Nadšení z umělé inteligence táhne trhy výše


V hlavách investorů nadále silně rezonuje téma AI a souvisejícího růstu ziskovosti technologických firem. Nálada na burzovních parketech je díky tomu velmi dobrá, což tlačí akcie na nová historická maxima.

Od začátku roku připsal index S&P 500 více než 7 %, když v minulém týdnu vyšplhal na úroveň 5 100 bodů. Trhy pozitivně reagovaly na velmi dobré výsledky výrobce čipů Nvidia, když společnost reportovala výrazný nárůst tržeb i čistého zisku znatelně nad odhady analytiků. Vzhledem k poptávce po čipech, které jsou využívány v rámci technologií AI, firma rovněž znatelně navýšila celoroční výhled, od začátku roku tak titul připisuje zhodnocení přes 60 %. To Nvidii posunulo na tržní kapitalizaci 2 bilionů USD, jde tak o třetí největší společnost v USA po Microsoftu a Applu.

Na trzích tak panuje velmi dobrá nálada, a to navzdory nárůstu výnosů státních dluhopisů, když 10letý bond USA nese 4,25 % do splatnosti. Začátkem ledna se přitom obchodoval s výnosem 3,9 %. Investoři tak zjevně přičítají vyšší důraz velmi dobrým firemním výsledkům a robustnosti ekonomiky Spojených států, která zdatně odolává vysokým sazbám. Trhy naopak prakticky vůbec nereagují na očekávané pomalejší tempo poklesu úrokových sazeb.

Zatímco ještě v lednu investoři počítali s 6násobným snížením úrokových sazeb ze strany Fedu v letošním roce, nyní trhy kalkulují s tím, že americká centrální banka sníží sazby pouze 3x, tedy ze současných 5,25-5,5 % na 4,5-4,75 % ke konci roku. Došlo tak k výraznému posunu tržních očekávání bez negativního dopadu do cen akcií. To je poměrně překvapivý vývoj, který lze vykládat tak, že investoři natolik věří síle firem a ekonomiky, že jsou ochotni nakupovat akcie navzdory vyšší ceně kapitálu.

K prvnímu snížení sazeb by tak mělo dojít až na červnovém zasedání americké centrální banky. Tento předpoklad potvrdil i zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu. Z něho vyznělo, že bankéři budou se snižováním sazeb opatrní a vyčkají na chvíli, kdy bude zjevné, že inflace s vysokou jistotou směřuje k požadovanému 2% cíli. Centrální bankéře zjevně znervózněla vyšší lednová inflace, která v USA dosáhla 3,1 % meziročně. Stále relativně vysokou cenovou dynamiku podporuje síla ekonomiky a napjatý trh práce, což umožňuje Američanům nadále utrácet.

Navzdory výraznému růstu akcií v posledních měsících jsme přesvědčeni, že ačkoliv aktuální ceny rozhodně nelze považovat za levné, trh se v současné chvíli nenachází v bublině. Dochází totiž k výraznému nárůstu odhadů ziskovosti firem v budoucnu, když v letošním roce by měly společnosti z S&P 500 navýšit své čisté zisky o více než 11 %, v roce 2025 pak o 13 %. A růst zisků je hlavním motorem, který tlačí ceny akcií výše.

Nebylo by však překvapující, pokud by si nyní akciové trhy vybraly oddechový čas, neboť nárůst z úrovní, které jsme viděli na konci října o více než 20 %, je skutečně masivní. Trhy táhla výše zejména hrstka technologických společností, jejichž valuace značně vzrostly. Celá řada firem z jiných odvětví však výrazně zaostávala a na růstu akciových indexů se podílela jen omezeně, díky čemuž se tyto společnosti obchodují za výrazně nižšího ocenění než technologický či komunikační sektor. To otevírá potenciál k tomu, aby tyto firmy své zaostávání z pohledu výkonnosti v budoucnu začaly dohánět.

Navzdory faktu, že akcie jsou na historických maximech, se celá řada společností obchoduje na atraktivních úrovních. To vyzdvihuje důležitost aktivní správy portfolií. Jsme přesvědčeni, že výběr vhodných titulů tak bude klíčem k investičnímu úspěchu v příštích letech. Právě o to se budeme usilovně snažit v nově založeném fondu kvalifikovaných investorů Investhy SmartStocks. Atraktivita dynamičtějších investičních nástrojů navíc výrazným způsobem roste s tím, jak dochází k poklesu úrokových sazeb ČNB, což se propisuje do snížení úročení na spořících účtech a obdobných produktech.

Trh nyní počítá s tím, že Fed sníží v letošním roce sazby 3x do pásma 4,5-4,75 %. Zdroj: cmegroup.com

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek