Na trzích pokračuje poklidné obchodování


Navzdory vyšším inflačním číslům z USA, nárůstu dluhopisových výnosů a eskalaci geopolitického vývoje je letošní rok na trzích až překvapivě klidný a akcie připisují solidní zisky. Vydrží tento vývoj i v dalších měsících?

V posledních týdnech jsme ve Spojených státech svědky nižší volatility a stabilizace akciových indexů poblíž historických maxim. S&P 500 od ledna připisuje více než 11 %, Nasdaq 100 pak přidává 12 %. Hlavními tahouny jsou stále technologické akcie, ke kterým se v posledních měsících přidává i sektor utilit a energií. Naopak příliš se nedaří menším společnostem, které jsou výrazněji zasaženy přetrvávajícím prostředím vyšších sazeb, když index Russell 2000 letos zhodnotil o „pouhá“ 3 % a stále se nachází přibližně 15 % pod svými maximy z podzimu 2021.

Obecně však můžeme označit vývoj v letošním roce za až překvapivě klidný, když investoři prakticky nijak negativně nereagovali na výraznou změnu prognózy tempa poklesu úroků v USA směrem k výhledu na „vyšší sazby po delší dobu“. Letos tak investoři na indexu S&P 500 zaznamenali nejhlubší pokles o 5,5 %. Rovněž denní kolísavost je podprůměrná, když akciový trh prozatím jen jednou vykázal větší než 2% pohyb za den. Poklidný vývoj demonstruje i pohled na index implikované volatility VIX, který se drží pod 13 body.

Mírný rozruch způsobila aukce státních dluhopisů USA, která se v polovině minulého týdne setkala s podprůměrným zájmem investorů, což vyústilo v nárůst dluhopisových výnosů v kontextu obav z nadále vysokých vládních deficitů.

Páteční příznivá inflační čísla (jádrový PCE index) však investory uklidnila, neboť ukazatel cen výdajů na osobní spotřebu očištěný o potraviny a energie vykázal meziměsíční nárůst jen o 0,2 %. To bylo pod odhady investorů a přispělo k poklesu výnosů desetiletých dluhopisů zpět k úrovni 4,5 %.

Důležitá čísla přišla i z domácí ekonomiky, která mezikvartálně vzrostla o 0,3 %, meziročně pak o 0,2 %. Vypadá to, že Česko se konečně vymanilo z útlumu, a to zejména díky oživení spotřeby domácností, které těží z ústupu inflace a nárůstu reálných mezd. Meziročně vzrostly výdaje domácností o 2,5 %, jde o první nárůst po dvou letech a důkaz, že dochází ke zlepšení spotřebitelské nálady a ochoty utrácet. Tento trend by měl pokračovat i v nadcházejících čtvrtletích, díky čemuž by česká ekonomika měla v letošním roce vykázat nárůst o přibližně 1,2-1,4 %.

V nyní začínajícím týdnu bude důležitou událostí čtvrteční zasedání ECB, která by měla s velmi vysokou pravděpodobností snížit úrokové sazby o 25 bazických bodů. Nyní depozitní sazba dosahuje úrovně 4 %. Otázkou však je zejména tempo snižování eurových sazeb ve druhém pololetí, neboť inflace v eurozóně opět roste. V květnu dosáhla podle předběžných čísel 2,6 %, problémem jsou zejména zdražující služby, jejichž ceny rostou o více než 4 % meziročně. Investoři budou rovněž bedlivě sledovat páteční čísla z amerického pracovního trhu, kde se očekává tvorba 175 tis. nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti nadále na hladině 3,9 %.

Ačkoliv lze v příštích měsících čekat příchod vyšší volatility, než které jsme byli svědky v poslední době, vývoj na trzích by měl být pro investory z delší perspektivy pozitivní. V letošním roce se očekává nárůst čistých zisků firem z S&P 500 o 11 % meziročně, k tomu se přidává stále solidní kondice americké ekonomiky a výhled na pokles úrokových sazeb. Příchod akciové korekce bychom tak považovali za nákupní příležitost.

Akciový index Nasdaq v minulém týdnu vyšplhal na rekordních 17 000 bodů

Disclaimer: Tento článek je informativního charakteru a nejedná se o investiční doporučení.


NEWS

Pro důležitá rozhodnutí jsou zapotřebí správné informace.


Sdílejte tento článek