve veřejnosti vyvolat pocit nejistoty, ale také motivaci vyhledávat výhodnější investice a efektivněji zhodnocovat své finance.

V USA pokračuje propad trhu s bydlením. Prodej domů klesá již sedmý měsíc v řadě z důvodu růstu hypotečních sazeb. Ve srovnání s červencem 2021 prodeje letos meziročně klesly o 20,2 %. Na druhou stranu maloobchodní tržby USA se stále drží na dobrých číslech a nedochází k žádným velkým změnám i přes vysokou inflaci. Tržby v maloobchodě a potravinách dokonce oproti minulému měsíci vzrostly o 0,7 %. To poukazuje na to, že domácnosti zůstávají odolné a neupadají do výdajové hibernace.

Očekávání dalších kroků v rámci zvyšování úrokových sazeb v USA podpořilo pokles cen státních dluhopisů. Tento efekt poslal výnosy na nejvyšší měsíční úroveň a výnos 10-letého amerického státního dluhopisu se v pátek dostal na 2,98 % z předchozích 2,85 %.

Investoři a ekonomové se v USA chystají věnovat svou pozornost na každoroční třídenní sympozium o hospodářské politice. To začíná ve čtvrtek 25. srpna a mezi hlavními řečníky se objeví i předseda americké centrální banky FED Jerome Powell.

Velká pozornost začíná dopadat na prezidentské volby, které se v České republice odehrají začátkem příštího roku. Sázkové kanceláře zveřejňují kurzové sázky. Mezi favority patří bývalý premiér Andrej Babiš. Ten ovšem zatím svou kandidaturu ani ještě nepotvrdil. Dalším silným hráčem se jeví předseda vojenského výboru NATO a generál ve výslužbě Petr Pavel. Dalšími známými kandidáty je Danuše Nerudová, Pavel Fisher nebo Josef Středula.

V příštím týdnu se investoři mohou těšit na zveřejnění zpřesněných dat vývoje americké ekonomiky za druhé čtvrtletí a také na doznívající výsledkovou sezónu amerických společností. Hospodářské výsledky představí například čínská elektro-automobilová společnost XPeng, technologický NVIDIA nebo oděvní značky Guess či Victoria‘s Secret.

Graf: Červencová zpráva o maloobchodních prodejích signalizovala, že základní výdaje domácnosti USA zůstávají odolné, Zdroj: FactSet

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení. Autor nenese žádnou zodpovědnost za možné riziko v případě jakékoliv investice na základě tohoto článku.

Autor článku: Ing. Dominik Guzdek, MBA


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek